آرشیو   |  تماس با ما   |  جستجوی پیشرفته    RSS   |  نسخه موبایل   |  نسخه تلکس  
 خانه    درباره ما    ارسال خبر و یادداشت  
چهارشنبه، 1 خرداد 1398 - 19:48   
  تازه ها:  
 
   اقتصاد و بازار  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 218851صفحه نخست » تیتر دوچهارشنبه، 11 مهر 1397 - 23:16
ریشه های نابه‌سامانی اقتصاد ایران به بیان دکتر احمدی نژاد (قسمت اول) + فیلم
 ریشه های نابه‌سامانی اقتصاد ایران به بیان دکتر احمدی نژاد (قسمت اول) + فیلماکوفارس: اگر کسی بخواهد واقعا ریشه ای با اخلال اقتصادی برخورد کند باید برود بانک را درست کند. بانکی که نشسته است جای کُل ملت و دارد تصمیم می گیرد، پایه اش هم 20 درصد سود است. یک طرفه است. یعنی هم مردمی که پولشان را در بانک می گذارند، در زیان مشارکتی نمی کنند و هم در گروه دوم یک طرفه است، وقتی بانک پولی به آن ها می دهد در زیانش مشارکت نمی کند پس این باید الزاما آن سود بالا را بدهد تا بتواند جبران بکند.
  

به گزارش اکوفارس، متن بخش اول صحبت های دکتر احمدی نژاد بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم عجل لولیک الفرج والعافیه والنصر واجعلنا من خیر انصاره و اعوانه والمستشهدین بین یدیه

مطلبی که می خواستم خدمت شما عرض کنم درباره ریشه های سامان نایابی اقتصاد ایران است. بسترهایی که موجد اخلال در اقتصاد است، اجازه نمی دهد اقتصاد ما سامان بگیرید و یک مسیر متعادل منطقی را طی کند و جلو برود.

قبل از انقلاب هم البته اینگونه بود و بعد از انقلاب هم ادامه پیدا کرد. عده ای در کشور ما هستند که دائما وقتی می خواهند با اختلالات یا سامان نایابی اقتصاد مقابله کنند، می آیند در آخرین لایه! یعنی آن کسی که توزیع کننده جزء هست یا یک لایه بالاتر! کسانی که نه تصمیم گیر هستند نه سیاست گذارند نه ساختار درست می کنند نه قانون می نویسند، نه تصمیمات کلان می گیرند اما فعال اقتصادی هستند. همه بار را سر این ها خراب می کنند. نمی خواهم بگویم که این بخش هیچ تقصیری ندارد ولی تا وقتی که اصل ساختارها و راهبردها مشکل دارد، هر چقدر که شما با لایه پایین مبارزه کنید وضع را بهتر نمی کند، بدتر می کند.

من یادم هست که زمان جنگ دلار 7 تومان بود و بیرون 80 تومان. به یک عده دلار می دادند و می گفتند شما بروید کالا بیاورید و توزیع کنید. آن ها حالا یا می آوردند یا نمی آوردند، بخشی را توزیع می کردند و بخش دیگر را در انبارها ذخیره می کردند، در نتیجه قیمت ها بالا می رفت و وقتی منابع دولت تامین نمی شد، از طریق بانک مرکزی پول می گرفت، پایه پولی بالا می رفت و تورم هم می زد بالا و مردم معترض می شدند.

چیزی که از ناحیه تصمیم گیرها منعکس می شد این بود که آقا ما همه کارهایمان درست است، این بقال و سبزی فروش و بقیه هستند که دارند بازار را خراب می کنند. به همین دلیل آمدند یک سازمان درست کردند و چندین هزار نیرو گرفتند و تند تند قیمت ها را در خرده فروشی ها کنترل می کردند. نمی گویم نباید باشد ولی این ها هیچوقت مشکل را حل نمی کند. ما باید پایه پولی و اصل نقدینگی و جهت گیری ها و سیاست گذاری ها را درست کنیم و اِلا بیایید تمام مغازه ها را هم ببندید، چه اتفاقی می افتد؟ گرچه که هیچوقت همه مغازه ها هم تخلف نمی کنند و این ها اصلا تعیین کننده کلان اقتصاد نیستند، این ها ته خط هستند. مثل این است که ما به نحوه سوار شدن مردم در اتوبوس یا تعداد ایستگاه هایی که سوار می شوند، یقه این را بگیریم که چرا شکل اتوبوس اینگونه است! اینگونه که نیست شما باید در کارخانه، طراحی اتوبوس را درست کنید، مردم که دارند زندگی خود را می کنند و حالا یکی می آید یک ایستگاه بیشتر سوار می شود. اینکه اتوبوس سرعتش چقدر است و گنجایشش چه میزان است و سیستمش چگونه کار می کند را مردمی که سوار می شوند تعیین نمی کنند، این ها مصرف کننده حلقه آخر هستند.

الان من می بینم که دوباره به همان شکل دارد با مسائل اقتصادی برخورد می شود. تقریبا با این ته خطی ها یا یک لایه مانده به ته خطی ها به عنوان اخلال گر برخورد می شود. خب برخورد کنند، من اصلا روی این موضوع بحثی ندارم، البته باید عادلانه و قانونمند رسیدگی شود نه سیاسی. من می خواهم بدانم که چگونه است که اقتصاد ما نسق پیدا نمی کند، ریشه ها کجاست؟

چند عامل را خدمتتان عرض می کنم:

1- عامل اول و مهم این است که در این 50-40 سال بعد از انقلاب، اقتصاد ما بانک محور شد

یعنی تقریبا تمام فعالیت های اقتصادی به بانک گره خورد و هر چه جلوتر آمدیم این گره خوردگی بیشتر شد. یک اقتصاد سالم اقتصادی است که نوع مردم فعال هستند، سرمایه هایشان را وسط می آورند، با هم مشارکت می کنند و اقتصاد را جلو می برند. اما در اقتصاد ما یک عنصری به نام بانک پیدا شده که هم فعال اقتصادی است، هم رقیب اقتصادی است، هم سرمایه گذار است، هم سود می دهد و هم سود می گیرد. یعنی خودش بزرگترین فعال اقتصادی و بزرگترین قدرت اقتصادی کشور است.

الان به جایی رسیدیم که نوع مردمی که پولی دارند، 10 میلیون، 20 میلیون، 100 میلیون، 200 میلیون و... پول دارند، می بینند بهترین کار برایشان این است که آن را در بانک بگذارند. از آن طرف هرکس که می خواهد فعالیت بکند می رود و از بانک پول می گیرد. یک مقرراتی هم وضع شده که نوعی عدم امنیت بوجود آورده برای سرمایه گذاری که نوع سرمایه گذاران منابع خودشان را وسط نمی آورند بلکه سراغ بانک ها می روند. اما سر جمع هر کس که می خواهد فعالیت کند سراغ بانک می رود. یعنی بانک از یک طرف پول مردم را جمع آوری می کند و می نشیند جای مردم و از طرف دیگر توزیع یا تخصیص می دهد به افراد خاص برای سرمایه گذاری.

بانک برای اینکه بتواند پول مردم را جمع آوری کند بایستی که سود بدهد، سود بالا و تضمین شده. همانگونه که الان بانک های ما سودهای ثابت و تضمین شده می دهند. در حالی که اساس سرمایه گذاری، دو طرف دارد: سود و زیان.

آنهایی که می روند پولشان را در بانک می گذارند، یک طرفه است، همش سود است، ضرری وجود ندارد در نتیجه به مرور مردم از فعالیت اقتصادی فاصله می گیرند، از فکر، خلاقیت. پول می دهند به بانک و بانک می نشیند جای همه!

از طرف دیگر وقتی بانک پول را به افراد می دهد در ضررها هم شریک نمی شود. یعنی کسی که از بانک پولی می گیرد، حتما باید سودآوری داشته باشد چون بانک در زیان مشارکت نمی کند. من نمی خواهم کلمه ربا را بکار ببرم ولی این پایه ی ربا است. وقتی اقتصادی متلاشی می شود برای این است که اقتصادش ربوی است چون پایه اش اینجاست، نوع مبادلات پولی، سرمایه گذاری همش ربوی است دیگر. از آن طرف مردم سود ثابت می گیرند و از این طرف هم بانک سود ثابت می گیرد. از گروه دوم سود ثابت می گیرد و می دهد به گروه اول.

اما حالا ببینیم که بانک چکار می کند. بانک می آید پول های مردم را می گیرد، چقد سود می دهد؟ یک دوره ای مسابقه شده بود ولی در کُل بعد از انقلاب به طور متوسط همان سود 20 درصد داده شد. بعضی از بانک ها تا 30-25 درصد هم رفتند برای اینکه پول ها را جمع کنند.

پس بانک 20 درصد سود به گروه اول می دهد. برای اینکه به گروه اول 20 درصد سود بدهد، چقدر سود باید از گروه دوم بگیرد؟ حداقل باید 28-27 درصد از گروه دوم سود بگیرد چون بانک ها می گویند 4 درصد هزینه های اداره خودمان است، 4 درصد هم باید سود بدهند. به خصوص بانک های خصوصی که آمده، این ها باید معادل سایر فعالیت ها به سهامدارهای خود سود بدهند. پس باید از گروه دوم 28 درصد سود بگیرد یا 25 درصد، حالا این 3-2 درصد مهم نیست. گروه دوم که فعالیت اقتصادی هم می کند، یک بیمه مالیات 12-10 درصدی هم دارد. یک سودی هم خودش باید ببرد. یعنی می شود: سود فعال (10٪) + مالیات (12٪) + سود بانکی (28٪) = حداقل 50 درصد

حالا ببینید کجای دنیا و کدام فعالیت اقتصادی می تواند در سال 50 درصد سود بدهد؟ "مثلا یک فعالیت سالم اقتصادی" اصلا امکان ندارد. مگر اینکه بازار بهم بخورد، یک اتفاقی بیفتد، نوساناتی درست شود، یک چیزی ضمیمه اش شود. مثلا قیمت ملک یک دفعه بالا برود. این سرمایه گذار در کنار سرمایه گذاریش، برود ملکی را بخرد که قیمتش بالا برود تا بتواند این 50 درصد سود را بدهد. یا قیمت ارز بالا برود. خلاصه یک اتفاقی در قیمت ها بیفتد که این 50 درصد سود را بشود تامین کرد. یا اینکه وام را بگیرد و پس ندهد! و اِلا با چه فعالیتی می تواند این سود را بدهد؟ هر فعالیتی مستلزم یک اخلال قبلی است. یعنی قبل از آن باید یک نوسانات و نابسامانی هایی درست شود تا بتواند 50 درصد سود را دربیاورد که 28 درصد آن را به بانک بدهد.

یعنی علت اصلی اینکه اقتصادی شکل پیدا نمی کند همین هاست، اختلالات اصلی این جاست. یعنی نوع پولی که از بانک بیرون می رود باید 50 درصد سود دربیاورد و اِلا نمی تواند سود بدهد. حالا بگذریم از اینکه این پول نمی رود در سرمایه گذاری های پایه و ماندگار، کمتر می رود به سمتی که تبدیل شود به یک کارخانه یا یک مزرعه بزرگ، کشت و صنعت. نمی رود به سمت سرمایه گذاری بر روی پژوهش و تولید، برای اینکه اصلا نمی صرفد. شما می خواهی کارخانه درست کنی، مگر چقدر در سال سود می دهد؟ تازه همان هم مثلا در نظر بگیرید که کارخانه فولاد درست کرده، اگر بخواهد 50 درصد سود بدهد، قیمت فولاد در سال چقدر باید برود بالا که این فرد 50 درصد سود بدهد؟ چه اتفاقی باید بیفتد؟

پس این ها یکی از ریشه های اختلالات اقتصادی است. اگر کسی بخواهد واقعا ریشه ای با اخلال اقتصادی برخورد کند باید برود بانک را درست کند. بانکی که نشسته است جای کُل ملت و دارد تصمیم می گیرد، پایه اش هم 20 درصد سود است. یک طرفه است. یعنی هم مردمی که پولشان را در بانک می گذارند، در زیان مشارکتی نمی کنند و هم در گروه دوم یک طرفه است، وقتی بانک پولی به آن ها می دهد در زیانش مشارکت نمی کند پس این باید الزاما آن سود بالا را بدهد تا بتواند جبران بکند. این علت اول بود.

   
  

فايل ها الصاقي:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تازه ها  
  پیمانکار اتوبوس دانشگاه آزاد ۸ بار اخطار گرفته بود
  تروریست‌ها ممکن است ایران و آمریکا را درگیر جنگ کنند
  عرب: سوء تفاهم با کمیته اخلاق مرتفع شد!
  قرارداد ویلموتس با فدراسیون فوتبال ایران امضا شد+عکس
  حقوق‌ها افزایش نیابد سوال و استیضاح را کلید می‌زنیم
  وزارت خارجه کمک‌های اروپایی‌ها به سیل‌زدگان را به خودشان بازگرداند
  آمریکا ۳ نهاد روسی را تحریم کرد
  اعتراف گوگل به یک اشتباه ۱۴ ساله
  پای سفارت ایران به حضور مربی بلژیکی در تیم ملی باز شد
  برخورد با گرانفروشی برنج در یک فروشگاه معروف
  دوترته دستور داد زباله‌های ارسالی کانادا را به این کشور برگردانند
  رضایت 81 درصدی مخاطبان از سریال‌های رمضانی
  کمیته اخلاق بیرانوند را محروم کرد
  انهدام باند کلان مواد مخدر در سیستان و بلوچستان
  تشکیل ستاد انتخابات در 27 استان
  ویلموتس رسما سرمربی تیم ملی فوتبال ایران شد
  ترامپ: دموکرات‌ها از گزارش مولر ناامید شدند
  وزیر دفاع ترکیه: برای تحریم‌های آمریکا آماده می‌شویم
  مردم دیگر توان پرداخت اجاره بهای مسکن را ندارند
  زمین‌خواری 50 میلیاردی در بوشهر
 
 
 
© اکوفارس 1390
info@ecofars.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار