آرشیو   |  تماس با ما   |  جستجوی پیشرفته    RSS   |  نسخه موبایل   |  نسخه تلکس  
 خانه    بانک و بیمه    نفت و انرژی    اقتصاد کلان    صمت    بورس    درباره ما    ارسال خبر و یادداشت    گیشه مطبوعات  
سه شنبه، 3 اردیبهشت 1398 - 17:15   
  تازه ها:  
   آخرین مطالب  
  بورس- عرضه و تقاضا - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  اولین‌های بورس - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  بورس - آمار روزانه - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  بورس - معرفی بنیادی سهام - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  همکاری سراج و اردشیر کامکار در کنسرت تالار وحدت
  افزایش فروش رمان گوژپشت نوتردام بعد از حادثه کلیسای پاریس
  فروش آلبوم شجریان به نفع سیل‌زدگان
  مجسمه‌های «دلبری» در گالری مژده
  محوطه‌های باستانی، دچار آب‌شستگی
  جابه‌جایی در صدر بازار پرفروش‌ها
  بررسی عملکرد «میراث‌فرهنگی» در کمیسیون اصل ۹۰
  شرکت ایران در ۲۰ نمایشگاه گردشگری خارجی در سال ۹۸
  هماهنگی با مدیران بانک‌ها برای ارائه تسهیلات به گردشگری
  اثر موقت انفجارها بر توریسم سریلانکا
  مراسم عرضه موبایل تاشوی سامسونگ در چین به تاخیر افتاد
  استفاده از پهپاد، ابررایانه و سونار برای مقابله با سیل
  آخرین صورت مالی هوآوی منتشر شد
  ترجمه و رستوران یابی در گوگل ساده می‌شود
  مبارزه بی پایان با پیامک‌های مزاحم
  افزایش محصولات ناقص در دو شرکت خودروساز
  افزایش شعب ویژه بانکداری شرکتی در بانک مسکن
  بی‌اعتنایی به آزادسازی قیمت
  تداوم پیگیری مدیران بانک رفاه تا رفع مشکلات سیل‌زدگان
  ضوابط عملیات بازار باز
  قدم‌های احتیاطی در بازار ارز
  جایگزین ریالی بودجه نفتی
  دلایل گرانی خرما
  جلوی صادرات پیاز را نگیرید
  نقد شدن چک برگشتی در کمتر از ۲۰ روز
  قاعده‌ مالی دولت برای سال جدید
- اندازه متن: + -  کد خبر: 225445صفحه نخست » صنعت معدن تجارتدوشنبه، 30 مهر 1397 - 13:36
پارسال فقط 1.2 میلیارد دلار کالا به مناطق آزاد وارد شد
اکوفارس: مشاور رییس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، تعداد مناطق آزاد متصل به سامانه گمرکات کشور را 4 منطقه برشمرد و خبرداد که تا دو ماه آینده سه منطقه آزاد دیگر هم به سامانه گمرکات متصل خواهد شد.
  

به گزارش اکوفارس، مشاور رییس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، تعداد مناطق آزاد متصل به سامانه گمرکات کشور را 4 منطقه برشمرد و خبرداد که تا دو ماه آینده سه منطقه آزاد دیگر هم به سامانه گمرکات متصل خواهد شد.

مرتضی بانک در گفتگو با نود اقتصادی، با اشاره به توافق مناطق آزاد با گمرک دایر بر استقرار سامانه گمرکی در مناطق آزاد گفته که دلیل تاخیر در راه اندازی مابقی سامانه‌ها در مناطق آزاد مربوط به مشکلات گمرکی در ثبت سفارش بوده که اکنون این مشکلات مرتفع شده و این سامانه‌ها بزودی در مناطق آزاد کیش، قشم و چابهار  هم راه اندازی می‌شود.

وی درباره اعمال قانون منع به کارگیری بازنشستگان در مناطق آزاد هم توضیح داده که در مجموع بیش از 5 یا 6 نفر بازنشسته مشمول این قانون در بین مدیران مناطق آزاد وجود ندارند که بزودی این افراد بازنشسته هم جابجا شده و به جای آنها جانشینانی جوانتر، معرفی خواهند شد و ادامه داد که از زمان پیوستن به دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد میانگین سنی مدیران مناطق آزاد 9 سال جوانتر شده است.

مشاور رییس جمهوری، در مورد احتمال پرداخت حقوق و مزایای نجومی و خارج از عرف در مناطق آزاد هم اذعان داشت که عرف حقوق و مزایای پرداختی به افراد در مناطق آزاد برابر با مقررات و ابلاغیه دولت بوده و به هیچ وجه خلاف آن نبوده و طبق بررسی‌های مفصل در این خصوص مشخص شد که مزایای پرداختی در مناطق آزاد، مغایرتی با قوانین  دولت نداشته است.

به گفته وی، هر چقدر که اقدامات مناطق آزاد در چارچوب قانون اداره شود و اقدامات در این مناطق شفاف باشد، سرمایه گذاران و مردم اعتماد بیشتری خواهند داشت.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، با بیان اینکه درباره میزان ورود و خروج خلاف مقررات کالا به مناطق آزاد اجحاف و اغراق شده است به «نود اقتصادی» گفت که وقتی یک فرضیه غلط تبیین می‌شود، راه حل هایی هم که  ارایه می‌شود غلط خواهد بوده و این امر برای اقتصاد کشور خطرناک است.

به گفته وی، مناطق آزاد باید به یک بارانداز قوی و بزرگ تبدیل شوند که در شرایط فعلی، اینچنین نیست هر چند که طبق توافقات خوب مناطق آزاد با وزارت راه و شهرسازی، تبدیل مناطق آزاد به یک بارانداز کامل در دست طراحی بوده و قرار است، مسئولیت آن برعهده دبیرخانه مناطق آزاد باشد که در اینصورت خیلی از هزینه‌های مناطق آزاد کاهش می‌یابد.

بانک،میزان کالای وارد شده به مناطق آزاد در چهارسال گذشته را به طور متوسط سالانه یک میلیارد و 800 میلون دلار کالا برشمرده که شامل مواد اولیه، ماشین الات،کالای مورد نیاز مصرف داخل مناطق آزاد و کالای همراه مسافر است.

وی،با استناد به مجوز دولت، شیوه دیگر ورود کالا به مناطق آزاد را ورود کالاهایی براساس مقررات عمومی کشور دانست که از طریق مناطق آزاد فقط وارد کشور شده و ربطی به خود مناطق آزاد هم ندارد که رقم آن حدود سه میلیارد دلار بوده است.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، تعداد مسافران ورودی به مناطق آزاد در سال گذشته را 13 میلیون نفر ذکر کرد و گفت که اگر هر یک از این مسافران طبق قانون 80 دلار کالا وارد کشور کنند، سرجمع یک میلیارد و دویست میلیون دلار خواهد شد که حتی این رقم هم درست نبوده و در نهایت 60 درصد این رقم درست است و تاکید کرد که  در مناطق آزاد ترانزیت قاچاق کالا وجود ندارد.

وی مرزهای موجود در مناطق آزاد را 350 کیلومتر دانست و یادآور شد که در کل کشور 8600 کیلومتر مرز وجود دارد که در بخش زیادی از این مرزها هیچ کس حضور ندارد، حال آنکه برخی مدعی هستندکه همه اتفاقات قاچاق کشور دراین مرز 350 کیلومتری مناطق آزاد رخ می دهد!

بانک،در مورد راه اندازی سامانه ثبت سفارش در مناطق آزاد هم گفت که از نظر قانونی تسری این قوانین به مناطق آزاد مطلوب نبوده اما با توجه به سیاست کلان کشور سامانه  ثبت سفارش تهیه شده و به صورت لحظه ای ثبت سفارش مناطق آزاد رصد می شود.!

به گفته وی،در گذشته سامانه ثبت سفارش در مناطق آزاد وجود نداشت و ورود کالا بدون انتقال ارز امکان پذیر بود اما درحال حاضر، تمام مراحل ثبت سفارش کالا در مناطق آزاد رصد می شود ، اما میزان تخصیص آن از ناحیه بانک مرکزی به مناطق آزاد  اعلام نمی شود.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تاکید کرد که فعالیت اقتصادی در مناطق آزاد نوبت پذیر نیست و فعالان اقتصادی در منطقه آزاد مایلند تا هر چه سریعتر امورات آنها صورت پذیرد و افزود که در حال حاضر بسیاری از فعالین مناطق آزاد در صف ثبت سفارش قرار دارند!

وی در مورد ضغف عملکرد مناطق آزاد در اجرای عملیات بانکرینگ هم گفت که در کل کشور پیرامون این امر احساس نیاز کمتری شده و از این ظرفیت استفاده ای هم نشده و درمنطقه آزاد قشم، ظرفیت بانکرینگ  فعال فقط 50 هزارتن بوده و خبرداد که این فعالیت هم به تازگی محدود شده و علت آن این است که تا سال 2020  نباید از سوخت فسیلی در دریاها استفاده  شود.

بانک خبر داد که بعد از سال 2020 باید در بانکرینگ به سمت سوخت غیر فسیلی و پاک حرکت کرد بنابراین مناطق آزاد در این زمینه جدی بوده و دو طرح را در دست مطالعه دارد که درصورت قطعی شدن ظرف مدت سه سال، اجرایی خواهد شد.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ها  
  قدم‌های احتیاطی در بازار ارز
  افزایش محصولات ناقص در دو شرکت خودروساز
  فهرست آپارتمان‌های ارزان قیمت در تهران
  شوک حذف نفت ایران
  بی‌اعتنایی به آزادسازی قیمت
  نمای بازار مقاطع - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  کارنامه مسکن در ابتدای ۹۸
  شوک نفتی به بازار داخلی
  عدم ثبات قیمت‌ها چالش صنعت حمل‌ونقل ریلی
  تغییرات دیروز شاخص کل بورس تهران - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  بورس - معرفی بنیادی سهام - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  جلوی صادرات پیاز را نگیرید
  جابه‌جایی در صدر بازار پرفروش‌ها
  کاهش قیمت آهن
  ضوابط عملیات بازار باز
  جزئیات ۳۵ برنامه برای رونق تولید
  افق توفانی اقتصاد و به حاشیه راندن بخش‌خصوصی
  بیشترین صادرات به عراق مربوط به کدام کالاهاست؟
  هشدار کاهش حجم تولید
  پیشروی بورس در جاده تامین مالی
  برآیند صفر شاخص سهام
  قاعده‌ مالی دولت برای سال جدید
  آخرین صورت مالی هوآوی منتشر شد
  اثر موقت انفجارها بر توریسم سریلانکا
  دلایل گرانی خرما
  مراسم عرضه موبایل تاشوی سامسونگ در چین به تاخیر افتاد
  بررسی عملکرد «میراث‌فرهنگی» در کمیسیون اصل ۹۰
  مجسمه‌های «دلبری» در گالری مژده
  رئیس‌جمهور کمدین
  نقد شدن چک برگشتی در کمتر از ۲۰ روز
 
 
 
© اکوفارس 1390
info@ecofars.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار