آرشیو   |  تماس با ما   |  جستجوی پیشرفته    RSS   |  نسخه موبایل   |  نسخه تلکس  
 خانه    درباره ما    ارسال خبر و یادداشت  
یکشنبه، 6 بهمن 1398 - 12:45   
  تازه ها:  
 
   اقتصاد و بازار  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 299203صفحه نخست » تیتر دوشنبه، 29 تیر 1398 - 22:49
۲۷۰هزار هکتار زمین در ایران مستعد احداث گلخانه با اشتغالزایی ۱.۷ میلیون نفری
۲۷۰هزار هکتار زمین در ایران مستعد احداث گلخانه با اشتغالزایی ۱.۷ میلیون نفری اکوفارس: مدیرعامل شرکت شهرک های کشاورزی گفت: بر اساس بررسی های انجام شده در وزارت جهاد کشاورزی، فعالیت‌های گلخانه‌ای و آبزی‌پروری اقتصادی‌ترین فعالیت در بخش کشاورزی به‌حساب می‌آید و از طرفی بیشترین میزان بهره‌وری در آب را دارد.
  

به گزارش  اکوفارس، رونق بخش کشاورزی امروزه ظرفیت بالایی برای حل مشکلات عمده اقتصادی مردم از جمله بیکاری، رکود و تورم را دارد و یکی از اقتصادی‌ترین و بهره‌ورترین فعالیت‌های کشاورزی در حال حاضر احداث گلخانه و آبزی‌پروری است.

 درباره سودآور بودن این فعالیت‌ها کافی است اشاره شود که بخش زیادی از محصولات گلخانه‌ای به کشورهای اطراف و دیگر کشور‌ها از جمله روسیه صادر می‌شود و با توجه به افزایش قیمت ارز، سود سرشاری را نصیب تولیدکنندگان کرده است.

این سودآوری در حالی فراهم شده است که این فعالیت‌ها مورد حمایت دولت است و تسهیلات ارزان‌قیمت 6 تا 14.5درصد بانکی  دریافت می‌کنند؛ در صورتی که گلخانه‌ها و فعالیت‌های آبزی‌پروری در فضای شهرک‌های کشاورزی ایجاد شوند، اراضی ارزان‌قیمتی نیز در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد. 

از آنجا که محصولات گلخانه‌ای را می‌توان  بر اساس نیاز بازارهای هدف در کشورهای دیگر تولید کرد، ممنوعیتی برای صادرات ندارد و مشمول طرح‌های تنظیم بازار دولت نیست.  

تولید در فضای گلخانه‌ای یا کشت به اصطلاح عمودی، حجم زیادی از منابع آب کشور را نیز مصرف نمی‌کند؛ زیرا بر اساس اطلاعات ارائه‌شده توسط وزارت جهاد کشاورزی میزان مصرف آب در هر هکتار گلخانه مدرن کمتر از یک‌دهم آب مصرف‌شده در فضای باز مزرعه است و عملکرد تولید نیز تا 10 برابر افزایش می‌یابد.

270هزار هکتار زمین در ایران مستعد گلخانه 

علی اشرف منصوری مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت شهرک‌های کشاورزی در گفت‌‌وگو با تسنیم اظهار کرد: در شهرک‌های کشاورزی می‌توان در سه حوزه فعالیت گلخانه‌ای، آبزی‌پروری و دام و طیور فعالیت کرد؛ اما تمرکز این شرکت بیشتر در حوزه‌های گلخانه‌ها و آبزی‌پروری است.

وی  افزود: برای ایجاد شهرک‌های کشاورزی، در کل کشور مطالعه و استعدادیابی شد و بر این اساس بیش از 270هزار هکتار از اراضی کشور مستعد ایجاد گلخانه شناخته شد. 

منصوری گفت: تا به امروز 6500 هکتار از این اراضی رسماً به  سرمایه‌گذاران به صورت اجاره به شرط تملیک واگذار شده است؛ اکثر این واگذاری‌ها در سال 97 و 98 بوده است؛ به‌طوری که مجموع این رقم در سال‌های قبل کمتر از 600 هکتار بوده است. این  افزایش سطح نشان می‌دهد که شرایط برای متقاضیان آسان شده است و از طرفی مردم شرایط فعالیت در حوزه شیلات و گلخانه را اقتصادی دیدند و از این طرح‌ها استقبال کردند.

وی یا آورد شد که از 6500 هکتار واگذار شده،  هزار و 200 هکتار در حال تولید و ساخت واحدها  و مابقی نیز در حال اجرای زیر ساخت هستند.

مشکل انتقال آب، برق و گاز به شهرک‌ها؛ وزارتخانه‌های نیرو و نفت همکاری کنند

مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی با بیان اینکه هر شهرک برای ایجاد، نیازمند خدمات آب، برق و گاز است که اگر آنها تأمین نشود، امکان فعالیت  کشاورزی  اقتصادی وجود ندارد، گفت: باید توجه داشت که ارائه این خدمات تحت کنترل وزارتخانه‌های نیرو و نفت است و وزارت جهاد کشاورزی اختیاری در این ارتباط ندارد و لازم است این وزارتخانه‌ها برای اجرای طرح‌های مذکور در راستای سیاست‌های کلان کشور و اجرای برنامه‌های  اقتصادی  همکاری و تعجیل داشته باشند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر برای صدور مجوز و انتقال آب، برق و گاز  به شهرک‌ها با مشکلاتی عمده‌ای مواجه هستیم، امیدواریم با توجه به درک شرایط کشور و  اهمیت نام گذاری سال رونق تولید، این دستگاه‌ها همکاری بیشتری با وزارت جهاد کشاورزی و شرکت شهرک‌های کشاورزی داشته باشند.

منصوری گفت: در قانون  تنظیم بخشی از  مقررات دولت (2) به طور صریح  اشاره شده است که این دستگاه‌ها مکلف هستند خدمات مورد نیاز را تا درب شهرک‌های کشاورزی و صنعتی تأمین کنند و سازمان برنامه و بودجه نیز باید منابع مالی مورد نیاز برای ایجاد زیر ساخت شهرک‌های کشاورزی را تأمین کند؛ اما در مقام عمل این همکاری به‌صورت گسترده و  براساس ظرفیت‌های به وجود آمده  برای ایجاد شهرک‌های کشاورزی  وجود ندارد.   

وی اظهار داشت: در صورتی که دستگاه‌های ذی‌ربط همکاری لازم را داشته باشند در شهرک‌های کشاورزی می‌توانیم رونق اساسی را در بخش تولید و اشتغال ایجاد کنیم، کما اینکه اکنون بخشی از این ظرفیت‌ها شکوفا شده است.

صدور یک‌روزه مجوزها در شهرک‌های کشاورزی

منصوری با بیان اینکه فرآیند صدور مجوزها در شهرک‌های کشاورزی کوتاه شده است، گفت: متقاضیان فعالیت در شهرک‌های کشاورزی نیازی به مجوز از  سازمان نظام مهندسی و انجام هزینه برای این امر ندارند و در صورت ارائه مدارک مورد نیاز در عرض یک روز می‌توانند، مجوزها را دریافت کنند؛ زیرا ما از قبل تمام استعلام‌های لازم را برای ایجاد شهرکها دریافت کرده‌ایم.

 رئیس هیئت مدیره شرکت شهرک‌های کشاورزی گفت: مجوز عمده شهرک‌های کشاورزی در یک سال اخیر صادر شده و عمدتاً  وارد فرآیند ساخت شده‌اند؛ درحالی که پیش از این تعداد شهرک‌های کشاورزی محدود بوده است. 

منصوری ادامه داد: بر اساس بررسی‌های انجام شده هیچ فعالیتی در حوزه کشاورزی به اندازه  واحد های گلخانه‌ای بهره‌وری در مصرف آب ندارد و اقتصادی نیست، به طوری که در فضای باز با یک لیر برثانیه آب، در هر هکتار به طور میانگین 30 تا 35 تن خیار تولید می‌شود؛ در حالی که  فضای گلخانه‌ای با یک لیر برثانیه آب، در هر هکتار 700 تا 800  تن و در مواردی بیشتر خیار تولید خواهد شد.

10 نفر اشتغال در هر هکتار

وی تصریح کرد:  با احداث گلخانه و ایجاد صنایع پیشین و پسین اشتغال زیادی در این شهرک‌ها ایجاد می‌شود؛ به طوری که در این شهرک‌ها به ازای هر هکتار 10 نفر اشتغالزایی مستقیم و به همین میزان اشتغال غیر‌مستقیم  ایجاد می‌شود؛ اگر نگران اشتغال در استانها هستیم باید به فعالیت‌های گلخانه‌ای و آبزی پروری بیشتر بپردازیم.بر این اساس در حدود 270 هزار هکتار اراضی شناسایی شده برای احداث گلخانه با در نظر گرفتن راه های عبوری و خدمات در مجموع حدود 1.7 میلیون شغل می توان ایجاد کرد.

منصوری با بیان اینکه محصولات تولیدشده در فضای گلخانه بازارپسندی بالایی در داخل و خارج کشور دارند، گفت:  این محصولات ماندگاری، کیفیت بالا و قابلیت تولید در خارج از فصل دارند و این امر شرایط تجارت آنها را آسان کرده است.

کشت عمودی محصولات کشاورزی

مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی ادامه داد: در حال حاضر 450هزار هکتار از اراضی کشور زیر کشت سبزی و صیفی در فضای باز (مزرعه)  است که آب‌بری بالایی نیز دارند؛ اما بر اساس برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی باید به فضای گلخانه‌ای منتقل شوند؛ با این کار می‌توان  سبزی کاشته شده در فضای باز را در کمتر از 10درصد سطح موجود در فضای متراکم تولید نمود.

 وی با بیان اینکه در شهرک‌های کشاورزی تمام زنجیره‌های تولید در نظر گرفته شده است،گفت: فرآیند بسته‌بندی، سردخانه، تأمین نهاده‌ها و بازرگانی در شهرک‌ها دیده شده است.

فعالیت‌های آبزی‌پروی در شهرک‌های کشاورزی

مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی گفت: بیشتر تمرکز این شهرک‌های کشاورزی در حوزه آبزی‌پروری، فعالیت برای پرورش ماهی در قفس در دریا و تولید ماهی و میگو در سواحل خلیج فارس و دریای خزر است.

وی افزود: به‌طور مثال یکی از این شهرک‌ها در هرمزگان به تولید میگو با 13هزار هکتار عرصه اختصاص یافته است و معادل کل تولید میگوی کشور را بازتولید خواهد کرد.   

منصوری در پاسخ به اینکه کسانی که در شهرک‌های کشاورزی فعالیت می‌کنند چه شرایطی باید داشته باشند، گفت: جذب سرمایه‌گذاران در شهرک‌های کشاورزی برای گلخانه، آبزیان و دام و طیور بر اساس فراخوان‌های صورت گرفته، انجام می‌شود و اهلیت این افراد از لحاظ توان مالی و شرایط فنی تولید، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی افزود: بعد از اینکه اهلیت افراد مورد تأیید قرار گرفت، اراضی به‌صورت اجاره به شرط تملیک سه‌ساله، به افراد واگذار می‌شود و بعد از اینکه طرح به بهره‌برداری رسید، معمولاً سند مالکیت به نام متقاضی صادر خواهد شد. 

منصوری با بیان اینکه قیمت اراضی که به سرمایه‌گذاران واگذار  می‌شود قیمت مقرون به‌صرفه‌ای نیست، خاطرنشان کرد: در صورتی که کسی به تعهدات خود عمل نکرد، عرصه وی یک روزه خلع‌ید می‌شود و اجازه تغییر کاربری و تخلف به افراد در شهرک‌های کشاورزی داده نمی‌شود.

وی افزود: در این طرح‌ها علاوه بر تأمین  اراضی، تسهیلات دیگری نیز نظیر انجام  مطالعات و طراحی و تسهیلاتی بانکی ارزان قیمت در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد.

ارائه تسهیلات بانکی ارزان قیمت 

منصوری اظهار کرد: تسهیلات بانکی تأمین شده از محل تبصره 18 قانون بودجه، برای سرمایه‌گذاران در مناطق کمتر برخوردار 6درصد و در مناطق برخوردار 9درصد است و همچنین از محل صندوق توسعه ملی تسهیلات 12درصدی برای مناطق کمتر برخوردار و برای مناطق برخوردار 14.5درصد در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی گفت: تسهیلات بر اساس نوع طرح ارائه می‌شود و سقفی برای ارائه تسهیلات وجود ندارد؛ اما  افراد متقاضی نیز در اجرای طرح‌های تولیدی باید 20درصد آورده داشته باشند.

وی در پاسخ به اینکه سرمایه‌گذاران خُرد نیز می‌توانند در شهرک‌های کشاورزی فعالیت داشته باشند، گفت: در شهرک‌های کشاورزی هیچ محدودیتی برای سرمایه گذاران مختلف نداریم؛ به طوری که در برخی از طرح‌ها افراد با 150میلیون تومان آورده اولیه، فعالیت خود را آغاز و مابقی آن را تسهیلات بانکی ارزان قیمت دریافت کرده‌اند.

منصوری اظهار داشت: فارغ‌التحصیلان کشاورزی برای واگذاری طرح‌ها در اولویت هستند و واگذاری این طرح‌ها به سرمایه‌گذاران دیگر نیز در واقع فراهم نمودن زمینه برای اشتعال فارغ‌التحصیلان مرتبط خواهد بود.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تازه ها  
  استعفای ۱۰۰ نفر از سمت مدیریتی خود
  تصاویر/ بازدید اردوغان از مناطق زلزله زده
  داروی ویروس «کرونا» وارد چین شد
  مدیرعامل جدید صندوق بازنشستگی کشوری انتخاب شد
  نتانیاهو: معامله قرن این هفته رونمایی می‌شود
  اولین بیمار مبتلا به ویروس کرونا درمان شد
  محبوبیت رئیس جمهوری و نخست‌وزیری در فرانسه در سرازیری
  گزارشگر دیدار پرسپولیس و تراکتور مشخص شد
  پرتغال اولین مورد مشکوک مبتلا به کرونا را ثبت کرد
  قرارداد بیرانوند با آنتورپ بلژیک قطعی شد
  آخرین آمار قربانیان زلزله ترکیه
  فرمانده سنتکام: آمریکا به حضور در سوریه پایبند است
  ۷ باند مواد مخدر در تهران منهدم شد
  تاثیر ویروس کرونا روی بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا
  ورود موادغذایی همراه مسافر از چین به کشور ممنوع شد
  اثرات مخرب امواج موبایل و آنتن‌های BTS بر سیستم‌های زیستی
  کاندیداهای مجلس فقط از این منابع می توانند هزینه تبلیغات را تامین کنند
  تداوم بارش‌ها در جنوب کشور
  مرگ حدود ۲۰۰۰ پرنده مهاجر در میانکاله مازندران
  هوای مطلوب تهران در بیشتر ساعات امروز
 
 
 
© اکوفارس 1390
info@ecofars.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار