آرشیو   |  تماس با ما   |  جستجوی پیشرفته    RSS   |  نسخه موبایل   |  نسخه تلکس  
 خانه    درباره ما    ارسال خبر و یادداشت  
شنبه، 2 شهریور 1398 - 22:54   
  تازه ها:  
 
   اقتصاد و بازار  

  قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز ۹۸/۰۶/۰۲


  قیمت دلار، قیمت یورو، قیمت درهم و قیمت پوند امروز۹۸/۰۶/۰۲


  قیمت دلار و قیمت یورو در صرافی ملی امروز ۹۸/۰۶/۰۲


  قیمت جهانی طلا امروز ۱۳۹۸/۰۶/۰۲


  پیش‌بینی رییس اتحادیه طلا از قیمت طلا در هفته جاری


  نرخ ۴۷ ارز بین بانکی در دوم شهریور ۹۸ + جدول


  قیمت نفت و طلا در بازارهای جهانی


  فرصت ویژه بخشودگی 100 درصدی جرایم مالیاتی در سال رونق تولید


  نرخ تورم خوارکی‌ها و دخانیات به ۶۳.۳ درصد افزایش یافت


  خرید آبغوره چقدر تمام می شود؟ + قیمت


  خرید زیرانداز برای تفریح و سفر چقدر هزینه دارد؟ + قیمت


  انواع تخم مرغ بسته بندی در بازار به چه نرخی به فروش می رسد؟


  خرید انگشتر طلا زنانه چقدر هزینه دارد + قیمت


  روغن های سرخ کردنی پرفروش در بازار چند قیمت است؟


  خرید کفش کوهنوردی چقدر تمام می شود؟ + قیمت


  فرصت ۳ ماهه برای تهیه آیین نامه اجرایی حذف ۴ صفر از پول ملی


  نرخ تورم سالانه مردادماه ۴۲.۲ درصد اعلام شد


  عقب‌گرد ۰.۲ درصدی شاخص دلار


  حقوق ۱۳۰ هزار کارگر معوق شده است


  قیمت طلای جهانی به زیر ۱۵۰۰ دلار برگشت


- اندازه متن: + -  کد خبر: 298775صفحه نخست » تازه هاجمعه، 28 تیر 1398 - 12:52
طرح های تسهیلات محور اشتغالزا نیست
اکوفارس: مدیر اجرایی طرح ملی تکاپو وزارت تعاون، کار و رفاه گفت:برنامه های اشتغالی دولت که تسهیلات محور است، موجب اشتغال پایدار نمی شود و اثر تورمی بر اقتصاد خواهد داشت.
  

رضا تازیکی، مدیر اجرایی طرح ملی تکاپو وزارت تعاون، کار و رفاه در گفت وگو با تسنیم، درباره جمعیت بیکار در کشور گفت: زمانی که نرخ مشارکت افزایش می یابد،یعنی در اقتصاد تغییراتی ایجاد می شود و مردم به سمت شغل می روند در همین راستا تقاضای شغل زیاد شود. افزایش نرخ مشارکت اقتصادی موجب تقاضای شغل می شود و زمانی که تقاضای شغل زیاد شود آن دسته از افرادی که موفق به یافتن شغل نشده اند، بیکار می شوند. در حال حاضر نیز نرخ مشارکت اقتصادی افزایش یافته است.

 تازیکی گفت:یکی از بخش هایی که در رونق تولید کمک حال اشتغال بوده است، بحث بورس است. سیاست گذاری های دولت برای توسعه بورس به رونق تولید کمک کرده است و باعث شده است سرمایه ها به جای اینکه در مسیر سکه و ارز بروند، به سمت تأمین مالی بنگاه ها رفته است. در همین راستا مشاهده می کنیم که شرکت های بورسی افزایش تقاضای نیرو را دارند.

وی در تحلیل  برنامه های اشتغالی  دولت گفت:به صراحت می گویم، آن دسته از برنامه های دولت که تسهیلات محور است،  موجب اشتغال پایدار نمی شود و اثر تورمی بر اقتصاد خواهد داشت. بسیاری از برنامه ها مانند تبصره 18از این جمله هستند.این طرح ها بر توسعه بنگاه متمرکز هستند نه بر ایجاد بنگاه های موجود.

تازیکی گفت:در حال حاضر مشکل اصلی بنگاه های کشور، تأمین سرمایه در گردش مطلوب آنها است نه وام بلند مدت چند ساله.سرمایه در گردش کوتاه مدت است و در مدت زمان کوتاهی به چرخه اقتصادی باز می گردد و مانند خون در رگ بنگاه ها است. اما نوع پرداخت تسهیلات به بنگاه ها از نوع سرمایه ایجادی است. زمانی که سرمایه ایجادی می دهیم، هم منابع را درگیر کرده ایم و هم فساد در آن بسیار بالا است و احتمال  انحراف وجود دارد، بنابر این چنین طرح هایی هیچ خیری برای کشور ندارد. با توجه به اینکه طرح ایجاد اشتغال از منابع تبصره 18 اینچنین است، تبصره 18هیچ شغلی را برای کشور ایجاد نخواهد کرد.

 تازیکی ادامه داد:از دیگر سیاست های اشتغالی دولت این است که در سیاست های اشتغالی سیاست انتخابی وجود ندارد. یعنی عمده برنامه هایی که تسهیلات محور است سیاست انتخابی ندارد. یعنی هر کس طرح و وثیقه بیاورد،مشمول دریافت وام می شود. 

مدیر اجرایی طرح ملی تکاپو وزارت تعاون، کار و رفاه ادامه داد:این در حالی است که در سراسر دنیا سیاست انتخابی دارند، یعنی می گویند قرار نیست ما برای هر طرحی وام پرداخت کنیم.

تازیکی با بیان اینکه در زمینه دام سنگین کشور خودکفا است و جز رتبه های اول است گفت:در حالی که کشور نیازمند حمایت تسهیلاتی در زمینه دام سنگین نیست، چه دلیلی دارد که به آن وام تعلق می گیرد. این باعث فساد می شود. در برخی مواقع فردی که دام دارد بعد از دریافت وام، دام خود را به برادر منتقل می کند مجدداً وام جدید دریافت می کند.

وی افزود: کشور در بسیاری موارد خودکفا است. نیازی به پرداخت تسهیلات در برخی بخش ها نیست. بهتر است به جای سیاست ایجادی، سیاست انتخابی جایگزین شود. تنها در برخی از سیاست های دولت که مسئولیت اجرای آن با وزارت کار است سیاست انتخابی دیده می شود.

 مدیر اجرایی طرح ملی تکاپو وزارت تعاون، کار و رفاه گفت: در وزارت کار روی 15رسته و در سطح روستا روی 20رسته شناسایی مشاغل ظرفیت اشتغال پایدار شناسایی می شود و تمام هدفگذاری در این راستا دنبال می شود.

 تازیکی در ادامه با انتقاد به عدم همگرایی در اجرای سیاست های اشتغالی دولت به منظور کاهش نرخ بیکاری گفت: یکی دیگر از انتقادات به سیاست های اشتغالی دولت این است که هیچ همگرایی بین دستگاه های اجرایی در دولت وجود ندارد. یعنی هر دستگاه یک برنامه اشتغال متخص خود دارد. وظیفه وزارت کار این بوده است که این همگرایی را ایجاد کند. اما دستگاهای دیگر مانند سازمان برنامه و بودجه همکاری لازم را نمی کنند. وزارت صنعت هم همکاری لازم برای همگرایی را ندارد. باید سیاست اشتغال و یک مفهوم مشخص از اشتغال وجود داشته باشد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در بخش فرش دستباف و این صنعت طی سال های گذشته موفق عمل نکرده ایم گفت: 10سال پیش حجم بالایی از فرش را صادر می کردیم، اما از 10سال پیش تا کنون حجم فرش کشور یک دهم شده است. از نظر ارزش تغییر نکرده است، اما حجم کاهش یافته است. صادرات فرش یک دهم شده است. وقتی حجم کمتر می شود یعنی تعداد بافنده ها کمتر شده است. برخی نهادها یک طرح مشخص را تعیین کرده و سفارش بافت داده اند. اما به دلیل نبود بازرگانی کسی خریداری نکرده است. زمانی که بازاری نداریم، در نمایشگاه فرش دنیا که برگزار می شود و در نمایشگاه هیچ کدام از فرش های ایرانی مورد استقبال قرار نمی گیرد، چرا که طرح های فرش ایرانی دیگر مورد سلیقه بسیاری از کشور ها نیست. در نمایشگاه های بین المللی در سه سال اخیر حتی یک طراح فرش ایرانی برنده نشده است. طراحان فرش های دیگر برنده شده اند. در صورتی که فرش برای ما است. ما سلیقه های فرش دنیا را نمی شناسیم. تصور می کنیم هر طرحی که ببافیم خریداری می شود. اما سلیقه ها تغییر کرده است. به طور مثال فرش ترکیه نهایتاً3رنگ دارد ولی فرش تبریز در بعضی از نقشه ها بیش از 20رنگ دارد. از آنجایی که سلیقه مشتری تغییر کرده است، فرش ترکیه را می پسندد ولی فرش ایرانی را نمی پسندند.

همانطور که سلیقه مردم در استان های مختلف متفاوت برای پوشیدن لباس متفاوت است. سلیقه مردم در سراسر در دنیابرای انتخاب فرش هم متفاوت است. باید به سمتی پیش رویم که سلیقه مشتری را بشناسیم،تا بتوانیم در زمینه صنعت فرش موفق شویم.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تازه ها  
  بیرانوند: دنبال بازارگرمی نیستم
  اولین مرگ ناشی از مصرف سیگار الکترونیکی در آمریکا
  تحریم‌های آمریکا درآمد هواوی را ۱۰ میلیارد دلار کاهش داد
  راننده بی‌احتیاطی دخترش را زیر گرفت
  کاروان تسلیحاتی آمریکا وارد سوریه شد
  پروسه استفاده از VAR شش تا 9 ماه طول می‌کشد
  ١٤ تن از کارکنان پتروشیمی شیراز بازداشت شدند
  کاخ‌الیزه: ماکرون و ترامپ درباره ایران اختلافاتی دارند
  عرضه یک گوشی با دوربین ۱۰۸ مگاپیکسلی +عکس
  ۲۲ درصد زنان سوئیسی مورد "تجاوز جنسی" قرار می گیرند
  ایران، بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها و مدیرش را تحریم کرد
  آیا زیاده‌روی در "آمیزش جنسی" خطرناک است
  آغاز پرداخت پاداش بازنشستگان با اولویت فرهنگیان
  حمله انتحاری به کاروان نیروهای ناتو در افغانستان
  برترین‌های لیگ هجدهم فوتبال ایران مشخص شدند
  مرگ تلخ زن شیرازی پس از عمل زیبایی در تهران
  طارمی: امیدوارم پیروزی‌های‌مان ادامه‌دار باشد
  مرگ خاموش چهار نفر در خوزستان
  اگر آمریکایی‌ها سریعا از عراق خارج نشوند هدف قرار می‌گیرند
  2 نماینده مجلس آزاد شدند/ دادگاه فردا برگزار می‌شود
 
 
 
© اکوفارس 1390
info@ecofars.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار