آرشیو   |  تماس با ما   |  جستجوی پیشرفته    RSS   |  نسخه موبایل   |  نسخه تلکس  
 خانه    درباره ما    ارسال خبر و یادداشت  
جمعه، 9 اسفند 1398 - 00:32   
  تازه ها:  
 
   اقتصاد و بازار  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 340268صفحه نخست » کشاورزیچهارشنبه، 2 بهمن 1398 - 00:43
نرخ مرغ وارد کانال ۱۳ هزار تومان شد
اکوفارس: عضو اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: امروز متوسط قیمت هر کیلو مرغ آماده به طبخ ۱۲ تا ۱۳ هزار تومان است.
  

عظیم حجت عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران، از افزایش ۱۵۰ تومانی نرخ مرغ نسبت به ابتدای هفته در بازار خبر داد و گفت: امروز متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۸ هزار و ۲۰۰ تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۱۲ تا ۱۳ هزار تومان است.

او قیمت مرغ را تابع عرضه و تقاضا دانست و افزود: با توجه به واریز حقوق کارمندان و کارگران تقاضا برای خرید مرغ در بازار بهبود یافته که همین امر موجب شده تا قیمت مرغ به سمت تعادل پیش رود.

حجت قیمت مرغ در بازار را پیش بینی کرد و گفت: با توجه به بهبود کشش بازار در اوایل ماه پیش بینی می‌شود که قیمت مرغ یک تا دو درصد دیگر افزایش یابد.

این مقام مسئول متوسط قیمت هر قطعه جوجه یک روزه را ۴ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: بر اساس نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار قیمت جوجه یک روزه ۲ هزار تومان بالاتر است که این امر حداقل ۱ هزار و ۵۰۰ تومان به هزینه تولید می‌افزاید.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی ازدیاد تقاضا برای جوجه ریزی شب عید را دلیل اصلی افزایش قیمت جوجه در بازار اعلام کرد و گفت: با توجه به نوسانات قیمت جوجه یک روزه و افزایش هزینه‌های تولید انتظار می‌رود که ستاد تنظیم بازار تجدید نظری در قیمت مرغ داشته باشد چرا که در شرایط فعلی سودی عاید تولید کننده نمی‌شود.

او ادامه داد: در حال حاضر مرغ با جوجه ۳ هزار و ۵۰۰ تا ۳ هزار و ۷۰۰ تومانی به بازار عرضه می‌شود که بدین ترتیب قیمت منطقی هر کیلو مرغ گرم ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان است که فروش با نرخ فعلی نشان می‌دهد سودی عاید تولید کننده نمی‌شود.

حجت قیمت منطقی هر کیلو مرغ برای بازار شب عید را ۱۴ تا ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به نوسان قیمت جوجه یک روزه و سایر هزینه‌های تولید قیمت منطقی هر کیلو مرغ گرم برای بازار شب عید رقمی حدود ۱۴ تا ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان است که به همین خاطر تشکل‌ها در حال پیگیری هستند تا تجدید نظری از سوی ستاد تنظیم بازار در نرخ مصوب ایجاد شود.
 

ثبات نرخ نهاده‌های دامی در بازار ادامه دار شد
 
عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی از ثبات قیمت نهاده‌های دامی در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون قیمت هر کیلو ذرت در بنادر ۱ هزار و ۳۰۰ تومان، انبار‌های استانی ۱ هزار و ۶۰۰ تومان، کنجاله سویا در بنادر ۲ هزار و ۳۵۰ و در انبار‌های استانی ۲ هزار و ۵۰۰ تومان است که در نهایت هر کیلو ذرت با احتساب هزینه‌های حمل با قیمت ۱ هزار و ۶۵ تا ۱ هزار و ۶۸۰ تومان و کنجاله سویا با نرخ ۲ هزار و ۵۵۰ تا ۲ هزار و ۶۰۰ تومان به مرغدار عرضه می‌شود.

او با انتقاد از نبود نظارت جدی در بازار نهاده‌ها گفت: با توجه به آنکه قیمت جوجه یک روزه و سایر نهاده‌های دامی اعم از ذرت و کنجاله سویا و ریز مغذی‌ها در نرخ تمام شده تولید تاثیر به سزایی دارد، اما متاسفانه نظارت جدی بر بازار از سوی متولیان امر مغفول مانده است در حالی که استمرار روند نوسان نرخ نهاده‌های تولید می‌تواند صنعت را به چالش بکشاند.

به گفته حجت با توجه به آنکه به واردات ریز مغذی، مکمل، دارو و واکسن‌ها ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی اختصاص نمی‌یابد از این رو قیمت آن نسبت به ابتدای سال چند برابر رشد داشته است.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی درباره آخرین وضعیت جوجه ریزی گفت: اگر چه آمار نهایی جوجه ریزی در دی ماه ظرف چند روز آینده اعلام می‌شود، اما برآورد‌ها حاکی از آن است که جوجه ریزی نسبت به ماه قبل رشد چشمگیری داشته است.

او تولید ماهیانه مرغ را ۱۷۰ تا ۱۸۰ هزار تن در کشور اعلام کرد و گفت: اگر شرکت پشتیبانی امور دام قرار باشد سالیانه حداکثر ۱۰۰ هزار تن از تولیدکنندگان خریداری کند این میزان کمتر از تولید یک ماه مرغداران است که بدین ترتیب در وضعیت صنعت تفاوتی ندارد.
 
نوسان غیر منتظره‌ای برای بازار شب عید پیش بینی نمی‌شود
 
حجت از افزایش جوجه ریزی برای تنظیم بازار شب عید خبر داد و گفت: بنابر برنامه ریزی‌های صورت گرفته مبنی بر افزایش جوجه ریزی برای تنظیم بازار شب عید و ورود حداقل ۲۲۰ هزار تن مرغ به بازار پیش بینی می‌شود که حداکثر قیمت مرغ ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان باشد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه مرغ نداریم، گفت: با توجه به تولید سالیانه ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تن تا ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن در کشور و احتساب سرانه مصرف ۲۶ میلیون به ازای هر نفر کمبودی در عرضه مرغ به بازار نداریم.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه واردات مرغ تیر خلاصی به صنعت مرغداری است، افزود: با توجه به پتانسیل بالای صنعت و برنامه ریزی برای جوجه ریزی شب عید در واحد‌های مرغداری واردات مرغ ضربه مهلکی به تولید وارد می‌کند.

او با تاکید بر روان سازی صادرات مرغ گفت: با توجه به شرایط فعلی تولید مسئولان ذیربط باید تدابیری برای صادرات مرغ بیندیشند چرا که در شرایط فعلی ۲۰۰ تن از مرغ تولیدی کشور مازاد بر نیاز داخل است که در صورت استفاده حداکثری از ظرفیت صنعت مازاد به بیش از این رقم می‌رسد.

به گفته حجت بنابر برنامه ریزی‌های صورت گرفته جوجه ریزی شب عید ۳۵ تا ۴۰ درصد بالاتر از ظرفیت عادی مابقی ماه‌های سال است که بدین ترتیب در صورت کشش بازار هم نوسان غیر منتظره‌ای در بازار رخ نخواهد داد.
 
خرید تضمینی مرغ در حال انجام است
 
عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی درباره آخرین وضعیت خرید تضمینی مرغ بیان کرد: طی ماه‌های اخیر شرکت پشتیبانی امور دام به منظور کاهش زیان مرغداران اقدام به خرید تضمینی مرغ منجمد کرده است در حالی که خرید تضمینی به شیوه فعلی تاثیری در تعادل قیمت و جبران زیان مرغداران ندارد.


به گفته او تا زمانی که پشتیبانی امور دام اقدام به خرید مرغ زنده از تولید کنندگان نکند و همواره با شیوه فعلی به کار خود ادامه دهد شاهد تحول چندانی در بحث قیمت یا کاهش زیان تولید کنندگان نیستیم.

حجت در پایان تصریح کرد: با توجه به آنکه دارایی و بیمه هزینه‌هایی به دلیل فرآوری مرغ از تولید کنندگان دریافت می‌کنند بنابراین آن‌ها تمایلی به تحویل مرغ تولید خود ندارد چرا که دریافت هزینه از سوی دارایی و بیمه بیش از عددی است که به مرغدار به عنوان ما به التفاوت پرداخت می‌شود.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تازه ها  
  کرملین ادعای اردوغان درباره دیدار با پوتین را رد کرد
  سفیدپوستان نژادپرست در یک دهه صدها نفر را در آمریکا کشته‌اند
  نابینا شدن 21 فلسطینی در غزه به دلیل شلیک نظامیان صهیونیست
  کشف 10 هزار ماسک غیربهداشتی در تهران
  شناسایی 50 مورد مشکوک به کرونا
  آمریکا ابتلای اولین فرد به کرونا «بدون منشأ مشخص» را تأیید کرد
  آزمایش کرونای ۳۳ نفر در کالیفرنیای آمریکا مثبت اعلام شد
  مهدهای کودک استان تهران تا دوشنبه تعطیل است
  دولت مرکل در ترور سردار سلیمانی نقش داشته است
  توزیع ژل های ضد عفونی در ۷۰۰ داروخانه‌ تهران
  ۱۵۰۰ نفر به ظن کرونا در سرزمین‌های اشغالی قرنطینه شدند
  اروپا و کشورهای عربی از سیاست ترامپ علیه ایران نگران هستند
  تصادف در جاده یزد - طبس ۹ کشته و یک زخمی برجا گذاشت
  کرونا تمرکز را از ما گرفت
  شیوع کرونا در آمریکا با ۲۸ میلیون نفر بدون بیمه فاجعه‌بار خواهد بود
  دستور ترور سلیمانی صادر شد، چون جان مردم آمریکا را تهدید می‌کرد!
  روسیه برای اولین بار از کشتی، موشک فوق‌فراصوت آزمایش کرد
  مشاهده 1260 مورد مشکوک به کرونا در بیمارستان های گیلان
  با اعلام انصاری‌فرد؛ شکایت کالدرون به باشگاه پرسپولیس رسید
  ساخت مجسمه کریس رونالدو با شکلات + عکس
 
 
 
© اکوفارس 1390
info@ecofars.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار