آرشیو   |  تماس با ما   |  جستجوی پیشرفته    RSS   |  نسخه موبایل   |  نسخه تلکس  
 خانه    درباره ما    ارسال خبر و یادداشت  
چهارشنبه، 5 تیر 1398 - 15:17   
  تازه ها:  
 
   اقتصاد و بازار  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 215313صفحه نخست » راه مسکن و شهرسازیدوشنبه، 2 مهر 1397 - 14:08
افزایش وام مسکن تا 300 میلیون صحت ندارد
اکوفارس: مدیر دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن با بیان اینکه افزایش سقف وام مسکن تا 300 میلیون تومان صحت ندارد، گفت: مسکن اجتماعی ابعاد بسیار وسیعی دارد که دولت نتوانست منابع مورد نیاز برای اجرای آن را تامین کند.
  

به گزارش اکوفاس به نقل از ایلنا، علی چگنی در نشست خبری با تشریح جزئیات هجدمین همایش‌ سیاست‌های توسعه مسکن در ایران که هفتم و هشتم مهرماه در تهران برگزار می‌شود، اظهار داشت: یکی از مهمترین محورهای برگزاری این همایش بررسی تسهیل دسترسی به مسکن مناسب است و بازآفرینی شهری پایدار ، توسعه سکونتگاه‌های شهری، سیاست‌های توسعه و تامین مسکن روستایی از جمله محورهای این همایش هستند.

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن با اشاره به آخرین وضعیت راه‌اندازی سامانه اسکان و مستغلات اظهار داشت: برای ایجاد این سامانه تاکنون هفتاد جلسه با دستگاه‌های مختلف دولتی برگزار کرده‌ایم و معتقدیم که این اطلاعات فرادولتی است و نیاز به همکاری بسیاری از دستگاه‌ها دارد.

چگنی گفت: تمام اطلاعات برای راه‌اندازی این سامانه در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار ندارد و نیاز به اطلاعات وسیع‌تری داریم و این یک کار خیلی بزرگی است.

وی با بیان اینکه هنوز این سامانه قابل بهره‌برداری نیست، گفت: این کار در سازمان ملی زمین و مسکن در حال انجام است هر چند که معتقدیم شهرداری اطلاعات بیشتری نسبت به وزارت راه و شهرسازی برای انجام این پروژه دارد اما کار را رها نکرده‌ایم.

وی افزود: این پیشنهاد از سوی وزارت راه و شهرسازی شده است که این پروژه به شهرداری‌ها واگذار شود اما وزارت راه و شهرسازی طبق برنامه‌ای که به وی محول شده در حال جمع‌آوری اطلاعات برای راه اندازی این سامانه است.

وی با تاکید بر اینکه راه‌اندازی این سامانه برای بررسی وضعیت فقر مسکن و میزان رفاه اجتماعی در کشور است، گفت: شناسایی خانه‌های خالی و دریافت دقیق مالیات از واحدهای خالی تنها یکی از برنامه‌های این سامانه است که البته معتقدم دریافت مالیات تاثیر قابل توجهی در بازار مسکن نخواهد داشت.

افزایش قیمت 60 درصدی مسکن در تهران

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با اشاره به وضعیت بازار مسکن اظهار داشت: بازار مسکن تاثیر پذیر از اقتصاد خرد و کلان کشور است و در شرایطی که قیمت مسکن در ثبات نسبی قرار داشت و حتی قیمت‌ها 30 درصد نسبت به سال‌های گذشته کاهش پیدا کرده بود تحت تاثیر اقتصاد کلان کشور دچار افزایش قیمت شد.

وی ادامه داد: افزایش قیمت مسکن تحت تاثیر روابط بین الملل و شرایط سایر بازارها و شرایط اقتصاد کشور اتفاق افتاد.

چگنی ادامه داد: در چند ماه اخیر قیمت مسکن در تهران تا 60 درصد افزایش یافت و در کل کشور حدود 40 و در کل کشور بدون احتساب تهران افزایش 30 درصدی بازار مسکن رخ داد.

چگنی تاکید کرد: در حال حاضر قیمت تولید مسکن هم نسبت به یک سال گذشته افزایش پیدا کرده است که این افزایش قیمت‌ها در بازار مسکن و صنعت ساختمان بر اساس شرایط اقتصادی حال حاضر طبیعی است اما در روند طبیعی نباید شاهد این افزایش قیمت‌ها باشیم.

بازار مسکن دیگر کشش افزایش قیمت ندارد

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن با اشاره به وضعیت بازار مسکن در شش ماه دوم امسال گفت: بازار مسکن دیگر کشش افزایش قیمت ندارد مگر اینکه اتفاق عجیب‌تری در اقتصاد رخ دهد.

وی ادامه داد: افزایش قیمت مسکن در نیمه اول امسال هم تحت تاثیر تغییرات برون‌بخشی بوده و مسکن تقریبا تا حد بالای خود افزایش قیمت را تجربه کرد.

چگنی افزود: البته در حال حاضر ارزش افزوده بخش مسکن مثبت است و صدور پروانه‌های ساختمانی هم افزایش پیدا کرده است اگر بخش مسکن مانند سایر بخش‌های اقتصادی دچار افزایش قیمت نمی‌شود به طور قطع شاهد کاهش ورود سرمایه‌گذاری در این بخش بودیم اما در حال حاضر با افزایش قیمت‌ها شاهد تمایل سرمایه‌گذاران برای ورود به بازار مسکن هستیم.

کمتین و بیشترین معاملات مسکن در یک ماه

چگنی با بیان اینکه این افزایش قیمت مسکن باعث رکود دوباره بازار نشده است گفت: بالاترین رکود انجام معاملات در یک ماه 22 هزار فقره معامله و کمترین آن 4 هزار معامله در یک ماه بوده است اما در حال حاضر میزان معاملات خرید و فروش مسکن بین 14 تا 15 هزار معامله است بنابراین بازار مسکن دچار وضعیت رکود نیست.

وی گفت: همانطور که گفتم ارزش افزوده مسکن مثبت است و گرایش به سمت تولید افزایش پیدا کرده است.

دولت نتوانست منابع مسکن اجتماعی را تامین کند

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن با اشاره به سرنوشت طرح مسکن اجتماعی اظهار داشت: مهمترین موضوع برای اجرای مسکن اجتماعی تامین منابع از سوی دولت بود که دولت هنوز نتوانسته منابع مورد نیاز برای اجرای این طرح را تامین کند بنابراین در سطرهای اول اجرای این برنامه هستیم.

وی تاکید کرد: البته آنچه در اختیار وزارت راه و شهرسازی برای اجرای مسکن اجتماعی وجود دارد مانند تامین اراضی از سوی سازمان ملی زمین و مسکن در حال انجام است و با بنیاد مسکن و بنیاد مستضعفان اقداماتی در این راستا انجام شده اما از آنجایی که ابعاد مسکن اجتماعی بسیار وسیع است دولت نتوانسته برای اجرای این طرح با این ابعاد منابع مورد نیاز را تامین کند.

طرح وام 300 میلیون تومانی در بانک مسکن وجود ندارد

چگنی در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا درباره جزئیات پیشنهادات وزارت راه و شهرسازی و بانک مسکن برای تغییر شرایط تسهیلات خرید خانه اظهار داشت: تا زمانی که این پیشنهادات مصوب نشود نمی‌توانیم درباره جزئیات آن صحبت کنیم.

وی ادامه داد: یکی از نمایندگان مجلس درباره وام 300 میلیون تومانی خرید مسکن صحبت کرده بود که چنین طرحی در بانک مسکن وجود ندارد.

پیشنهادات برای کنترل بازار اجاره قابل اجرا است

وی با اشاره به پیشنهادات وزارت راه و شهرسازی برای کنترل بازار مسکن مبنی بر انعقاد قراردادهای دو ساله با مستاجران و سقف 10 درصدی افزایش اجاره بها گفت: با موافقت مجلس این پیشنهادها به قانون تبدیل می‌شود و قابلیت اجرا هم دارد.

چگنی ادامه داد: دولت دخالت نابجا در بازار نمی‌کند و دخالت‌ها باید اهرم اقتصادی داشته باشند و این طرح‌ها در راستای حمایت از مستاجران است.

چگنی ادامه داد: مهمترین سیاست فعلی وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن بازآفرینی شهری است که اقدامات اولیه انجام شده و بازآفرینی 2700 محله (نوسازی 270 محله در هر سال) در دستور کار قرار دارد.

وی همچنین درباره انتشار برخی از اخبار درباره اقامت وی در خارج از کشور گفت: می‌توانید لیست حضور و غیاب بنده را در وزارت راه و شهرسازی بررسی کنید بنده کارمند وزارت راه و شهرسازی هستم و از مدیران بازنشسته نیستم و به کار خود ادامه می‌دهم.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تازه ها  
  سفارت بریتانیا در تهران: اوضاع اقتصادی در ایران در حال وخیم شدن است
  سفارت عمان در رام‌الله افتتاح می‌شود
  پهپاد جاسوسی و جلسه در قدس اشغالی
  ادعای آمریکا در عملیات سایبری علیه «کتائب حزب‌الله» عراق
  برانکو: طلبم از پرسپولیس را با کمک فیفا می‌گیرم
  هوک: خروج آمریکا از برجام ضروری بود
  فردا ذخایر اورانیوم غنی‌شده از مرز 300 کیلوگرم عبور می‌کند
  واکنش دفتر حفاظت منافع ایران در قاهره به تحریم رهبر معظم انقلاب
  زنگ خطر برای ورزش معلولی
  انتقاد مجلس از وزیر نفت و درخواست برکناری زنگنه
  افزایش ۳ برابری تغذیه و ۱.۵ برابری اسکان در اربعین ۹۸
  آخرین وضعیت پرونده قاچاق 36 هزار کولر گازی
  ایران جایگزین عربستان در شورای اجرایی سازمان جهانی هواشناسی شد
  عطوان: نشست اقتصادی بحرین علیه فلسطین، ماسک‌ها را کنار زد
  پامپئو با نخست‌وزیر هند دیدار کرد
  پلیس در برخورد با هنجارشکنان به وظیفه خود عمل کرده است
  تلاش وزیر دفاع موقت آمریکا برای همسویی متحدان این کشور در ناتو علیه ایران
  طالبان مسئول حمله به کاروان نظامیان تروریست آمریکایی
  یک مقام ارشد حوثی: وابسته به ایران نیستیم
  اعتراف جالب برانکو: چیزی جدیدی برای ارائه با پرسپولیس نداشتم
 
 
 
© اکوفارس 1390
info@ecofars.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار