آرشیو   |  تماس با ما   |  جستجوی پیشرفته    RSS   |  نسخه موبایل   |  نسخه تلکس  
 خانه    درباره ما    ارسال خبر و یادداشت  
چهارشنبه، 18 تیر 1399 - 14:44   
  تازه ها:  
 
   اقتصاد و بازار  

  یارانه تیرماه 5 شنبه واریز می شود/ آغاز کسر اقساط


  طلا در چند قدمی مرز ۱۸۰۰ دلار ایستاد


  تقاضای سکه از عرضه پیشی گرفت


  جزئیات بخشنامه گمرک در رابطه با ارز قابل حمل و پولشویی


  قیمت انواع موتورسیکلت در ۱۷ تیر


  قیمت جدید خیار شور در میادین میوه و تره بار چقدر است؟


  قیمت روز گوشی موبایل اپل در ۱۷ تیر


  قیمت مصوب انواع نان چقدر است؟


  قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز ۹۹/۰۴/۱۷


  قیمت جهانی طلا امروز ۹۹/۰۴/۱۷


  هزینه مصرف خانوار در کدام بخش‌ها افت کرد +جدول


  جزئیات نرخ رسمی ۴۷ ارز/قیمت دلار ثابت ماند


  دو راهی ماندن در انبار‌ها یا ترخیص شدن!


  برای خرید کیبورد تبلت چقدر هزینه کنیم؟


  قیمت جدید انواع همبرگر در بازار


  دولت شیلی به طبقه متوسط مردم وام کرونایی می دهد


  ریزش ۸۷۰هزارتومانی قیمت سکه طی دو ساعت


  قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز ۹۹/۰۴/۱۶


  نرخ رسمی ۲۹ ارز افزایش یافت/ قیمت دلار ثابت ماند


  قیمت روز گوشی موبایل در ۱۶ تیر


- اندازه متن: + -  کد خبر: 372061صفحه نخست » تازه هاشنبه، 17 خرداد 1399 - 15:57
ثبت‌نام سفارشی در مدارس شاهد محدود شد
اکوفارس: مدیرکل دفتر شاهد آموزش و پرورش با اشاره به "برخی نقدها به مدارس شاهد این است که مدارس فرهنگیان شده‌اند"، گفت: ۶۵ درصد جمعیت مدارس از جامعه ایثارگری هستند.
  

به گزارش تسنیم، محمدرضا رزاقی در نشست خبری با رسانه‌ها، اظهار کرد: به دنبال این هستیم استانداردسازی را از درون مدارس شاهد پیگیری کنیم و کارگاه‌هایی را با مدیران مدارس و آموزگاران دوره ابتدایی برگزار کردیم برهمین اساس نظام‌نامه‌ای تحت عنوان شناسنامه فعالیت آموزشی، تربیتی و پرورشی مدارس شاهد ایجاد شد و این مدارس تابع قوانین و مقرراتی هستند که تمام مدارس موظف به اجرای آن هستند.

مدیرکل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش گفت: اگر آموزش و پرورش بخواهد الگویی را در چارچوب سند تحول ایجاد کند شاید مدارس شاهد الگوی خوبی باشند و دانش‌آموزان این مدارس با مدارس عادی تفاوتی ندارند و صرفاً دانش‌آموزان براساس امتیاز ایثارگری و سایر امتیازات ثبت‌نام می‌شوند بنابراین می‌توان از ظرفیت این مدارس حداکثر استفاده را برد.

رزاقی ادامه داد:‌1350 مدرسه شاهد امروز ظرفیتی در آموزش و پرورش است و شاید نقدهایی هم باشد اما براساس مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش این مدارس فعالیت می‌کنند و در طرح حذف مدارس خاص، مدارس شاهد جزو مدارس خاص با آن تعریف نماینده‌ها قرار نمی‌گرفتند چرا که مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش را دارند.

ثبت‌نام کلاس اولی‌ها تا 20 خرداد تمدید شد

وی درباره ثبت‌نام‌ها، گفت: از اول خرداد ثبت‌نام اول ابتدایی آغاز شد و در سامانه سجا برای ورودی اول ابتدایی، هفتم و دهم ثبت‌نام داریم و کلاس اولی‌ها فرصت ثبت‌نامشان تا 20 خرداد تمدید و ثبت‌نام  پایه هفتم پایه هفتم از اول تا 14 تیر و ثبت‌نام پایه دهم از 5 تا 21 تیر انجام می‌شود.

رزاقی  ادامه داد: پس از ثبت‌نام دانش‌آموز، مدارک او بررسی می‌شود و بر اساس ظرفیتی که برای مدرسه در نظر گرفته شده از 20 تا 27 خرداد برای پایه اول ابتدایی بررسی مدارک توسط ستاد ثبت‌نام انجام می‌شود و روند اصلی ثبت‌نام متناسب با ظرفیت و امتیازات دانش‌آموزان در پایه اول ابتدایی از 27 خرداد تا سوم تیر ماه است،  پایه هفتم از 28 تیر تا سوم مرداد و پایه دهم اول تا 15 مرداد است.

مدیرکل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: تمام موارد از قبیل ثبت‌نام در شورای مرکزی شاهد انجام و نظارت بر اجرای آن هم کنترل می‌شود؛  در آخرین اساسنامه و با استفاده از آیین‌نامه استمرار سه مأموریت رسیدگی و ارتقای کیفیت آموزشی و پرورشی،  ترویج فرهنگ ایثار،  مقاومت و شهادت و پیگیری و رسیدگی به امور حقوقی همکاران فرهنگی ایثارگر هم در این شورا بررسی می‌شود.

گسترش مدارس شاهد از سال 95 متوقف شد

وی همچنین گفت: گسترش مدارس شاهد در زمان آقای حاجی‌بابایی فاقد یک استراتژی روشن بود و توزیع متوازن انجام نشده است؛ مثلاً در یک منطقه مدرسه شاهد متوسطه دوره اول دخترانه داریم اما مدارس دوره ابتدایی و متوسطه دوم نداریم. در ستاد شاهد از سال 95 حتی یک مورد گسترش مدارس شاهد مصوب نشد و اگر امروز مدرسه‌ای بخواهد در منطقه‌ای ایجاد شود براین اساس است که 25 درصد جامعه آماری مدرسه از میان فرزندان طرح شاهد یعنی فرزند شهید، آزاده و جانباز 25 درصد به بالا باشد و تا به امروز با وجود درخواست مناطق برای تأسیس مدارس شاهد هیچکدام چنین آماری را نداشتند بنابراین گسترشی انجام نشد.

سامانه سجا مانع ثبت‌نام‌های سفارشی در مدارس شاهد

مدیرکل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: مدارس شاهد انتظار بیرونی و عملکرد درونی دارند و انتظار بیرونی باعث هجمه برای ثبت‌نام می‌شود البته سامانه سجا بخش زیادی از ثبت‌نام‌های سفارشی را مانع می‌شود و هر فردی برای ثبت‌نام در مدارس شاهد باید وارد این سامانه شود و مدارک را ارائه دهد، اگر در مدرسه‌ای مشاهده کردید دانش‌آموزانی هم هستند که هیچ سهمیه‌ای ندارند اینگونه نیست که دانش‌آموزان طرح شاهد جا مانده باشند بلکه آنها ثبت‌نام شده‌اند و ظرفیت خالی به سایر افراد اختصاص می‌یابد همچنین هر خیر مدرسه ساز هم می‌تواند نوه و فرزند خود را برای ثبت‌نام معرفی کند و سامانه سجا مانع ثبت‌نام‌های سفارشی شده است.

رزاقی افزود: ما از تنوع مدارس خوشمان نمی‌آید و امیدواریم روزی بشود که فقط یک نوع مدرسه داشته باشیم. البته ماموریت نخست تمام مدارس مختلف تعلیم و تربیت در چارچوب سیاست‌های ابلاغی آموزش و پرورش است، آنچه به عنوان الگو در مدارس شاهد می‌گوییم یعنی اینکه قوانین و مقررات وزارت آموزش و پرورش را به کاملترین شکل اجرا کنند.

وی تصریح کرد: یکی از مأموریت‌های اداره کل شاهد و ایثارگران ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است و مدارش شاهد باید بتوانند در این زمینه اقدامات عملی انجام دهند.

می‌گویند مدارس شاهد، مدارس فرهنگیان شده است

مدیرکل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: امروز آنچه ما را تحت فشار قرار داده این است که می‌گویند شما این مدارس را به مدارس فرهنگیان تبدیل کرده‌اید. اگر شخص فرهنگی بخواهد فرزندش را در این مدارس ثبت‌نام کند، اگر ایثارگر باشد یک امتیاز بابت آن و یک امتیاز هم بابت فرهنگی بودن می‌گیرد. هم اکنون طیف وسیعی از جامعه آماری ما را فرزندان فرهنگیان ایثارگر و غیرایثارگر تشکیل می‌دهد.

رزاقی همچنین گفت: 1350 مدرسه شاهد با تعداد 391 هزار و 813 دانش‌آموز داریم؛ تا امروز 57 هزار دانش‌آموز پایه اول پیش ثبت‌نام کردند و سال گذشته تا پایان فرصت پیش ثبت‌نام 63 هزار نفر ثبت‌نام کرده بودند. پیش بینی ما این است با توجه به کاهش رشد جمعیت، کمتر از آمار سال گذشته پیش ثبت‌نام داشته باشیم.

مدارس ابتدایی شاهد محدودتر می‌شوند

وی افزود: در پایه هفتم و دهم وقتی موضوع جمع شدن مدارس نمونه دولتی متوسطه اول مطرح شد اقبال به سمت مدارس شاهد بیشتر شد اما چون به صورت قطعی اعلام نشده که مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان در پایه هفتم دانش‌آموز جذب می‌کنند یا خیر، باعث می‌شود نتوانیم پیش بینی دقیق داشته باشیم. ارزیابی این است که 391 هزار دانش‌آموز سال قبل امسال به 400 هزار نفر برسد و تلاش ما این است دوره ابتدایی را محدودتر کنیم چون فرزندان جامعه ایثارگری آمارشان بالاتر نمی‌رود.

افزایش 20 درصدی شهریه مدارس شاهد

مدیرکل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش درباره شهریه مدارس شاهد، گفت: شهریه در ستاد مرکزی شاهد مصوب می‌شود و برای پوشش کلاس‌های مکمل و پیش نیاز است و برای امسال افزایش 20 درصدی شهریه نسبت به سال قبل را داشتیم. البته مدارس و مناطق رقم بیشتر از این را مطالبه می‌کنند ولی باتوجه به شرایط امروز جامعه برای افزایش 20 درصدی شهریه از شورای مرکزی شاهد مصوبه گرفتیم. در دوره ابتدایی حداقل شهریه 450 و حداکثر 920 هزار تومان، متوسطه اول حداقل 960 و حداکثر  یک میلیون و 50 هزار تومان و در متوسطه دوم حداقل 640 و حداکثر یک میلیون و 400 هزار تومان است.

رزاقی همچنین گفت: برای بیمه تکمیلی ایثارگران پیگیری بسیاری کردیم و نشست‌های متعددی با مجلس انجام شد و امسال هم برای پرداخت فوق‌العاده ایثارگران که توسط دیوان محاسبات متوقف شده بود، مکاتباتی را انجام دادیم که باعث برگشت موضوع  به حالت قبل شد.

وی افزود: 5 هزار شهید معلم، 36 هزار شهید دانش‌آموز، 26هزار جانباز، 5 هزار آزاده و 71 هزار رزمنده داریم. بستگان شهدای شاغل در آموزش و پرورش 36 هزار نفر هستند و آمار کل جامعه ایثارگران 100 هزار نفر است.

180 هزار دانش‌آموز غیرایثارگر در مدارس شاهد درس می‌خوانند

مدیرکل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش درباره جمعیت دانش‌آموزان شاهد و ایثارگر در مدارس شاهد، عنوان کرد: 16 هزار دانش‌آموز طرح شاهد منهای فرزند جانباز 25 درصد در این مدارس تحصیل می‌کنند که با احتساب فرزندان جانبازان 25درصد آمار به حدود 33 هزار دانش‌آموز می‌رسد.

رزاقی ادامه داد: همچنین 200 هزار دانش‌آموز جامعه ایثارگری از نوه رزمنده تا جانباز 25 درصد در این مدارس تحصیل می‌کنند و الباقی یعنی حدود 180 هزار دانش آموز از جامعه غیرایثارگری هستند که از میان حافظان قرآن، برگزیده مسابقات علمی و فرهنگی، همکاران فرهنگی و خیر مدرسه ساز هستند و در حقیقت 65 درصد جامعه آماری ما را جمعیت ایثارگری به خود اختصاص داده است.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تازه ها  
  سیل ژاپن؛ تعطیلی کارخانه‌ها و 56 قربانی + تصاویر
  گزارش زمین‌خواری تپه سرخه به مجلس ارائه می‌شود
  اجرای طرح ترافیک از ساعت ٨:٣٠ تا ١٦
  اعتراض «زم» به حکم اعدام
  اعتراف می‌کنم در بخش مسکن دچار عقب‌ماندگی شدیم/ مجلس شادی و عزا تعطیل!
  استقبال از بازگشایی گذرگاه مندلی میان عراق و ایران
  ۱۴ طرح اقتصادی به هیئت‌ رئیسه واصل شده است
  چرا وارد سیاه‌ترین روز بحران کرونا در کشور شدیم؟
  دادگاه آمریکایی، ایران را به پرداخت غرامت ۸۷۹ میلیون دلاری محکوم کرد
  وضعیت کرونا در تهران اسفناک است
  روایت AFC از لیگ برتر ایران
  برای معرفی وزیر صنعت منتظر تعیین تکلیف تاسیس وزارت بازرگانی هستیم
  تست کرونای اعضای کادرفنی استقلال منفی اعلام شد
  کم‌آبی با بدنتان چه می‌کند؟
  استاندار تهران: تهران در وضعیت نگران‌کننده‌ای قرار دارد
  موبایل نخرید، ارزان می‌شود!
  مراقب سوءاستفاده از تقاضا برای لوازم حفاظتی کرونا باشید
  ۳۲ هزار میلیارد تومان از بدهی‌دولت‌ به تامین اجتماعی پرداخت می‌شود
  توضیحات سازمان جهانی بهداشت درباره مشاهده طاعون در چین
  حمله دانشگر به آنها که استقلال را متهم کردند!
 
 
 
© اکوفارس 1390
info@ecofars.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار