آرشیو   |  تماس با ما   |  جستجوی پیشرفته    RSS   |  نسخه موبایل   |  نسخه تلکس  
 خانه    درباره ما    ارسال خبر و یادداشت    اخبار فولاد  
دوشنبه، 10 آذر 1399 - 01:37   
  تازه ها:  
 
   اقتصاد و بازار  

  جزئیات بودجه 1540 هزار میلیاردی شرکت‌های دولتی در سال 1400


  جزئیات قیمت رسمی ۴۷ ارز/ همه نرخ‌ها ثابت ماند


  یارانه معیشتی فردا شب واریز می‌شود


  قیمت روز گوشی موبایل در ۹ آذر


  قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار و قیمت ارز امروز ۹۹/۰۹/۰۸


  قیمت جهانی طلا امروز ۹۹/۰۹/۰۸


  تورم ۳۲ قلم خوراکی از ۴۶.۴ درصد عبور کرد


  سکته های پی در پی بازار سکه و طلا


  کاهش نرخ رسمی ۱۵ ارز


  اصلاحات ثبت علائم تجاری و تغییر فرایند اخذ پروانه استاندارد کلید خورد


  سقوط ۳ هزار دلاری ارزش بیت کوین در ۱ روز


  راه برای پاداش‌های نجومی باز می‌شود؟


  قیمت جهانی طلا امروز ۹۹/۰۹/۰۷


  قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار و قیمت ارز امروز ۹۹/۰۹/۰۶


  بسته جدید یارانه فقط به گیرندگان بسته حمایت معیشتی تعلق می‌گیرد


  قیمت روز گوشی موبایل در ۶ آذر


  ترمز بیتکوین کشیده شد


  ادامه روند نزولی دلار


  مالیات ارزش افزوده یک سال دیگر تمدید شده


  قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار و قیمت ارز امروز ۹۹/۰۹/۰۵


- اندازه متن: + -  کد خبر: 397373صفحه نخست » تازه هاشنبه، 10 آبان 1399 - 11:36
جزئیات دستور رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی به پرونده‌های بازار سرمایه اعلام شد
اکوفارس: معاون حقوقی سازمان بورس جزئیات ابلاغیه رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی به پرونده‌های بازار سرمایه را تشریح کرد.
  

جعفر جمالی معاون حقوقی سازمان بورس  در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران، در رابطه با جزئیات ابلاغیه رئیسی رئیس قوه قضاییه به منظور رسیدگی به شکایات سهامداران بازار سرمایه، اظهار کرد:  اقبال عامه مردم و سرمایه‌گذاران   به منظور  سرمایه گذاری در بازار سرمایه موجب گسترش ادبیات و سواد مالی در اقصی نقاط کشور شده که همین امر جایگاه و نقش این بازار در تامین مالی فعالیت‌های مولد و بنگاه‌های اقتصادی کشور را ارتقا داده است.

او افزود: تشویق و هدایت مردم برای سرمایه گذاری آگاهانه به صورت غیر مستقیم و از طریق تحلیل و مشورت با اشخاص صاحب نظر و از آن مهم تر توجه به این اصل مهم که در بازار سرمایه کسب سود و عایدی همراه با مخاطره پذیری همراه است آن را جذاب تر می‌کند، آنچه بازار سرمایه و سرمایه گذاران از حاکمیت می‌خواهند امنیت سرمایه گذاری و محاسبه پذیری لوازم و آثار تصمیمات و اعمال حقوقی ها است.

معاون حقوقی سازمان بورس گفت: باید اذعان کرد که در محیط اقتصادی و مالی کشور ما کم عارضه ترین، شفاف ترین، و توجیه پذیر‌ترین مسیر برای بکار گیری نقدینگی و پس انداز‌ها در فعالیت‌های مولد و خلق ارزش در اقتصاد، بازار سرمایه است، لازمه کار تامین امنیت در زمان سرمایه‌گذاری، وجود نظام حقوقی کارآمد برای رسیدگی به حل و فصل اختلافات و بکار گیری انصاف و عدالت تجاری است.

جمالی گفت: فعالان بازار انتظار شیوه‌های سریع جایگزین و برخاسته از عرف‌ها و رویه‌های تجاری، عدالت ترمیمی، کدخدا منشی، اعمال قاطعیت و سرعت و تخصص در رسیدگی‌های کیفری، قضایی و انضباطی اند. نظام اجرای کارامد، سریع و قاطع به فعالان بازار سرمایه اجازه برنامه ریزی می دهد.

او بیان کرد: عواملی که در بالا ذکر شد، لازمه تامین امنیت سرمایه گذاری است و در این راه نقش قوه قضاییه راهبردی و کلیدی است  به گونه‌ای که می توان گفت اهالی بازار سرمایه تدوین، تصویب و ابلاغ دستورالعمل ساماندهی رسیدگی به پرونده‌های بازار سرمایه توسط رئیس قوه قضائیه گام مهم و اتفاقی مبارک و ارزشمند در بازار سرمایه و همچنین دستگاه قضا به شمار می آید.

معاون حقوقی سازمان بورس  گفت: دستورالعمل جدید رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی به پرونده های بازار سرمایه که در ۸ ماده و ۳ تبصره تدوین شده، حائز مباحث مهم و کلیدی در خصوص رسیدگی به پرونده‌های قضایی بازار سرمایه است، همچنین استفاده از رویکرد عدالت ترمیمی و صلح و سازش در رسیدگی به پرونده‌های بازار سرمایه در مواد یک و پنج این مصوبه و اختصاص شعبه یا شعب شورای حل اختلاف مختص بازار سرمایه، از جمله ابتکارات و نوآوری‌های این دستورالعمل بوده که فضای جدیدی در رسیدگی به پرونده‌های مربوطه گشوده است.

جمالی گفت: باکمک این دستورالعمل صیانت از حقوق سرمایه‌گذاران، فعالان و اشخاص تحت نظارت و همچنین تأمین امنیت سرمایه گذاری در بازار سرمایه و حمایت از فعالیت‌های مولد اقتصادی و بنگاه‌های کسب و کار و ایجاد زمینه و فرصت برای اشخاص در جهت پذیرش فعالانه مسئولیت و جبران ضرر و عواقب رفتار‌های نابهنجار و تلاش برای اصلاح اشخاص تخطی کننده از مقررات و ایجاد بستر بازگشت به اعتبار سابق و کسب اعتبار و حسن شهر تضمین خواهد شد.

جمالی اظهار کرد: تخصصی شدن رسیدگی به پرونده‌های بازار سرمایه از طریق تخصیص شعب بازپرسی و دادگاه‌های حقوقی، کیفری دو و تجدیدنظر و همچنین شعبه‌ای از دیوان عالی کشور از دیگر نکات بارز این دستورالعمل است.

او بیان کرد: دستورالعمل رئیس دستگاه قضا برای استفاده از قضاتی که علاوه بر دانش حقوقی متناسب، دارای تجربه و تخصص در امور اقتصادی و بازار سرمایه بوده و در پرونده‌های مورد رسیدگی ذی نفع نباشند، نشان‌دهنده عزم جدی آن قوه بر رسیدگی‌های دقیق، سریع، تخصصی و بی طرفانه به پرونده‌های مذکور است.

معاون حقوقی سازمان بورس گفت: آموزش کارکنان معرفی شده از سوی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار برای آموزش‌های تخصصی به عنوان ضابط و صدور کارت ضابط دادگستری برای آنان گام مهمی در کشف، اعلام، مستندسازی علمی پرونده‌ها و پیگیری‌های تخصصی و دقیق پرونده‌های مربوطه بوده و به درستی مورد توجه رئیس دستگاه قضا قرار گرفته است.

جمالی بیان کرد: پاسخگویی الکترونیک به استعلامات قضایی و ضابطین را از مهم‌ترین نکات مصوبه فوق خوانده که در نتیجه‌ی ایجاد و بهره‌برداری زیرساخت‌های لازم، رصد فعالیت‌های غیرقانونی تسهیل و رسیدگی به پرونده‌های مرتبط با بازار سرمایه تسریع خواهد شد، همچنین استقرار نمایندگی اختصاصی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به منظور تسریع و تسهیل امور ناشران اوراق بهادار و نهاد‌های ملی و سایر تشکل‌های تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار از که در مصوبه فوق تکلیف شده از اموری است که همیشه مورد تاکید این سازمان بوده و پیگیری شده که نهایتاً با نظر مساعد رئیس قوه قضائیه جامه عمل به تن خواهد کرد.

او افزود: به عنوان جمع بندی می‌توان گفت هسته اصلی این دستورالعمل اعتماد به سرمایه گذاران متعهد و پاک دست، و در جهت تامین امنیت و حمایت از سرمایه گذاری‌های قانونی و فعالیت‌های آنان است. در عین حال راه کشف، تحقیق، مستند سازی، رسیدگی تخصصی، قاطع و سریع به جرائم را هموار کرده که خواست همه اهالی بازار بوده، همچنین نوآوری این دستورالعمل در لحن هم هست که با ادبیات مورد نیاز و مورد انتظار بازار سرمایه تنظیم شده، قوه قضاییه را در کنار سرمایه گذاران و پشتیبان آنان نشان می‌دهد.

معاون حقوقی سازمان بورس تصریح کرد: البته این آغاز راه است، فعالان بازار پیشنهادات و آمادگی بسیاری برای کمک به نظام عدلیه کشور به ویژه با ایفای نقش نظارت صنفی و اعمال نظام خود تنظیمی، خود کنترلی و انضباطی حرفه‌ای و عدالت ترمیمی دارند، حمایت از ناظران بازار سرمایه در مقام ایفای نقش نظارتی، که خلا بزرگی است. حمایت از ارتقای کیفی گزارش ها، حمایت از استقلال مدیران، حمایت از نهاد‌های مالی، حمایت از کانون‌های نهاد‌های بازار و... در اصلاحات بعدی می‌تواند مد نظر قرار گیرد.

جمالی در پایان گفت: ضمن تشکر از توجه ویژه قوه قضائیه به بازار سرمایه، نگاه تخصصی دستگاه قضا به بازار سرمایه به عنوان یک بازار تخصصی را ارزشمند دانسته و بیان داشت تمام ظرفیت‌های سازمان در جهت تحقق اهداف مدنظر این مصوبه به کار گرفته خواهد شد تا امنیت سرمایه گذاری، حقوق سرمایه گذاران و حمایت از سرمایه‌گذاری مولد و سازنده به ثمر برسد.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تازه ها  
  ظلم سازمان تامین اجتماعی در حق کارگران بیکار شده
  رئیس جدید پلیس راه راهور ناجا معرفی شد
  سرمربی پرسپولیس در انتظار تلاش بیشتر برای خرید جدید
  دشمنی با تل آویو چیزی عایدمان نکرد!
  تصاویر/ خاکسپاری مرحوم پرویز پورحسینی
  سیستم تریپ پتروشیمی منشأ نور و صدای مهیبی در سنندج
  همکاری مشترک موساد و سیا در حذف صدها دانشمند عراقی
  اهواز، کارون و ماهشهر در روز دوشنبه تعطیل شد
  کشته و زخمی شدن 15 سرکرده و نظامی سعودی در حمله موشکی یمن
  امارات جنایت ترور شهید «محسن فخری‌زاده» را محکوم کرد
  جدول زمانی آموزش تلویزیونی دانش‌آموزان دوشنبه ۱۰ آذر
  داعش مسئولیت حمله به پالایشگاه عراق را برعهده گرفت
  مقام صهیونیست ترور دانشمند هسته‌ای ایران را به تل‌آویو منتسب کرد
  سامانه بارشی جدید سه‌شنبه شب به کشور می‌رسد
  وزرا می‌گویند که از حضور در جلسات مجلس منع شدند
  قرار است با تصویب قانون مهریه، جوانان زیادی از زندان آزاد شوند
  خروج ایران از پروتکل الحاقی در کمیسیون امنیت ملی تصویب شد
  احتمال وقوع سیل و هشدار طغیان رودخانه‌ها در برخی استان‌ها
  بازداشت ۲۸ بانی عروسی در «رودان»
  نتیجه انتخابات به نفعم تمام شود توافق سریعی با ایران حاصل می‌شود
 
 
 
© اکوفارس 1390
info@ecofars.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار