آرشیو   |  تماس با ما   |  جستجوی پیشرفته    RSS   |  نسخه موبایل   |  نسخه تلکس  
 خانه    درباره ما    ارسال خبر و یادداشت  
یکشنبه، 30 تیر 1398 - 01:00   
  تازه ها:  
 
   اقتصاد و بازار  

  خرید یک بسته چای کیسه ای چقدر آب می خورد؟ + قیمت


  خرید شامپو کودک و نوزاد چقدر هزینه دارد؟ + قیمت


  انواع گوشت تازه گوساله و گوسفندی داخلی کیلویی چند؟


  آلایش گوشت گوساله و گوسفند بسته بندی شرکتی + جدول


  بهای شهد شیرین در بازار + قیمت


  حباب سکه به 150 هزار تومان رسید


  قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز ۹۸/۰۴/۲۹


  قیمت ارز در صرافی ملی امروز ۹۸/۰۴/۲۹


  قیمت روز ارزهای دولتی ۹۸/۰۴/۲۹


  قیمت جهانی طلا امروز ۱۳۹۸/۰۴/۲۹


  افزایش دلار پس از ۶ کاهش


  ترکش تنش منطقه بر اندام نفت و طلا


  چرا اُفت دلار بر سفره مردم اثر نکرد؟


  بازار منتظر ادامه روند افزایشی طلا در هفته جاری


  گیر افتادن دلار در دوراهی صعود یا کاهش


  افزایش قیمت نفت و کاهش بهای طلا در بازارهای جهانی


  جزئیات برنامه‌‌های عملیاتی اصلاح ساختار بودجه در کوتاه مدت


  بدهی جهان از ۲۴۶ هزار میلیارد دلار گذشت


  طلا از مرز ۱۴۵۰ دلار عبور کرد


  کسری ۷۵ هزار میلیارد تومانی دولت در بودجه ۹۸


- اندازه متن: + -  کد خبر: 280894صفحه نخست » تیتر دوچهارشنبه، 25 اردیبهشت 1398 - 10:59
پرداخت‌های نقدی بخش جدایی‌ناپذیر برنامه‌های حمایتی در دنیا+جدول
پرداخت‌های نقدی بخش جدایی‌ناپذیر برنامه‌های حمایتی در دنیا+جدولاکوفارس: مرکز پژوهش های مجلس با تاکید بر اینکه امروزه پرداخت‌های نقدی جزئی جدایی‌ناپذیر در برنامه‌های حمایتی و کاهش فقر در دنیا محسوب می‌شوند، اعلام کرد: در حال حاضر ۱۳۰ کشور با درآمد کم و متوسط حداقل یک برنامه پرداخت نقدی بدون شرط دارند.
  

به گزارش اکوفارس، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با انتشار گزارشی درباره سیاست حمایتی جایگزین ارز ترجیحی با تاکید بر اینکه امروزه پرداخت‌های نقدی جزئی جدایی‌ناپذیر در برنامه‌های حمایتی و کاهش فقر در دنیا محسوب می‌شوند و پرداخت نقدی یکی از متداولترین سیاستهای حمایتی در دنیا محسوب می‌شود، اعلام کرد: در حال حاضر ۱۳۰ کشور با درآمد کم و متوسط حداقل یک برنامه پرداخت نقدی بدون شرط دارند.

بازوی کارشناسی مجلس با تاکید بر اینکه بررسی تجربه کشورهای مختلف حاکی از آن است که پرداخت نقدی یکی از متداولترین سیاستهای حمایتی در دنیا محسوب می‌شود، به نتایج برخی مطالعات خارجی درباره بررسی تجربیات جهانی در این زمینه اشاره کرد.

براساس این گزارش، نتایج مطالعه کودی و همکاران (۲۰۰۴) بیانگر آن است که از ۱۲۲ برنامه حمایتی، ۴۹ مورد مربوط به پرداخت نقدی بوده است. همچنین نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که پرداخت نقدی سهم بالایی از برنامه‌های حمایتی در کشورهای اروپای شرقی، روسیه و کشورهای آسیای میانه دارد.

این مرکز پژوهشی با تاکید بر اینکه امروزه پرداخت‌های نقدی جزئی جدایی‌ناپذیر در برنامه‌های حمایتی و کاهش فقر در دنیا محسوب می‌شوند، به نتایج برخی دیگر از مطالعات در این زمینه اشاره کرد.

براساس این گزارش، نتایج مطالعات باستاگلی (۲۰۱۶) نشان می دهد در حال حاضر ۱۳۰ کشور با درآمد کم و متوسط حداقل یک برنامه پرداخت نقدی بدون شرط دارند. این برنامه‌ها به ویژه در آفریقا با افزایش مواجه شده است. به طوری که در حال حاضر ۴۰ کشور از ۴۸ کشور در جنوب صحرای آفریقا یک برنامه پرداخت نقدی بدون شرط دارند که تعداد این پرداختها در مقایسه با سال ۲۰۱۰ دو برابر شده است.

براساس مطالعات هانوراتی (۲۰۱۵)، در سال ۱۹۹۷ پرداختهای نقدی فقط در دو کشور صورت گرفته که به ۲۷ مورد در سال ۲۰۰۸ افزایش یافته است. در حال حاضر ۶۳ کشور حداقل یک برنامه پرداخت نقدی دارند.

نتایج مطالعه آرنولد و همکاران (۲۰۱۱) نیز بیانگر آن است که طی سالهای اخیر کشورهای در حال توسعه به تدریج به برنامه‌های پرداخت نقدی در مقیاس بزرگ گرایش پیدا کرده‌اند و تا سال ۲۰۱۱ بین ۷۵۰ میلیون تا یک میلیارد نفر از این نوع پرداخت بهره‌مند شده‌اند. پرداخت‌های نقدی در ابتدا از کشورهای با درآمد متوسط آغاز شد، اما در ادامه کشورهای کم‌درآمد نیز به توسعه و بسط این روش حمایتی روی آورده‌اند. یکی از دلایل توجه به این نوع از سیاستهای حمایتی آن است که در شرایط ناامنی غذایی مزمن، برنامه‌های پرداخت نهادینه شده در مقایسه با کمک‌های غذایی فوری سالیانه مؤثرتر و کاراتر است. همچنین شواهد قانع‌کننده زیادی مبنی بر تأثیر مثبت این نوع پرداختها بر کاهش نابرابری، فقر مزمن و به ویژه فقر بین نسلی وجود دارد. انتقال پول نقد اثر مثبتی بر افزایش مصرف سرانه دارد و با افزایش استانداردهای زندگی، شدت فقر را کاهش و توزیع درآمد را تغییر و شکاف میان ثروتمندان و فقرا را کاهش میدهد.

باستاگلی و همکاران (۲۰۱۶) با بررسی بیش از ۲۰۰ مطالعه مرتبط با پرداخت نقدی طی بازه زمانی ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ نشان داده‌اند که پرداخت نقدی (چه مشروط و چه غیرمشروط) اثر مثبتی بر مخارج غذا و مخارج کل و همچنین کاهش شاخص فقر FGT دارد. همچنین شواهد موجود حاکی از آن است که این پرداختها، افزایش استفاده از خدمات بهداشتی را به همراه داشته‌اند.

همچنین بارینتو و همکاران (۲۰۱۰) در مطالعه‌ای به مهمترین برنامه‌های حمایتی در جهان اشاره کرده‌اند که در بیشتر موارد این برنامه‌ها نقدی یا نقدی مشروط هستند که نتایج این مطالعه در جدول زیر آمده است:

در بخش پایانی این بخش از گزارش بازوی کارشناسی مجلس آمده است: همان طور که اشاره شد پرداخت‌های نقدی به دو صورت مشروط و غیرمشروط هستند و اغلب پرداخت‌های نقدی در دنیا به صورت شرطی‌اند، اما باید توجه داشت که این نوع از پرداخت‌ها هزینه‌های زیادی را به دولت تحمیل میکند و نیاز به کنترل و مراقبت زیادی در اجرا دارد و کیفیت خدمات ارائه شده بهداشتی و آموزشی از سمت عرضه نیز باید تحت نظارت کافی باشد. همچنین به‌رغم موفقیت‌های قابل توجه پرداخت نقدی شرطی، هنوز مشخص نیست که شرطی بودن چه سهمی در موفقیت این برنامه داشته است. از سوی دیگر موفقیت برنامه‌های پرداخت نقدی غیرمشروط در آفریقای جنوبی و مالاوی احتمال اینکه پرداخت نقدی به تنهایی کافی و نیاز به شروطی نداشته باشد را افزایش داده است. البته اثرگذاری پرداختهای نقدی به عواملی همچون بازه زمانی پرداخت نقدی، سن دریافت‌کنندگان و مبلغ انتقال نیز بستگی دارد (آرنولد و همکاران، ۲۰۱۱).

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تازه ها  
  دیاباته با چهار گل شروع کرد!
  پوشک هم هوشمند شد!
  طعنه والیبالیست روس به اظهارات ضد ایرانی کوبیاک
  تنش ها در خلیج فارس چگونه بر بازار کالاها تاثیر می گذارد؟
  فورد ۲۰۰ کارگر را در کانادا از کار برکنار می‌کند
  سرقت کابل برق از دلایل خاموشی‌ها در قم
  نشست اضطراری دولت انگلیس بدون نتیجه پایان یافت
  دفاع کره شمالی از همسایه جنوبی در تنش با ژاپنی‌ها
  ‌۲ گروگان با تلاش رزمندگان قرارگاه قدس جنوب شرق سپاه آزاد شدند
  تلاش جوانان والیبال ایران برای تاریخ‌سازی
  ۹۰۰هزار مسکن طی امسال و سال آینده ایجاد و تکمیل می‌شود
  برآورد دقیق خسارات سیل با تصاویر فضایی
  دومین مظنون ترور دیپلمات ترکیه در اربیل بازداشت شد
  جرمی هانت : کار ما قانونی بود اما اقدام ایران نه!
  تولید نسخه بدلی «دورهمی» در شبکه خانگی
  آغاز پخش سری جدید «شب‌های هنر» در شبکه ۴
  تجلیل از مرد مهربان تلویزیون
  خیز دوباره هالیوود علیه ترامپ
  مناطق آزاد فرصتی برای رونق گردشگری کشور
  تخفیف ۵۰ درصدی هتل‌های کیش در ایام برگزاری جشنواره تابستانی
 
 
 
© اکوفارس 1390
info@ecofars.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار