آرشیو   |  تماس با ما   |  جستجوی پیشرفته    RSS   |  نسخه موبایل   |  نسخه تلکس  
 خانه    درباره ما    ارسال خبر و یادداشت  
یکشنبه، 10 فروردین 1399 - 10:01   
  تازه ها:  
 
   اقتصاد و بازار  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 347941صفحه نخست » تازه هاپنجشنبه، 8 اسفند 1398 - 22:33
آخرین وضعیت پلدختر پس‌ از سیل
اکوفارس: شهرستان پلدختر پس‌ از سیل اخیر و کاهش دبی رودخانه کشکان در شرایط عادی قرار گرفته و مردم در حال بازگشت به خانه‌های خود هستند ولی راه ارتباطی روستاها هم‌چنان قطع است.
  

به گزارش تسنیم، سال 1398 در پلدختر همراه با سیل تحویل شد و مردم این شهرستان برای در امان ماندن از خسارات سهمگین خانه‌های خود را ترک کردند تا آوارگی و خانه‌به‌دوشی سهم آنان از بهار باشد.

هنوز آثار و خسارات سیل فروردین در پلدختر پابرجا است که در اسفند امسال نیز سامانه بارشی سیل‌آسا به این شهرستان وارد شد و دبی رودخانه کشکان را به بیش‌ از سه هزار متر مکعب افزایش داد.

با هشدارهای هواشناسی اهالی حاشیه کشکان در شهرهای پلدختر، معمولان و روستاها منازل مسکونی خود را ترک کردند و 20 ساعت دلهره از وقوع سیلی دوباره آنان را روانه نقاط امن کرد.

دبی رودخانه کشکان در حال حاضر به کمتر از 1000 متر مکعب رسیده، بارندگی‌ها در شهرستان پلدختر تمام شده و شرایط عادی‌ است و مردم نیز در حال بازگشت به منازل خود هستند.

آب، گاز، برق، تلفن همراه و اینترنت در شهر پلدختر وصل است ولی گاز شهر معمولان به‌مدت 24 ساعت قطع شد که به‌محض فروکش کردن سیلاب در کمترین زمان هم‌اکنون وصل شده‌ است.

آخرین وضعیت پلدختر پس‌ از سیل

دیواره ساحلی شهر پلدختر به‌رغم افزیش دبی رودخانه کشکان به سه هزار متر مکعب در ثانیه و باوجود نیمه‌کاره بودن در برابر سیلاب مقاومت کرد و مانع از ورود آب به منازل حاشیه رودخانه کشکان و ضلع غربی شهر شد.

طغیان رودخانه کشکان جاده ترمیم‌شده معمولان و پلدختر به خرم‌آباد را بار دیگر تخریب کرد و با تخریب پل‌های روستایی ارتباط ده‌ها نفر از اهالی روستاها با مرکز این شهرستان قطع شده‌است.

به گفته معاون برنامه‌ریزی سازمان راهداری و حمل‌ و نقل جاده‌ای کشور که در پلدختر مستقر است سیلاب هشت دستگاه پل فلزی را که بعد از سیلاب فروردین ماه بازسازی شده‌بود تخریب کرد.

آب شرب 49روستای شهرستان پلدختر قطع شد

مرتضی کائیدی رئیس اداره آب‌ و فاضلاب روستایی پلدختر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در پلدختر با بیان اینکه سیلاب آب شرب 49 روستای این شهرستان را قطع کرده‌است، اظهار داشت: 25 روستای بخش مرکزی از جمله مجتمع واشیان به‌سبب قطعی برق و 24 روستا هم به‌سبب تخریب خطوط انتقال آب و تخریب شبکه‌ها قطع شده‌است.

آخرین وضعیت پلدختر پس‌ از سیل

وی با اشاره به اینکه بخشی از این روستاها که آب شربشان قطع‌شده در بخش معمولان قرار دارند، افزود: هیچ‌گونه راه ارتباطی به شهر معمولان وجود ندارد و به‌محض وصل‌ شدن راه ارتباطی اکیپ‌های شرکت آبفار به روستاها اعزام می‌شوند تا مشکلات به‌وجود آمده را برطرف و آب شرب روستاها را وصل کنند.

رئیس اداره آب‌ و فاضلاب روستایی پلدختر عنوان کرد: هفت اکیپ شرکت آبفار در آماده‌باش کامل قرار دارند و آماده خدمات‌رسانی به مردم هستند.

15واحد مسکونی در بابازید دچار آب‌گرفتگی شد

مرتضی کاییدی فرد بخشدار مرکزی پلدختر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در پلدختر با بیان اینکه سیلاب در پلدختر فروکش و خطر سیلاب برطرف شده‌است اظهار داشت: راه ارتباطی 30 روستای بخش مرکزی این شهرستان بر اثر سیل قطع‌شده که لیست روستاها را برای امداد هوایی در اختیار مسئولان مربوطه قرار داده‌ایم.

وی با بیان اینکه 15 واحد مسکونی درروستای بابازید و سه واحد مسکونی در روستای چم‌مهر دچار آب‌گرفتگی شد افزود: آب‌گرفتگی‌ها در روستاهای چم‌مهر و بابازید جزئی بوده و مشکل خاصی ایجاد نکرده‌است.

آخرین وضعیت پلدختر پس‌ از سیل

 برق همه روستاها به‌جز یک روستا وصل است

محمد طاهر متش‌پور رئیس اداره برق پلدختر نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه 21 اکیپ اداره برق در این شهرستان در حالت آماده‌باش قرار دارند اظهار داشت: با اقدامات جهادی و تلاش‌های انجام‌شده برق کل شهرستان به‌جز روستای دمرود امیر افرینه وصل است.

وی با بیان اینکه راه ارتباطی روستای دمرود امیر افرینه با 30خانوار قطع است افزود: به‌محض باز شدن راه ارتباطی این روستا اکیپ‌های اداره برق برای برطرف کردن مشکل و وصل برق حضور پیدا خواهند کرد.

مردم پلدختر به خانه‌های خود برگردند

غلامرضا آقا میرزایی مدیرکل مدیریت بحران استانداری لرستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در پلدختر با بیان اینکه بارش به اتمام رسیده و دبی رودخانه کشکان در حال کاهش است، اظهار داشت: از همراهی مردم شهرستان پلدختر که اطلاعیه‌های ستاد بحران را به  بهترین نحو گوش دادند قدردانی می‌کنیم، می‌توانیم به مردم بگوییم خطر برطرف شده و می‌توانند به منازل خود برگردند.

آخرین وضعیت پلدختر پس‌ از سیل

وی با اشاره به اینکه خطر سیلاب از شهرستان پلدختر برطرف شده‌است افزود: دیوار حفاظتی شهر پلدختر امروز نشان داد که مقاومت خوبی دارد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری لرستان عنوان کرد: 375 راه روستایی در استان لرستان بسته‌است که 47 مورد از آنها مربوط به شهرستان پلدختر است.

خسارات سیلاب ارزیابی می‌شود

غلام‌رضا آقامیرزایی مدیرکل مدیریت بحران استانداری لرستان با اشاره به اینکه آب شرب 71 روستای استان لرستان قطع است که 51روستا در شهرستان پلدختر قرار دارد، گفت: از امروز برآورد و ارزیابی خسارات سیلاب شروع شده و خسارت واحدهای مسکونی‌ که آسیب دیدند، پرداخت خواهد شد.

وی افزود: از مردم لرستان تقاضا داریم وسایل و منازل خود را بیمه کرده و تا این لحظه یک خسارت خودرو در استان لرستان به ما گزارش نشده‌است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری لرستان عنوان کرد: محور پلدختر به خرم‌آباد در سه نقطه مسدود شده و محور جایگزین چولهول به پل زال خواهد بود.

آخرین وضعیت پلدختر پس‌ از سیل

خسارت سیل به ابنیه و پل‌ها

حسن رضاییان فرماندار پلدختر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه اوضاع در شهر پلدختر در حال بازگشت به وضعیت عادی است اظهار داشت: سیلاب راه ارتباطی 45روستای شهرستان پلدختر را قطع  وخسارات فراوانی به ابنیه و پلها وارد  کرده‌است.

وی افزود: دیوار ساحلی شهر پلدختر که بعد از سیلاب فروردین ماه احداث شده بود سازه آن در سیلاب امروز مقاومت خوبی در براب سیل از خود نشان داده‌است.

فرماندار پلدختر عنوان کرد: جاده پلدختر به خرم‌آباد بر اثر سیلاب مسدود و خسارات فراوانی را وارد کرده است.

آخرین وضعیت پلدختر پس‌ از سیل

راه ارتباطی 25 روستای معمولان قطع است

 سیدحبیب‌الله موسوی بخشدار معمولان  در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در پلدختر با بیان اینکه با کاهش دبی رودخانه کشکان وضعیت شهر معمولان عادی است اظهار داشت: مردم در حال بازگشت به منازل خود هستند و گاز این شهر هم شب گذشته با تلاشهای پرسنل اداره گاز وصل شد.

وی با بیان اینکه سیلاب پل چم‌شهران را با خود برده افزود: راه ارتباطی 25روستای بخش معمولان بر اثر سیلاب قطع شده‌است.

سرپرست بخشداری معمولان عنوان کرد: برق وآب شرب روستاهای بخش معمولان وصل است و سیلاب خساراتی را به این بخش وارد کرده‌ است.

مسدودبودن راه ارتباطی 10روستای بخش مرکزی پلدختر

مرتضی کاییدی‌فرد نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در پلدختر با بیان اینکه دبی رودخانه کشکان به‌شدت فروکش کرده‌ است اظهار داشت: راه ارتباطی 10 روستای بخش مرکزی از جمله چم‌مهر بالا، چم‌مهر پایین، کیان‌آباد، تیمورآباد، پران‌پرویز، شرکت نفت سرکان، لیلان چم، چم رستمیان، چم‌مهدی و چشمه عبدلی هم‌چنان قطع است.

آخرین وضعیت پلدختر پس‌ از سیل

وی با بیان اینکه روستاهای چم‌مهر بالا وپایین راه ارتباطی ندارند، افزود: از مسئولان ذی‌ربط درخواست کردیم که به‌صورت هوایی به روستاهای که راه‌شان مسدود است امدادرسانی انجام شود.

بخشدار مرکزی پلدختر عنوان کرد: ارزیابی خسارات سیلاب به بخش مرکزی توسط دستگاه‌های ذی‌ربط آغاز شده‌ است.

سیلاب روزهای گذشته به‌وضوح از ضعف زیرساخت‌ها به‌ویژه نبود سازه‌های لازم برای مدیریت و مهار رواناب‌های استان لرستان  و شهرستان پلدختر حکایت دارد.

وقوع دو سیل ویرانگر در کمتر از یک‌سال نشان می‌دهد که برای کنترل 12 میلیارد مترمکعب رواناب لرستان باید با عزمی ملی و جهادی وارد میدان شویم.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تازه ها  
  سئول: کره شمالی دو پرتابه جدید شلیک کرد
  کرونا یکی از بخش‌های فوق محرمانه «شاباک» را افشا کرد‎
  ناآرامی در زندان همدان
  بازی «سوداگران مرگ» با «کرونا» + هشدارها
  تلفات کرونا در آمریکا به بیش از 2000 نفر رسید
  عربستان تمامی پروازها را تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق درآورد
  کمک‌های مالی و غذایی قبائل یمن به نیروهای این کشور + تصاویر
  ۱۰۵ نفر به تازگی در کره‌جنوبی به کرونا آلوده شدند
  برکناری مبلغ سعودی به خاطر یک توئیت
  سازمان بهداشت جهانی: ویروس کرونا از راه هوا منتقل نمی‌شود
  ائتلاف سعودی مدعی رهگیری یک موشک بالستیک بر فراز ریاض شد
  دو سوم از فوتی‌های کرونا در اروپا بوده‌اند
  متن کانل سخنان سید حسن نصرالله
  تروریست‌ها در الباب استان حلب سوریه به جان هم افتادند
  روسیه: دارویی برای بیماران کرونایی ساختیم
  واکنش سخنگوی وزارت بهداشت به خبر ساخت داروی ضدکرونای ایرانی
  انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری در نیویورک تا تیر ماه به تعویق افتاد
  افزایش تعداد قربانیان ویروس کرونا در جهان به بیش از ۳۰ هزار نفر
  اولین مقام دولتی عراق به کرونا مبتلا شد
  آمار رو به افزایش مبتلایان به کرونا نتیجه ترددهای غیر ضروری است
 
 
 
© اکوفارس 1390
info@ecofars.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار