آرشیو   |  تماس با ما   |  جستجوی پیشرفته    RSS   |  نسخه موبایل   |  نسخه تلکس  
 خانه    درباره ما    ارسال خبر و یادداشت  
شنبه، 2 شهریور 1398 - 11:54   
  تازه ها:  
 
   اقتصاد و بازار  

  قیمت نفت و طلا در بازارهای جهانی


  فرصت ویژه بخشودگی 100 درصدی جرایم مالیاتی در سال رونق تولید


  نرخ تورم خوارکی‌ها و دخانیات به ۶۳.۳ درصد افزایش یافت


  خرید آبغوره چقدر تمام می شود؟ + قیمت


  خرید زیرانداز برای تفریح و سفر چقدر هزینه دارد؟ + قیمت


  انواع تخم مرغ بسته بندی در بازار به چه نرخی به فروش می رسد؟


  خرید انگشتر طلا زنانه چقدر هزینه دارد + قیمت


  روغن های سرخ کردنی پرفروش در بازار چند قیمت است؟


  خرید کفش کوهنوردی چقدر تمام می شود؟ + قیمت


  فرصت ۳ ماهه برای تهیه آیین نامه اجرایی حذف ۴ صفر از پول ملی


  نرخ تورم سالانه مردادماه ۴۲.۲ درصد اعلام شد


  عقب‌گرد ۰.۲ درصدی شاخص دلار


  حقوق ۱۳۰ هزار کارگر معوق شده است


  قیمت طلای جهانی به زیر ۱۵۰۰ دلار برگشت


  حباب سکه تمام به ۵۰ هزار تومان کاهش یافت


  نرخ انواع دفتر و دفترچه یادداشت در آستانه ماه مهر


  نرخ سکه و طلا در آخرین روز مرداد ۹۸


  کنسرو تن ماهی را چند بخریم؟ + جدول


  آخرین نرخ ظرف غذا برای دانش آموزان + جدول قیمت


  افشانه های خوشبوکننده را در فصل تابستان چند بخریم؟ +جدول


- اندازه متن: + -  کد خبر: 305070صفحه نخست » صنعت معدن تجارتسه شنبه، 22 مرداد 1398 - 18:03
واگذاری مجوز ارزی ۱۱۶ قلم کالا
اکوفارس: جزئیات لیست کالاهایی که برای دریافت ارز بعد از تعلیق قانون انتزاع، به مجوز وزارت صنعت، معدن و تجارت نیاز دارند، منتشر شد. با انتقال اختیارات بخش بازرگانی از وزارت جهاد کشاورزی به وزارت صنعت، معدن و تجارت حال مجوز ارزی ۱۱۶ کد تعرفه‌ای نیز به وزارت «صمت» منتقل شده تا به این طریق این وزارتخانه عملا عهده‌دار تنظیم بازار شود.
  

با تصمیم صورت گرفته انتقال کد تعرفه‌های فوق به دفتر خدمات بازرگانی منتقل خواهد شد و مجوز ارزی مابقی کد تعرفه‌های وزارت جهاد کشاورزی، کماکان ازسوی همان وزارتخانه صادر خواهد شد. براساس دستورالعمل صادره انتقال مجوز ارزی سایر کدها به دفتر خدمات بازرگانی، منوط به توافق وزارت جهاد کشاورزی و دفتر مزبور و ارسال نتیجه توافق این دو نهاد به دفتر مقررات صادرات و واردات خواهد بود. با توجه به دستورالعمل صادره می‌توان گفت علاوه بر تفویض تمام فعالیت‌‌های بازرگانی به قائم‌ مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی از این پس مجوز ارزی مورد نیاز برای ۱۱۶ کد تعرفه نیز ازسوی این وزارتخانه صادر خواهد شد. تنش به وجود آمده در بازار طی دو سال اخیر موجب شد تا دولت با منطق ایجاد هماهنگی در بازار، طرح تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت و ایجاد وزارت بازرگانی را در دستور کار قرار دهد، طرحی که به دفعات ازسوی بهارستان‌نشین‌ها رد شد، مخالفت‌هایی که موجب شد تا دولت از تشکیل وزارتخانه جدید در زمان کنونی پا پس کشد و با موافقت شورای‌‌عالی اقتصادی سران قوا به تجمیع اختیارات در وزارت صنعت، معدن و تجارت به مدت دو سال بسنده کند؛ پس از تجمیع اختیارات بازرگانی حال صدور مجوز ارزی نیز به وزارت صنعت، معدن و تجارت محول شده تا به این طریق شرایط برای تجمیع امور بازرگانی در وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌طور کامل مهیا شود.

فروردین‌ماه سال گذشته همزمان با ابلاغ سیاست‌ تک‌نرخی شدن ارز (تعیین نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی به‌عنوان تنها نرخ رسمی)، مقرر شد واردات صرفا در قالب ثبت‌‌سفارش بانکی صورت گیرد و واردات بدون انتقال ارز ازسوی سیاست‌‌گذار ممنوع اعلام شد. در راستای این دستور، مقرر شد سبد کالایی دلار ۴۲۰۰ تومانی اولویت‌های اصلی شامل کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات بیمارستانی و مواد اولیه واحد‌های تولیدی و ماشین‌‌آلات شود. ازسوی دیگر، وزارتخانه‌های مرتبط با امر تولید و مصرف (از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت بهداشت و وزارت جهاد کشاورزی) موظف شدند تقاضای ثبت‌‌سفارش واردات کالا با ارز رسمی را بررسی و اولویت‌‌بندی کنند. در سال‌جاری ابلاغیه جدیدی ازسوی گمرک ایران اعلام شد و براساس آن پیش‌شرط ثبت‌‌سفارش بدون انتقال ارز تا سقف معادل ۳۰۰ میلیون دلار برای تمامی بازرگانان مجاز شد، این گشایش وارداتی در حالی است که در فروردین‌ماه سال گذشته و اعلام نرخ ۴۲۰۰ تومان برای دلار به‌‌عنوان نرخ رسمی، واردات تنها در قالب ثبت‌سفارش بانکی امکان‌‌پذیر بود و ورود کالاهای بدون انتقال ارز به کشور ممنوع شد.

بر این اساس سیاست‌گذار با تغییر جهت در رویکرد قبلی خود، چارچوب جدیدی نیز برای ورود کالاهای ضروری و مورد نیاز خطوط تولید تعریف کرده تا واردکنندگان بتوانند خارج از رویه و سیستم بانکی نسبت به تامین ارز اقدام کنند. اما مطابق ضوابط چهارگانه اعلام شده، هر یک از تجار می‌توانند برای یک بار، یک پرونده و تا سقف ۳۰هزار دلار از طریق شیوه بدون انتقال ارز (از محل بند ۹ ماده ۳۸ آیین‌نامه اجرایی مقررات صادرات و واردات مرتبط با واردات مواد اولیه، قطعات و ملزومات ضروری خطوط تولید) تامین ارز کنند. بر این اساس، استفاده از این شیوه صرفا برای تعرفه‌های مجاز و تا پایان سال ۹۸ برای تمامی بازرگانان امکان‌پذیر است و سابقه فعالیت بازرگانان مورد توجه نخواهد بود. ازسوی دیگر، نوع ارز انتخاب شده در پیش فاکتورها، باید حتما یورو باشد. گمرک ایران همچنین در بخش دیگری از دستور خود تصریح کرده است که بازرگانان پیش از اظهار کالا در گمرکات باید اطلاعات منشأ ارز را در سامانه جامع تجارت ثبت و کد مربوطه (کد ساتا) را دریافت کنند، چراکه در غیر این صورت امکان ترخیص کالاهایشان را نخواهند داشت.

اقلام مشمول

براساس دستورالعمل صادره عمده اقلام کالایی که مجوز ارزی آنها به وزارت صنعت، معدن و تجارت محول شده است بهگوشت قرمز و مرغ مربوط می‌شود، اقلامی که در یک سال اخیر تغییرات قیمتی بسیاری را تجربه کردند و کمبود آنها موجب شد تا بازار دستخوش تحولات بسیاری شود. رسیدن قیمت گوشت گوسفندی به بالای ۱۲۰ هزار تومان موجب شد تا دولت سال گذشته عرضه دولتی این کالای اساسی را در دستور کار قرار دهد، اما این روش نیز نتوانست از قیمت این کالا در بازار بکاهد؛ به‌طوری‌که گوشت قرمز عنوان رکورددار افزایش قیمت در بازار را از آن خود کرد. بی‌اثر بودن توزیع گوشت یارانه‌ای موجب شد تا دولت اقدام به حذف این روش کند تا این کالای اساسی همچنان یکه‌تاز بازار باشد. انواع ماهی از دیگر اقلام کالایی است که در لیست ۱۱۶ قلم کالایی که مجوز ارزی آن منوط به وزارت صنعت، معدن و تجارت شده است قرار دارد. انواع ماهی نیز سال گذشته از رشد قیمت بی‌نصیب نماند؛ به‌طوری‌که برخی از ماهی‌های پر مصرف در بازار رشد چند برابری قیمت را تجربه کردند و اقدامات دولت در این زمینه نیز نتیجه‌بخش نبود. انواع حبوبات نیز در میان لیست مجوز ارزی ۱۱۶ کد تعرفه قرار گرفته است. از دیگر محصولاتی که در این لیست قرار گرفته‌اند می‌توان به گندم دامی، جو، ذرت دامی، شلتوک، برنج قهوه‌ای، برنج نیمه‌سفید شده،‌ خرده برنج، دانه سویل، دانه کلزا، دانه کنجد، دانه گلرنگ، ‌آرد و زبره دانه سویا، دانه کدو برای روغن‌کشی، روغن زیتون بسته‌بندی زیر ۳ لیتر، روغن‌ خام نخل، روغن خام آفتابگردان، روغن نارگیل ، روغن خام و ... اشاره کرد.

05-01

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تازه ها  
  شمار مشترکان اینترنت ثابت ایران از ۹ میلیون عبور کرد
  پرونده تفحص از سرخابی‌ها به قوه قضائیه می‌رود
  دولت قانون اسقاط خودروهای فرسوده را اجرا نکرد
  احتمالا مجلس به لایحه حذف چهار صفر از پول ملی رأی نمی‌دهد
  کمک ارتش برزیل به دولت برای مهار آتش‌سوزی آمازون+عکس
  وام یک تا ۲۰ میلیونی برای پیام نوری‌ها
  تصاویر/ رُطبِ « خِشْتْ »
  تخمه‌خوردن دلیل تصادف است نه پراید!
  روند بازسازی پلاسکو سرعت می‌گیرد
  نفوذی‌های وزارت نفت زمینه‌ساز توقیف «گریس1» بودند
  ترامپ از رابطه خوب با پیونگ‌یانگ سخن گفت
  سنای ازبکستان قانون استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای را تصویب کرد
  حمله پهپادی ارتش یمن به پایگاه هوایی «ملک خالد» در عربستان
  درگیری نیروهای حفتر با نیروهای دولت وفاق ملی
  هیچ کشوری حق دخالت در روابط چین و ایران ندارد
  ترکیه به بندهای توافق آستانه پایبند نبوده است
  توضیحات مدیر رسانه‌ای باشگاه استقلال پیرامون عصبانیت استراماچونی
  حال خوب دریاچه ارومیه با بارندگی‌های سیل‌آسای امسال
  نمره فوق‌العاده هواسکورد برای درخشش طارمی
  خودرویی که با ۱.۸ میلیون تومان آمد با ۵۰ میلیون تومان می‌رود
 
 
 
© اکوفارس 1390
info@ecofars.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار