آرشیو   |  تماس با ما   |  جستجوی پیشرفته    RSS   |  نسخه موبایل   |  نسخه تلکس  
 خانه    درباره ما    ارسال خبر و یادداشت  
پنجشنبه، 12 تیر 1399 - 11:13   
  تازه ها:  
 
   اقتصاد و بازار  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 376621صفحه نخست » تیتر دوشنبه، 7 تیر 1399 - 18:24
رقم آورده نقدی متقاضیان مسکن ملی اعلام شد/ نفری ۴۰ میلیون تومان
رقم آورده نقدی متقاضیان مسکن ملی اعلام شد/ نفری ۴۰ میلیون توماناکوفارس: تفاهم نامه تأمین مالی ۳۰ هزار واحد از پروژه‌های طرح اقدام ملی مسکن توسط سرپرست بانک عامل بخش مسکن و مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن به امضا رسید.
  

به گزارش اکوفارس به نقل از بانک عامل بخش مسکن، تفاهم نامه تأمین مالی بخش دیگری از پروژه‌های طرح اقدام ملی مسکن تا سقف ۳۰ هزار واحد از سوی نادر قاسمی سرپرست بانک عامل بخش مسکن و علی نبیان معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن به امضا رسید.

بانک مذکور، مسؤلیت و تعهد پرداخت تسهیلات ساخت به چهارمین دسته از مجموعه پروژه‌های طرح تولید و عرضه مسکن ملی را در قالب امضای تفاهم نامه با این نهاد دولتی برعهده گرفت.

نادر قاسمی سرپرست بانک عامل بخش مسکن درباره جزئیات این تفاهم نامه اعلام کرد: بانک، تسهیلات ساخت ۳۰ هزار واحد مسکونی تحت مدیریت سازمان ملی زمین و مسکن با نظارت ادارات راه و شهرسازی استان‌ها را در قالب ضوابط و شرایط مصوب دولت، بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی، پرداخت می‌کند.

قاسمی افزود: پیش تر، بانک موفق شد در تفاهم نامه‌های جداگانه و منعقد شده بین خود و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و شرکت عمران شهرهای جدید، گام اول و اساسی برای پرداخت ۷۵ هزار فقره تسهیلات ساخت مختص طرح اقدام ملی مسکن را بردارد. اکنون نیز با تفاهم نامه چهارم، این بانک در مجموع از ساخت ۱۰۵ هزار واحد مسکونی ارزان قیمت روی زمین‌های دولتی، حمایت اعتباری و تأمین مالی می‌کند.

سرپرست بانک همچنین تصریح کرد: روند پرداخت تسهیلات ساخت مسکن اقدام ملی به این صورت تعریف شده است که ابتدا با ثبت نام متقاضیان و تشخیص واجد شرایط بودن آنها توسط وزارت راه و شهرسازی، نسبت به افتتاح حساب جهت متقاضیان اقدام و آورده اولیه (نقدی) توسط آنها واریز می‌شود.

بر این اساس تاکنون ۱۱ هزار نفر به عنوان متقاضی واجد شرایط افتتاح حساب صورت گرفته و مبالغی با میانگین ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان به عنوان آورده نقدی پرداخت کرده‌اند. از طرفی، سازنده یا پیمانکار پروژه‌های طرح اقدام ملی مسکن برای دریافت قسط اول تسهیلات ساخت باید ۲۰ درصد از پیشرفت فیزیکی پروژه را طی کرده باشند یا معادل هزینه انجام آن، آورده نقدی ارائه کنند.

قاسمی درباره زمان احتمالی پرداخت تسهیلات ساخت مسکن اقدام ملی اعلام کرد: بانک مذکور منابع لازم برای پرداخت تسهیلات به میزان ۱۰۵ هزار فقره تعهد مربوط به ۴ تفاهم نامه را تدارک دیده است و متناسب با آماده شدن شرایط قانونی و مقرراتی پروژه‌ها، پیمانکاران و متقاضیان آنها، اقساط تسهیلات ساخت به موقع پرداخت و به پروژه‌های ساختمانی تزریق خواهد شد.

وی افزود: خوشبختانه زمین‌هایی که دولت برای طرح مسکن اقدام ملی تدارک دیده است اغلب دارای خدمات شهری است و لذا فرآیند آماده سازی زمین‌ها برای شروع عملیات اجرایی ساختمانی آنچنان همچون پروژه‌های مسکن مهر طولانی نخواهد بود.

سرپرست بانک درباره مشخصات تسهیلات ساخت در تفاهم نامه امضا شده با سازمان ملی زمین و مسکن گفت: این تسهیلات تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان با نرخ سود ۱۸ درصد به سازنده‌ها پرداخت می‌شود به گونه‌ای که طول دوره مشارکت ۲ ساله و طول زمانی بازپرداخت نیز ۱۰ ساله در نظر گرفته شده است.

وی درباره شرایط لازم از سوی سازنده‌ها برای دریافت تسهیلات نیز گفت: سازنده‌هایی که طبق قوانین جاری شبکه بانکی کشور ممنوعیت دریافت تسهیلات نداشته باشند و در عین حال واجد شرایط لازم و تعریف شده در وزارت راه و شهرسازی باشند از تسهیلات بهره مند خواهند شد.

قاسمی درباره ساده سازی مسیر دریافت تسهیلات ساخت مسکن در این طرح نیز گفت: بر اساس مصوبه اخیر هیأت دولت و شورای پول و اعتبار، شرط نسبت مالکانه برای پرداخت تسهیلات ساخت به اشخاص حقوقی در این طرح حذف شد و متقاضیان حقوقی برای دریافت این نوع تسهیلات ساخت مسکن ملزم به تأمین سرمایه مالکانه معادل ۱۵ درصد کل مبلغ تسهیلات نمی‌باشند.

وی همچنین با اشاره به یک تفاوت دیگر بین نظام تأمین مالی در طرح اقدام ملی مسکن با طرح مسکن مهر نیز تصریح کرد: در طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن، بانک همزمان بر روند پرداخت آورده نقدی متقاضیان و تسهیلات ساخت به سازنده، نظارت و کارشناسی لازم را به عمل می‌آورد. در طرح مسکن مهر، عملیات تزریق آورده نقدی متقاضیان به حساب پیمانکاران با تأیید نهایی ادارات راه و شهرسازی و شهرهای جدید صورت می‌گرفت و بانک صرفاً برای پرداخت تسهیلات، کار نظارت بر پروژه از بابت تناسب پیشرفت فیزیکی با نیاز پروژه به تسهیلات را برعهده داشت. اما در طرح اقدام ملی مسکن پس از انعقاد قرارداد تسهیلاتی، هر نوع پرداخت منابع مالی چه در قالب آورده نقدی و چه در قالب تسهیلات، منوط به تأیید نهایی میزان پیشرفت فیزیکی پروژه توسط بانک است.

قاسمی سرپرست بانک مذکور همچنین خواستار تسهیل شرایط اتصال بازار مسکن به بازار سرمایه برای تأمین مالی سریع و کم هزینه پروژه‌های ساخت و عرضه مسکن شد.

راه اندازی صندوق زمین و ساختمان از سوی بانک، به معنی بنگاهداری بانک‌ها نیست

وی یکی از راهکارهای ممکن برای این منظور را برقرار شدن دوباره شرایط لازم برای بانک مسکن بابت تعریف و راه اندازی صندوق‌های زمین و ساختمان عنوان کرد و گفت: این تصور که بانک با این صندوق‌ها وارد پروسه شرکت داری می‌شود، نادرست است چرا که به محض اتمام پروژه ساختمانی، صندوق زمین و ساختمان مربوطه نیز به پایان کار خود می‌رسد و از مدار فعالیت خارج می‌شود. اما همین صندوق‌ها بهترین ابزار برای جذب نقدینگی‌های سرگردان و سرمایه‌های خرد از بازار سرمایه و تجهیز آن در مسیر تأمین مالی ساخت مسکن هستند.

قاسمی ضمن تقدیر از نگاه رئیس کل بانک مرکزی به موضوع تأمین مالی بخش مسکن از طریق بازار سرمایه، اظهار امیدواری کرد موانع پیش رو خیلی زود از جلوی مسیر برداشته شود.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تازه ها  
  لایحه پایان جنگ تقریباً 20 ساله آمریکا در افغانستان در سنا متوقف شد
  آتش سوزی مرکز درمانی سینا اطهر غیر عمدی بود
  روایت شاهدان عینی از یک فاجعه
  نرخ‌های بهت‌آور سکه
  ماجرای پرزهای فرش و دل و روده برادر!
  شهادتگاه ۲۹۰ مسافر ایرباس در خلیج فارس گلباران شد
  بخشنامه جدید استخدام رسمی در دولت ابلاغ شد
  بازگشت پرقدرت تر کرونا به شهرها
  پاسخ ایران به نگاه چپ آمریکا دندان‌شکن خواهد بود
  چگونه ویروس کرونا منجر به سکته مغزی و قلبی می‌شود؟
  تاخت و تاز کرونا در تهران / پایتخت در آستانه وضعیت قرمز
  اینفوگرافیک/ آمار کرونا در جهان تا ۱۲ تیر
  هشدار درباره همزمانی کرونا و آنفولانزا در فصل سرد و چند توصیه
  راه‌های درمان سنگ کلیه و پیشگیری از عود مجدد
  آخرین آمار مبتلایان به کرونا در کشورهای مختلف
  واریز مابه التفاوت ریالی سهمیه اعتباری سوخت خرداد ماه
  ماسک بزنید؛ هزینه درمان کرونا بالاست
  محور‌های کندوان و هراز جمعه یک طرفه می‌شوند
  کشتار خرگوش‌های وحشی در استان بوشهر
  پرهام‌فر: کوله‌بری بزودی رسمیت می‌یابد
 
 
 
© اکوفارس 1390
info@ecofars.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار