آرشیو   |  تماس با ما   |  جستجوی پیشرفته    RSS   |  نسخه موبایل   |  نسخه تلکس  
 خانه    درباره ما    ارسال خبر و یادداشت  
شنبه، 17 خرداد 1399 - 18:05   
  تازه ها:  
 
   اقتصاد و بازار  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 316652صفحه نخست » تیتر دودوشنبه، 15 مهر 1398 - 15:17
معاون وزیرصنعت:
اینستکس تاکنون هیچ کارآیی نداشته است/ واردات خودروی دست دوم نداریم
اینستکس تاکنون هیچ کارآیی نداشته است/ واردات خودروی دست دوم نداریماکوفارس: رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: متأسفانه تا به حال اتفاق خاصی بر روی اینستکس رخ نداده است در حالی که هدف این بود که بتوانیم این صندوق را فعال و در تجارت خارجی دو کشور مورد استفاده قرار دهیم اما صندوق بدون تأمین مالی معنایی ندارد.
  

به گزارش اکوفارس، معاون وزیرصنعت ازدستور ویژه رئیس جمهور برای تشکیل ستادالحاق ایران بهWTO خبر داد و گفت: این ستاد به منظور فراهم سازی مقدمات الحاق شکل گرفته تابتوان ازپتانسیلهای این سازمان به نفع تجارت بهره برد.

زادبوم در ادامه نشست خبری امروز خود با خبرنگاران در پاسخ به پرسش خبرنگار مهرگفت: ایران سالها به عنوان ناظر در سازمان جهانی تجارت حضور دارد اما به دلایل مختلف در یک زمان با چراغ سبز و در زمان دیگری با چراغ قرمز اعضای این سازمان مواجه شده است و مدتها بود که در این حوزه پیگیری زیادی صورت نگرفته است، بر همین اساس سال قبل به درخواست مشترک وزیر صنعت معدن و تجارت و وزیر امور خارجه از رئیس جمهور بنا بر این شد که ستاد الحاق ایران به سازمان جهانی تجارت تشکیل شود.

او  افزود: بعد از موافقت رئیس جمهور نمایندگان وزرا و دستگاه ها در این ستاد حضور پیدا می کنند تا بتوان از پتانسیل عضویت ناظر ایران در سازمان جهانی تجارت به نفع تجارت خارجی کشور استفاده کرد.

زادبوم تأکید کرد: الحاق به سازمان تجارت جهانی اگر چه ممکن است یک هدف باشد اما به طور قطع هدف بهتر آن است که بتوان از مقررات و موافقتنامه های موجود در این سازمان به نفع تجارت خارجی کشور بهره گرفت، چرا که برای تعامل با دنیا به این بخش کاملا نیاز داریم، این در حالی است که الحاق به سازمان جهانی تجارت باید کاملا بر اساس منافع ملی صورت گیرد و موافقتنامه هایی که در قالب آن به امضا می رسد نیز حتما با این ملاحظه مورد پیگیری قرار خواهد گرفت.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران خاطرنشان کرد: موافقتنامه هایی همچون خدمات و گواهی مبداء که در میان اعضای سازمان جهانی تجارت ساری و جاری است می تواند برای ایران نیز مورد استفاده قرار گیرد و نمی توانیم نسبت به آنها بی توجه باشیم و در تعاملات تجاری خود به نفع منافع ملی از آنها بهره نگیریم.

وی با بیان اینکه رئیس جمهور دستور تشکیل ستاد الحاق به سازمان جهانی تجارت را صادر کرده است، گفت: با پیگیری وزیر صنعت، معدن و تجارت، ستاد هماهنگی به WTO از شهریورماه امسال در سازمان توسعه تجارت ایران تشکیل شده و وزرای ذیربط و نمایندگان آنها هر دو هفته یک بار در آن حضور می یابند تا نحوه عضویت ناظر ایران در این سازمان و پیگیری الحاق دائم مورد بررسی قرار گیرد.

زادبوم گفت: البته این به معنای آن نیست که امروز می خواهیم به این سازمان ملحق شویم چرا که مشکلات زیادی در این رابطه وجود دارد اما هدف آن است که موافقتنامه های موجود در این سازمان بررسی شده و از آن بتوان به نفع تجارت خارجی کشور بهره گرفت.

کتاب مقررات واردات و صادرات سال 99 تغییر زیادی نخواهد داشت

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار مهر مبنی بر تدوین کتاب مقررات واردات و صادرات برای سال 99 خاطرنشان کرد: در طی سال با توجه به پیشنهادات مختلفی که از دستگاه های اجرایی به کمیسیون ماده یک وارد می شود، تغییر در برخی تعرفه ها را داشته ایم که مورد تصویب کمیته ماده یک قرار گرفته است، بر این اساس در کتاب مقررات واردات و صادرات سال 99 آنها را مکتوب خواهیم کرد.

او  ادامه داد: بر این اساس قرار نیست که این کتاب در سال 99 با تغییرات عمده ای مواجه باشد اما به تناسب درخواست دستگاهها تلاش داریم تا اصلاحاتی بر روی آن صورت دهیم.

جزئیات تجارت خارجی کشور در نیمه اول 98

زادبوم با بیان اینکه بر اساس اعلام گمرک جمهوری اسلامی ایران میزان صادرات غیرنفتی در نیمه اول سال 98 به 20 میلیارد و 948 میلیون دلار رسیده، گفت: میزان واردات در همین دوره به 21 میلیارد و 220 میلیون دلار رسیده است که بر این اساس صادرات به لحاظ وزنی با رشد مناسبی مواجه بوده و در مقابل واردات کشور به لحاظ وزنی کم شده است و این در شرایطی است که میزان صادرات به لحاظ ارزشی کاهش یافته و میزان واردات از نظر ارزشی افزایش را تجربه می کند.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت خاطرنشان کرد: علت عمده کاهش ارزشی صادرات غیرنفتی اصلاح قیمت های پایه صادراتی در گمرکات بوده که به دلیل تعهدات ارزی صادرکنندگان این قیمت ها واقعی شده است.

از این پس ممنوعیت صادراتی نخواهیم داشت

وی با بیان اینکه از این پس ممنوعیت صادراتی اعمال نخواهد شد، خاطرنشان کرد: ممنوعیت های صادراتی جای خود را به وضع عوارض داده است که بر این اساس تلاش می شود تا جلوی صادرات کالاها را سد نکنیم، بلکه با عوارض کنترل های لازم صورت گیرد.

زادبوم گفت: ممنوعیت صادرات تنها برای کالاهای اساسی اعمال خواهد شد، چرا که اکنون در شرایط جنگ اقتصادی نیازمند آن هستیم که قوت غالب مردم و کالاهای اساسی مورد نیاز آنها به میزان کافی تأمین شود.

او  تصریح کرد: بر این اساس صادرات کالاهایی که با دلار 4200 تومانی به کشور وارد شده اند همچنان ممنوع است و تنها این کالاها با ممنوعیت صادرات مواجه هستند.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در شرایط جنگ اقتصادی یک تهدید جدی برای کالاهای اساسی در صورت عدم برنامه ریزی و صادرات این کالاها به وجود خواهد آمد خاطرنشان کرد: در شرایطی که نیاز به کالاهای اساسی در کشور وجود دارد باید مقررات خاصی را برای جلوگیری از صادرات داشته باشیم.

او  از تنظیم نقشه راه توسعه صادرات کشور همزمان با تدوین نقشه راه تنظیم بازار خبر داد و گفت: از این پس می توان جلوی ممنوعیت های صادرات را به بهانه تنظیم بازار داخلی گرفت.

اتفاق خاصی بر روی اینستکس رخ نداد

زادبوم در خصوص تجارت ایران با اروپا و کاهش آن طی ماه های گذشته گفت: تلاش ما این است که شرکت های کوچک و متوسط ایرانی بتوانند با شرکت های کوچک و متوسط اروپایی ارتباطات کاری برقرار کنند و تجارت در این بخش ها ادامه پیدا کند، این در شرایطی است که راه حل منطقی این بود که اگر برخی شرکت های اروپایی به لحاظ مسائل بانکی از تجارت با ایران تحفظ می کردند، به سمت پروژه اینستکس برویم تا بتوانیم از محل فروش نفت اروپا و منابعی که کشورهای اروپایی در قالب اینستکس در اختیار ایران قرار می دهند، نیازهای خود را برآورده سازیم.

وی افزود: متأسفانه تا به حال اتفاق خاصی بر روی اینستکس رخ نداده است در حالی که هدف این بود که بتوانیم این صندوق را فعال و در تجارت خارجی دو کشور مورد استفاده قرار دهیم اما صندوق بدون تأمین مالی معنایی ندارد.

بودجه بسته حمایت از صادرات نرسید

زادبوم با بیان اینکه تا این لحظه هیچ مبلغی بابت بسته حمایت از صادرات در سال 98 اختصاص نیافته است، گفت: با توجه به اینکه بسته حمایت از صادرات متکی به بودجه سال 98 کل کشور است اما تا این لحظه هیچ منابعی بابت آن پرداخت نشده و نمی توان پیش بینی کرد که چه میزان از این منابع تا پایان سال محقق می شود. او  افزود: امیدوارم شرایط بودجه ای کشور به نحو مناسبی پیش رود تا بتوانیم این بسته را نیز عملیاتی کنیم.

واردات خودروهای دست دوم نخواهیم داشت

زادبوم در پاسخ به پرسشی مبنی بر واردات خودروهای دست دوم از برخی کشورها از جمله آذربایجان گفت: سازمان توسعه تجارت در حوزه واردات همچون گذشته حضور ندارد و البته درخواست کرده ام تا دفتر مقررات واردات و صادرات مجدد به سازمان توسعه تجارت برگردد اما به صورت کلی اجازه واردات خودروهای دست دوم داده نخواهد شد، چرا که ارز کشور نباید برای واردات خودروی دست دوم هزینه شود.

او  خاطرنشان کرد: ممکن است واردات خودروی دست دوم بازار داخل را به لحاظ قیمت متعادل کند اما ارزبری خواهد داشت که در شرایط کنونی اقتصاد ایران این کار به نفع منافع ملی نیست و اجازه آن داده نخواهد شد.

زادبوم گفت: بهتر است تولید داخلی خودرو را تقویت کنیم تا بتوانیم شرایط بهتری را تجربه کنیم.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تازه ها  
  ایران در برخورد با مقصران سقوط هواپیمای اوکراینی صلاحیت انحصاری دارد
  ادامه تظاهرات ضدنژادپرستی در جهان در محکومیت مرگ «جورج فلوید»
  رئیس‌جمهور مصر از توافق بر سر آتش‌بس در لیبی خبر داد
  طرح جدید مجلس یازدهم برای بهبود وضع معیشتی و اقتصادی
  فائو: کرونا ۵۰ کشور جهان را به‌شدت گرسنه کرد
  خدمتکار سارا نتانیاهو: او مرا مجبور می‌کرد هر روز پاهایش را ببوسم
  امید نورافکن: سپاهان دنبال جذب دائمی من است
  نخستین اقدام مجلس یازدهم برای بهبود وضعیت فرهنگیان کلید خورد
  دستمزد روزنامه‌نگاران در جهـان چقدر است؟
  افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی همچنان در بلاتکلیفی
  کره شمالی به کره جنوبی اخطار داد
  سعید اوحدی رئیس بنیاد شهید می‌شود
  فضای سبز جامعه الزهرا قم در آتش سوخت
  ترودو: تبعیض پلیس کانادا علیه بومیان باید پایان یابد
  طرحی برای بی‌اعتبار کردن مدرک تحصیلی اخذ شده در ایام مسئولیت‌ها
  متن کامل گزارش آژانس
  با حذف وزیر از مجمع، مشکل فیفا و AFC حل می‌شود
  ثبت‌نام سفارشی در مدارس شاهد محدود شد
  تشریح آخرین وضعیت کودک آزاردیده اینستاگرامی در مشهد
  محاکمه "اکبر طبری" فردا آغاز می‌شود
 
 
 
© اکوفارس 1390
info@ecofars.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار