آرشیو   |  تماس با ما   |  جستجوی پیشرفته    RSS   |  نسخه موبایل   |  نسخه تلکس  
 خانه    درباره ما    ارسال خبر و یادداشت  
پنجشنبه، 8 خرداد 1399 - 03:01   
  تازه ها:  
 
   اقتصاد و بازار  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 320056صفحه نخست » تازه هاسه شنبه، 30 مهر 1398 - 00:13
در دستگاه‌های اجرائی کشور دچار ناشنوایی و کم بینایی هستیم
اکوفارس: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در دستگاه های اجرائی کشور دچار ناشنوایی و کم بینایی هستیم.
  

به گزارش تسنیم، محمد شریعتمداری دقایقی پیش در نشست صمیمی با تشکلات کارگری و کارفرمایان استان مرکزی اظهار داشت: تصمیم داشتیم تا با شرکت‌های مهمی که از نظر تولید و اقتصاد در شرایط فوق العاده برخوردارند و افراد متخصص و شاخصی در این شرکت‌ها فعالیت دارند نشستی داشته باشیم تا مطالب را از بیان خود آنها بشنویم و برای معضلات آنها قدمی برداریم.

وی افزود: پیشنهادات مطرح شده در این جلسه نامعقول و ناهنجار و غیرقابل پذیرش نیستند و تاحدی که در اختیارات وزیر باشند به اجرا می رسند، برای شرکت هایی که شرایط ویژه دارند نهایت همکاری را داریم که بدون فوت وقت بازنشستگان از محیط کار جدا شوند و به محیط خانواده بازگردند.

شریعتمداری بیان کرد: در دستگاه های اجرائی و نظام کشور دچار ناشنوایی و کم بینایی هستیم و این واقعیتی غیرقابل انکار است، تصمیماتی در خصوص هپکو گرفته‌ایم که انجام شود اما پس از خروج از جلسه این مباحث اجرائی نشده و غفلت سبب شده برای رفع آن اقدامات دو چندان شود و ما هم در این اتفاق سهیم هستیم.

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: برخی مشکلات، اشکالات ساختاری هستند و حل آن دشوار نیست، جامعه کارگری پیش از بروز مشکل اخطار داده بودند اما ما کم شنوا و کم بینا بودیم و کار به اینجا رسید و زمانی که گوشی نمی‌شنود و چشمی نمی‌بیند کارگران دست به اقدامات خلاف قانون می‌زنند و از دست خارج می‌شود.

وی بیان کرد: چرا باید این معضلات اتفاق رخ دهد، چرای این معضل به ناشنوایی و نابینایی سیستماتیک برمی‌گردد، ما در واگذاری‌ها دقت نکرده‌ایم.

شریعتمداری افزود: برای هپکو و آذرآب علاوه بر مسائل رفاهی و مطالبات دلگرمی و استحکام است که از مالکیت مطمئن و مستمر شرکت اطمینان حاصل کنند که اگر به وجود بیاید برای جامعه کارگری جامعه آرام می‌شود و به تولید باز می‌گردد.

وی ادامه داد: امروز که نظام استکباری به ما فشار آورده نمی‌توانیم تجهیزات راهداری و راهسازی وارد کنیم اما هپکو براین اساس فعالیت دارد که بسیار بنام است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: اینکه در انجام هر قراردادی تعویق رخ دهد بطور قطع طرف قرارداد منصرف می‌شود و این مسئله درخصوص آذرآب صدق می‌کند و هرکس که بگوید این مجموعه کار ندارد اذعان مسخره‌ای کرده است، براساس نامه سهامدار شرکت آذرآب به وزارتخانه میزان 450 میلیارد تومان قرارداد درحال کار در این مجموعه وجود داردو علاوه بر آن 600 میلیارد تومان قرارداد در شروف انعقاد وجود دارد که عجیب نیست زیرا آذرآب از توانایی ساخت بالایی دارد و در مقابل کشور نیز به ساخت و ساز آذرآب احتیاج دارد.

شریعتمداری خاطرنشان کرد: مپنا یک شرکت بزرگ مادرتخصصی است که پشتوانه محکمی دارد، زمانی که می‌گوییم دستمزد را پرداخت کرده‌ایم خودمان می‌دانیم حرف بی‌ربطی است زیرا اگر این کارگران سه شیفت کار کنند و یا اضافه کاری می ایستادند چند برابر این هزینه را دریافت می‌کردند.

وی بیان کرد: درست ببینیم و درست بشنویم تا کارگران خواسته خود را فریاد نزنند و صحبت هایشان را به گوش ما برسانند، هر واگذاری پس از انجام، نیازمند حمایت است تا بتواند از نو فعالیت خود را آغاز کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: امروز کارگران فعالند، رسانه‌ها آگاه و نکته سنج هستند و جامعه را آگاه می‌کنند و با این شرایط دیگر تخلف کردند امکان پذیر نیست، اهلیت مدیریت قابل انکار نیست اما همواره باید یاری‌رسان آن مجموعه باشیم تا بر سر پا بایستد در غیر این صورت به مقصد نمی‌رسند.

شریعتمداری ادامه داد: اینکه در ابتدای کار واگذاری بدهی‌های تامین اجتماعی و مالیات را مطرح کنند مانع پیشبرد و جان گرفتن فعالیت می‌شود برخی در این جامعه با این قوانین فعالیت درستی دارند و در نتیجه باید با رعایت مقررات کار را پیش ببریم، به نیاز جامعه کارگری واقفیم زیرا یک کارگری که کار می‌کند و حقوق دریافت می‌کند هنوز هم نمی‌تواند معیشت آسانی داشته باشد چه بسا به آن کارگرانی که حقوق خود را دریافت نمی‌کنند.

وی عنوان کرد: امسال معادل 36.5 درصد افزایش دستمزد داشته‌ایم که این اتفاق در تاریخ بی‌سابقه است اما در مقابل به افزایش نرخ خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها نیز واقفیم که مدعی کنترل آن هستیم اما در واقع تنها رشد نرخ تورم کنترل شده و تنها از سرعت افزایش آن کاسته شده و این مسئله به معنای افزایش نداشتن نیست و زمانی که کارگرد با دریافت حقوق نمی‌تواند تامین معیشت کند چه انتظاری از کارگرانی که حقوق معوق دارند می‌رود؟

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: اینکه بگوییم کارگران تنها دو متاه حقوق نگرفته‌اند بسیار فجیه و غیرقابل قبول است زیرا مسئله ساده‌ای نیست و هریک از ما به جای این کارگران بودیم اعتراض می‌کردیم، به عنوان وزیر بسیاری از اختیارات مطالبه شده را ندارم اما در حوزه اختیارات قول می دهم آنچه از دستم برمی‌آید انجام دهم و اگر به وعده خود عمل نکردم اعلام کنید، تلاش من بر این است که گوش شنوا و زبان گویا در جلسه دولت، ستاد اقتصاد مقاومتی و غیره باشم و قول مساعدت جلسه سه وزیر را دارم.

شریعتمداری بیان کرد: در این جلسه قول می‌دهم جلسه‌ای با وزیر دادگستری تشکیل دهم و بگویم اگر در میان جامعه کارگری خطایی رخ داده باید توجه داشته باشیم که درمیان این قشر نیز برخی به دنبال ماهی گرفتن از آب گلالود هستند و از این شرایط استفاده کرده تا آسیبی برسانند.

وی افزود: اگر خواستار پایداری صندوق تامین اجتماعی هستیم باید پرداخت حق بیمه را رعایت کنیم و به امید پرداخت این وجوه از جیب دیگران نباشیم، همه شاغلین در تمامی حوزه‌ها حق بیمه شدن دارند اما پوشش بیمه شرایطی دارد، در حوزه شرایط قرارداد کار تبصره یک و دو ماده 7 به صراحت قوانین را بیان کرده است که شرایط قراردادها رو توضیح داده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: برهم خوردن توازن بازار کار کارگر را وادار می‌کند مبنی بر هر سندی و حتی کاغذ بدون امضا کار کند و این معضل با سرمایه‌گذاری و توسعه فعالیت‌های اشتغالزا در کشور برطرف می‌شود تا بازار کارگری شود و به وجود کارگر نیاز پیدا کند.

شریعتمداری عنوان کرد: کارگر ماهر و توانا در بسیاری از رشته‌ها حضور دارند که در کارگاه‌های کوچک و متوسط حرفی برای گفتن دارند که می‌توانند موفق باشند که مدافع آنها هستیم، در استان مرکزی کارفرمایان باید بترسند از تبصره دو ماده هفت، همچنین الکترونیکی کردن ثبت قراردادها از دیگر برنامه‌ای موجود در دستورکار است تا امنیت شغلی به دنبال اجرای این طرح برای جامعه کارگری فراهم شود.

وی خاطرنشان کرد: جامعه کارگری مظلومترین قشر جامعه است که با حداقل‌ها کنار می‌آید درحالی که تولید به دست اوست، در هر مقطع زمانی کارگران پای کار بوده اند، در دوران جنگ خمپاره ساخته‌اند و با تحول صنعت تکنولوژی نوین ساخته‌اند که همه ما دربرابر آنها مسئول و بدهکار هستیم به این قشر نجیب که در دروه 40 ساله فعالیت کرده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: در طول تاریخ همواره افراد ضد انقلاب به دنبال رخنه در میان قشر کارگر بوده‌اند تا کارگر را علیه نظام و انقلاب بشورانند اما این قشر همواره پایبند نظام و انقلاب ایستاده است.

شریعتمداری افزود: حق با کارگران است و باید تمام تلاشمان را بکار بگیریم تا معضلات موجود برای این قشر مرتفع شوند، وام گرفتن راه چاره نیست اما حتی اگر وام هم بدهیم باید حقوق آذرآب تامین شود و امیدواریم به زودی معضلات این حوزه بطورکامل برطرف شود، از این پس برای پگیری سایر مسائل استان مرکزی از حضور نماینده وزارتخانه نیز بهره مند هستیم.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تازه ها  
  اجزای راهبرد آمریکا در قبال ایران
  رشد ۳۱ درصدی بارشها نسبت به میانگین درازمدت+جدول
  دانشجویان افغانستانی تنها از طریق کنکور وارد دانشگاه‌های ایران می‌شوند
  افزایش فروش خانه های نو در آمریکا برخلاف پیش بینی‌ها
  پامپئو از تحریم ۲ فرد ایرانی خبر داد
  ادغام مجدد رنو و نیسان برای فرار از بحران کرونا
  رنو ۵ هزار نفر از نیروی کار خود را تا ۲۰۲۴ اخراج می‌کند
  اقتصاد منطقه یورو ۱۰ درصد در سال جاری میلادی کوچک می‌شود
  آشنایی با خواص "سیر سیاه"
  کشف بقایای پهپاد ترکیه در یک انبار سرّی تسلیحات در ادلب سوریه
  آنکارا دلیل عدم فعال‌سازی اس-۴۰۰ را اعلام کرد
  موافقت دولت کابل و طالبان برای ادامه آتش بس
  ائتلافِ سعودی از حمله پهپادی نیروهای حوثی یمن خبر داد
  اختصاص ۵۰ میلیون یورو برای رفع مشکل آب و فاضلاب اهواز
  رئیس‌جمهور السالوادور هم داروی تبلیغی ترامپ را می‌خورد!
  از هر پنج انگلیسی یک نفر کرونا را "توطئه یهودیان" می‌داند
  تیراندازی در فرانسه سه کشته و یک مجروح برجای گذاشت
  فرانسه: سناریوی سوریه در لیبی در حال تکرار است
  ابتلای ۳ تن از معاونان عمر البشیر به کرونا در زندان
  رومینا باید به اورژانس اجتماعی تحویل داده می‌شد
 
 
 
© اکوفارس 1390
info@ecofars.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار