آرشیو   |  تماس با ما   |  جستجوی پیشرفته    RSS   |  نسخه موبایل   |  نسخه تلکس  
 خانه    درباره ما    ارسال خبر و یادداشت    اخبار فولاد  
یکشنبه، 4 آبان 1399 - 06:13   
  تازه ها:  
 
   اقتصاد و بازار  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 392210صفحه نخست » اقتصاد و بازارجمعه، 4 مهر 1399 - 12:22
نرخ ارز و طلا همچنان بر مدار افزایش قیمت
اکوفارس: در اولین هفته مهر ۹۹ نرخ ارز و سکه افزایش چشمگیری داشت اما بازار سرمایه نیز همچنان با اُفت شاخص همراه بود.
  

به گزارش اکوفارس به نقل از باشگاه خبرنگاران، اولین هفته مهر ۹۹شاهد افزایش شدید قیمت ارز و سکه در بازار بوده ایم به طوری که نرخ ارز و سکه کانال قیمتی جدیدی را تجربه کردنند اما بازار سرمایه نیز برخلاف بازار های مالی دیگر در نخستین روز هفته با اُفت شدید شاخص کل مواجه بود به طوری که شاهد قرمز پوش شدن همه نمادهای بازار سرمایه بوده ایم که  این روند در روزهای بعد ادامه نداشت و در آخرین روز هفته شاخص کل بورس رشد مثبتی را تجربه کرد.

سکه  روند افزایشی دارد

در اولین هفته مهر ۹۹ نرخ طلا و سکه نیز همسو با بازار ارز روند صعودی داشت به طوری که هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید از مبلغ ۱۲ میلیون و ۷۷۰ هزار تومان به قیمت ۱۳ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان رسید و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز از قیمت یک میلیون و ۲۰۳ هزار تومان به  نرخ  یک میلیون و ۲۴۶ هزار تومان افزایش یافت.

دلار و یورو وارد کانال قیمتی جدیدی شدند 

در نخستین هفته مهر ۹۹ قیمت دلار از ۲۶ هزار و ۷۵۰ تومان به مبلغ ۲۷ هزار و ۸۰۰ تومان رسید که این رقم بیانگر افزایش یک هزار و ۵۰ تومانی نرخ  دلار است همچنین یورو نیز با افزایش ۹۰۰ تومانی از قیمت ۳۱ هزار و ۵۰۰ تومان به ۳۲ هزار ۴۰۰ تومان رسید.

چند نرخی بودن نرخ ارز علت اصلی نوسان قیمت دلار است

علی اصغر سمیعی رئیس اسبق کانون صرافان ایران در گفت وگو با خبرنگارنبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت:  افزایش قیمت ارز در کشور  دلیل مشخصی دارد و آن هم تفاوت نرخ تورم ، بهره و بیکاری در کشور ما و کشورهای حوزه دلار است.

سمیعی در باره نوسانات ناگهانی قیمت ارز گفت : مدیریت نادرست در بازار ارز و وجود نرخ های مختلف علت اصلی نوسانات ناگهانی نرخ ارز است البته اختلاف میان قیمت ارز تزریقی از طرف بانک مرکزی و نرخ بازار تاثیر بسزایی بر قیمت آن دارد.

او بیان کرد: در حقیقت علت حرکت ناگهانی رو به بالای قیمت ارز ، نگه داشتن فنر قیمت  به میزانی پایین تر از نرخ واقعی است که باعث جمع شدن انرژی قیمت می‌شود و زمانی که این انرژی از فنر خارج می شود باعث ایجاد حباب در قیمت می شود که میزان آن به شدت و مدت فشرده نگه داشتن فنر و انرژی ذخیره شده دارد.

رئیس اسبق کانون صرافان ایران  تصریح کرد: زمانی که حباب قیمتی در بازار ارز ایجاد شود باید آن را مدیریت کرد  که در غیر اینصورت به شرایط موجود در بازار واگذار می شود چراکه با وجود دخالت سوداگران و سود جویان و با ایجاد نوسان و تلاطم به  وجود آمده در بازار این حباب قیمتی چندین بار پر و خالی  می‌شود، به بیان دیگر در روز‌های مختلف قیمت‌ها با نوسانات ۵ تا ۱۰ درصدی مواجه می‌شوند که این تغییرات برای افراد سوداگر سود آور است، اما برای مردم عادی بسیار خسارت بار خواهد بود.

سمیعی در باره نرخ واقعی  ارز بیان کرد: قیمت  واقعی  ارز با وجود  چند نرخ در بازار قابل برآورد منطقی نیست ، اما اگر نرخ های مختلف کنار گذاشته شود و سیستم تک نرخی ارز از طرف مسئولان اقتصادی پذیرفته شود نرخ دلار به قیمت واقعی خود نزدیک می شود و چه بسا کاهش میابد.

او تصریح کرد: اگر تفاوت معنی داری در نرخ های تورم ، بهره و بیکاری بین کشور ما و کشورهای حوزه دلار ادامه داشته باشد ، قیمت‌ها رو به افزایش خواهد بود و همچنین  بالا رفتن قیمت‌ها اگر حساب شده و طبق برنامه و تصمیم و نظارت بانک مرکزی و با شیب ملایم انجام شود ،که باعث ایجاد تلاطم و نوسان بیش از یک تا دو درصد در روز در بازار نباشد بسیار ماکانیسم مناسبی است اما آنچه که برای بازار ارز سبب ایجاد تلاطم و نوسان در قیمت می شود چند نرخی و رانتی و دستوری بودن قیمت‌ها  است که  باعث ایجاد نوسانات ۵ تا ۱۰ درصدی  در بازار می شود. 

چرا قیمت سکه افزایش یافت؟

محمد کشتی آرای نائب رئیس دوم  اتحادیه طلا و جواهر  در گفت و گو با خبرنگار  نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،   گفت: اونس جهانی طلا در اولین هفته مهر ۹۹ حدود ۱۰۰ دلار کاهش قیمت داشته است که با کاهش اونس  طلا نرخ  سکه نیز  باید روند نزولی داشته باشد، اما ۲ عامل بسیار مهم سبب شد که قیمت آن در این هفته با روند صعودی همراه  باشد.

او افزود: افزایش نرخ دلار و میزان  تقاضا در بازار را می توان از عوامل تاثیرگذار در افزایش نرخ ارز دانست که   در اولین هفته مهر ۹۹ شاهد افزایش ۲ هزار و ۱۵۰ تومانی نرخ دلار در بازار آزاد بوده ایم  بنابراین با افزایش قیمت ارز، تقاضا نیز در بازار افزایش یافت که به دنبال آن در قیمت سکه  حباب ایجاد شد.

کشتی آرای  تصریح کرد: در این هفته قیمت هر قطعه سکه طرح قدیم با ۳۰۰ هزار تومان افزایش به قیمت ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید هم چنین هر قطعه سکه طرح جدید با افزایش ۵۳۰ هزار تومانی به نرخ ۱۳ میلیون و ۳۸۰ هزار تومان داد و ستد شد.

او اظهار کرد: نیم سکه به قیمت ۷ میلیون تومان رسید که این رقم بیانگر افزایش ۲۵۰ هزار تومانی آن در اولین هفته مهر ۹۹  است. ربع سکه نیز ۲۰۰ هزار تومان گران شد و به مبلغ ۴ میلیون تومان به فروش ‌رسید همچنین قیمت سکه یک گرمی نیز  ۱۰۰ هزار  تومان افزایش یافت.

قیمت هر مثقال طلای آب شده نیز با ۵۶۰ هزار تومان افزایش به قیمت ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید و نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با افزایش ۳۰ هزار تومانی به یک  میلیون و ۲۴۶ هزار و ۶۰۰ تومان رسید.

افزایش تقاضا در بازار سبب ایجاد حباب قیمتی در قیمت سکه شده است  که این حباب در حال حاضر با افزایش   نسبت به هفته گذشته  به یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان رسیده است.

روند قیمت طلا و سکه در روز‌های آینده قابل پیش بینی نیست چراکه تحولات سیاسی و اقتصادی  با سرعت زیادی  پیش می‌رود و نمی‌توان نظر قطعی برای آن ارائه کرد، اما پیش بینی می‌شود قیمت جهانی طلا با  افزایش یا  کاهش شدید همراه نباشد.

بازار سرمایه در فاز استراحت به سر می برد

همایون دارابی کارشناس بازار سرمایه  جواهر  در گفت و گو با خبرنگار  نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در باره وضعیت بازار سرمایه در اولین هفته مهر ۹۹گفت: روزهای پایانی فصل تابستان مصادف با آغاز هفته بود که به صورت سنتی در انتهای شهریور کارگزاری ها  اعتبار کمتری اختصاص می دهند و شرکت های سرمایه گذاری در انتهای سال مالیشان بیشتر تمایل به شناسایی سود دارند.

او افزود: در روزهای ابتدایی هفته شاهد اُفت شدید شاخص کل بورس بوده ایم اما در آخرین روز معاملات روند بازار تغییر کرد و شاخص کل با رشد مواجه بود.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: به طور کلی بازار سرمایه در فاز استراحت و اصلاح قیمت است و این روند در روزهای آینده  ادامه می یابد.

دارابی اظهار کرد: با توجه به اینکه بازار در مرحله اصلاح قیمت است قضاوت برای روند صعودی شاخص زود است اما  در روزهای آینده روند نزولی و صعودی را در شاخص کل تجربه خواهیم کرد.

او گفت: زمانی که  قیمت سهام ها کاهش یابد زمان خوبی برای خرید آن است که معمولا افرادی که در بازار سرمایه حرفه ای هستند این وقت را فرصت می دانند و آن را شناسایی می کنند اما افرادی که تجربه کمی در بازار دارد عجله نکنند تا بازار به دوران رشد خود باز گردد.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تازه ها  
  معرفی طرح «وان»/عدم افزایش قیمت ریالی هیچ یک از حامل‌های انرژی
  جدول زمانی آموزش تلویزیونی دانش‌آموزان یکشنبه ۴ آبان
  پرونده‌‌ای درخصوص مرگ یک جوان در جریان دستگیری توسط پلیس
  انفجار در نفتکش روسیه؛ سه خدمه کشتی ناپدید شدند
  کاهش شدید فعالیت‌های تجاری منطقه یورو
  فرانسه سفیر خود را از ترکیه فرا خواند
  ساخت فصل جدید «خندوانه» چه زمانی آغاز می‌شود؟
  حمله به یک مدرسه در کامرون/ ۱۴ کودک کشته و زخمی شدند
  پیروزی شیرین رئال در خانه بارسلونا/ دو بازیکن رکورد ثبت کردند
  وزارت دفاع آذربایجان از سرنگونی جنگنده ارمنستان خبر داد
  ترامپ در صورت از دست دادن قدرت، خود و نزدیکانش را «عفو» می‌کند
  ارتش یمن از حمله پهپادی به ۲ فرودگاه و یک پایگاه سعودی خبر داد
  آزمون مشکوک به کرونا/ مهاجم ایرانی قرنطینه شد
  معطلی 4 ماهه 2 کشتی حامل روغن خوراکی در بندرعباس
  حمله به یک مرکز آموزشی در کابل ۱۰ کشته بر جای گذاشت
  واکسن های بالقوه کرونای چینی به ۶۰ هزار نفر تزریق شد
  کرونا مردان را «عقیم» نمی‌کند/ مردم به شایعات توجه نکنند
  ترامپ رای خود را به صندوق انداخت
  سونامی دیسک گردن در راه است
  بشار رسن در تمرینات پرسپولیس شرکت کرد
 
 
 
© اکوفارس 1390
info@ecofars.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار