آرشیو   |  تماس با ما   |  جستجوی پیشرفته    RSS   |  نسخه موبایل   |  نسخه تلکس  
 خانه    درباره ما    ارسال خبر و یادداشت  
سه شنبه، 30 مهر 1398 - 02:36   
  تازه ها:  
 
   اقتصاد و بازار  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 296647صفحه نخست » خودروچهارشنبه، 19 تیر 1398 - 13:23
خودروهای ناقص از پارکینگ خودروسازان به هیچ وجه خارج نمی‌شود
اکوفارس: معاون نظارت سازمان ملی استاندارد کشور گفت: «خودروسازان موظف هستند خودروهایی که به مردم تحویل می‌دهند بر اساس استانداردهای مصوب شده باشد در غیراین صورت تخلف کرده‌اند.» این جمله «وحید مرندی مقدم» برای اتمام حجت با خودروسازان بود؛ خودروسازانی که با فشار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار است خودروهای ناقص را تا پایان مردادماه به مردم تحویل دهند.
  

به گزارش اکوفارس، ایران نوشت: چند روزی است که تکمیل و تحویل 10 هزار خودروی ناقص کف پارکینگ خودروسازان به مشتریان برای برخی‌ها این سؤال را ایجاد کرده است که خودروها با نقص قطعه با چه فرآیندی وارد بازار مصرف می‌شود؟ اگر امکان تأمین آن قطعه وجود داشته چرا تا الان این خودروها در پارکینگ مانده‌اند و آیا این خودروها با رعایت استانداردها تکمیل و به مشتریان تحویل داده خواهد شد؟

در این خصوص خودروسازان اطلاع‌رسانی نکردند اما فرشاد مقیمی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفت‌و‌گویی که با خبرگزاری مهر داشته، عنوان کرده است که بزودی فهرست کاملی از قطعات کسری دو خودروساز بزرگ تهیه و تکمیل خواهد شد تا بخشی از آن را از سوی قطعه‌سازان داخلی و بخش دیگر را از سوی قطعه‌سازان خارجی تأمین کنیم.

پاسخ به سؤالات مردم
معاون نظارت سازمان ملی استاندارد کشور در برابر سؤالات متعدد مردمی در مورد خودروهای ناقص و اینکه خودروهایی که تجاری نشدند به قطعاتی نیاز دارند که مشمول استاندارد اجباری است، گفت: «خودروسازان موظف هستند خودروها را بر اساس استانداردهای 85 گانه به مردم تحویل دهند لذا با وجود تحریم هیچ‌کدام از خودروسازان حق ندارند، خودروهایی را روانه بازار کنند که از استانداردهای اجباری تخطی کرده باشد.ما به دقت بررسی‌های لازم را انجام می‌دهیم که حق مردم تضییع نشود.»

وی تأکید کرد: «سازمان ملی استاندارد به دقت وضعیت خودروهای تولیدی را بررسی می‌کند تا شائبه‌های عنوان شده، برطرف شود.»

آغاز بررسی خودروهای کف پارکینگ
وی در پاسخ به سؤال خبرنگار «ایران» مبنی بر اینکه شنیده شده، خودروها با نقص استانداردهای اجباری تحویل داده خواهد شد تا مردم به خودروهایشان برسند و بازار با جهش قیمتی مواجه نشود، اظهار داشت: «با توجه به این گزارش‌ها به‌صورت رندوم بررسی خودروهای ناقص را در پارکینگ‌ها، آغاز می‌کنیم. خودروسازان می‌دانند که حق ندارند خودروهایی را به مردم تحویل دهند که استانداردهای 85 گانه را پاس نکرده‌اند.»

از سال 95 استانداردهای 55 گانه خودرو به 85 گانه ارتقا یافت و خیلی از موارد که خودروسازان تمایلی به آن نداشتند در زمره استانداردهای اجباری قرار گرفت. بارزترین استانداردها ایربگ، ترمز ای بی‌اس، سنسور حفاظت از افراد پیاده و سایر موارد بود. در آن زمان خودروسازان هزینه‌ها را بهانه می‌کردند تا مشمول استانداردهای اجباری نشوند و بدین جهت هم بارها فرصت گرفتند ولی در نهایت خیلی از موارد تولید خودرو با هدف ارتقای ایمنی مشمول استانداردهای اجباری شد.

خودروهای بدون ایربگ
آنگونه که مطلع شدیم، خودروهایی در پارکینگ خودروسازان جا خوش کرده‌اند که به جهت تأمین ایربگ و قطعات الکترونیکی دچار مشکل شده‌اند. حال معلوم نیست مهلت زمانی که برای تحویل این خودروها لحاظ شده با در نظر گرفتن تأمین ایربگ است یا قرار است خودروها بدون ایربگ و قطعات استاندارد اجباری وارد بازار شود. کسانی که به پارکینگ‌های خودروسازان دسترسی پیدا کردند و از خودروها فیلم گرفتند (در فضای مجازی منتشر شده است) نشان دادند که خودروها بدون پخش صوت، ایربگ و قطعات کامپیوتری است.

در حالی که سازمان ملی استاندارد، رعایت استاندارد اجباری خودروها را الزامی می‌داند و می‌گوید با وجود تحریم‌ها خودروسازان باید به سمت تولید درست حرکت کنند، کارشناسان صنعت خودرو عنوان می‌کنند که در شرایط تحریم سازمان ملی استاندارد نباید کوتاه بیاید و اجازه دهد خودروها بدون قطعات استاندارد وارد بازار شوند.

این کارشناسان قطعاتی چون ایربگ و ای بی‌اس را آپشن می‌دانند و معتقدند در برخی از کشورها مانند هند نصب این قطعات اجباری نیست.

حذف قطعات خلاف قانون است
مرندی مقدم اذعان داشت: «حذف قطعات استاندارد اجباری خودروها خلاف قانون است و از طرفی خودروسازان حق ندارند از قطعاتی که در شمول استاندارد اجباری نیست هم چشم‌پوشی کنند. البته پیگیری این امر بر عهده سازمان ملی استاندارد نیست و سازمان حمایت باید این مسأله را دنبال کند.»

مقیمی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در این باره گفته بود: پیش‌بینی ما این است که به محض اینکه ساز و کار تأمین قطعات مورد نیاز فراهم شود، حداکثر ظرف ۵ هفته کل خودروهای موجود را تکمیل کنیم.

هر گونه تغییر با اطلاع سازمان استاندارد
وی در پاسخ به این سؤال که خودروسازان برای دور زدن استانداردها می‌توانند دخل و تصرفی در تولید داشته باشند، تصریح کرد: «هر گونه دخل و تصرف و حتی تعویض قطعه خودرو باید با اطلاع سازمان ملی استاندارد باشد. طی این مدت مجوز هیچ تغییری را به خودروسازان ندادیم.»

گزارش منفی نداشتیم
معاون نظارت سازمان ملی استاندارد کشور گفت: «تاکنون بازرسان سازمان ملی استاندارد گزارشی مبنی بر نصب نکردن قطعات استاندارد اجباری از سوی خودروسازان ارائه نکردند لذا امیدواریم خودروسازان مانند گذشته قانون را رعایت کنند.»

تولید ناقص؛ ممنوع
این گفته‌ها در شرایطی است که وزارت صنعت، معدن و تجارت آب پاکی را روی دست خودروسازان ریخته و عنوان کرده است اگر قرار است خودرویی با نقص قطعه تولید و وارد پارکینگ شود، بهتر است که تولید نشود. البته این گفته بیشتر حالت بخشنامه دارد. مقیمی ضمن تأیید این اظهارنظر عنوان کرده که از این پس، هیچ خودروی ناقصی در خطوط کارخانجات تولید نخواهد شد.

مردم گزارش دهند
معاون نظارت سازمان ملی استاندارد کشور خاطرنشان کرد: اگر مردم در تحویل خودروهایشان متوجه شدند که قطعه‌ای حذف شده درمورد قطعات استاندارد اجباری به سازمان ملی استاندارد اطلاع دهند تا پیگیری‌های لازم صورت گیرد. اگر قطعه مشمول استاندارد اجباری نیست به سازمان حمایت اطلاع دهند تا این مجموعه بررسی‌های لازم را انجام دهد.

خودروهای ناقص چگونه شکل گرفتند؟

خودروهای ناقص در پارکینگ خودروسازان که آمارهای متعددی از تعداد آنها روایت می‌شود به‌دلیل نبود قطعاتی است که بعضاً در رده‌های تک قرار می‌گیرند. در تحریم‌های قبلی هم چنین اتفاقی رخ داد و خودروسازان نتوانستند در تولید موفق عمل کنند. انتظار می‌رفت با تجربه سال‌های 91 و 92 قطعه سازان به سمت تولید قطعات‌ تک و قطعاتی که توان تولید نداریم بروند اما خوش بینی قطعه سازان و خودروسازان کار دستشان داد. آنها به جای تولید به سمت واردات قطعه رفتند. به گونه‌ای که در تأمین قطعات خودرو، چین شریک اول خودروسازان شد. اگر آن زمان موضوع تولید قطعه‌های تک جدی گرفته می‌شد اکنون بیش از 10 هزار خودروی ناقص در پارکینگ خودروسازان نبود.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تازه ها  
  ورود سازمان حمایت به تعیین نرخ آزمون‌های سازمان سنجش
  نفتکش سابیتی وارد آبهای ایران شد + عکس
  حسینی: مگر لیگ انگلیس و ایتالیاست که هر ۴ روز بازی می‌کنیم؟
  سرو قلیان در پارک «بدون دخانیات»+عکس
  ماجرای کلاهک‌های اتمی آمریکا در ترکیه چیست؟
  واژگونی اتوبوس در کنگو؛ 30 کشته
  پامپئو: ترامپ آماده توسل به زور نظامی علیه ترکیه است
  یحیی سریع: بیش از ۳۰ حمله هوایی به یمن، ظرف ۱۲ ساعت
  نوبخت:حذف ۲۴ میلیون یارانه بگیر را در بودجه مطرح نمی کنیم
  بازداشت قاتل زن افغانستانی در تهران
  یک روش ساده برای "کاهش قند خون بیماران دیابتی"
  اهدای کلیه‌های پسر "اوتیسمی" به ۲ بیمار نیازمند + عکس
  طرح "حذف تنوع مدارس" ریشه مدرسه‌های سمپاد را می‌خشکاند!
  "کبد چرب" خود را با این روش به راحتی آب خوردن درمان کنید!
  انفجار خونین و مرگبار در کارگاه تولیدی + تصاویر
  آسیب دیدگی شدید شجاعیان از ناحیه رباط زانو
  در دستگاه‌های اجرائی کشور دچار ناشنوایی و کم بینایی هستیم
  فیسبوک ده‌ها حساب کاربری را به اتهام ارتباط با ایران و روسیه حذف کرد
  پلوسی برای استیضاح ترامپ گزاره‌برگ منتشر کرد/ واکنش ترامپ
  استخدام معلمان حق‌التدریس چه زمانی آغاز می‌شود؟
 
 
 
© اکوفارس 1390
info@ecofars.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار