به گزارش اکوفارس، احمد مقدسی، رئیس هیئت مدیره کانون انجمن‌های صنفی گاوداران ایران در گفتگو با خبرنگار «نود اقتصادی» بیان داشت: دولت تا سال گذشته با پرداخت 200 میلیارد تومان مشوق‌های صادراتی کمک کرد تا شیرخشک‌های صنعتی دپو شده صادر شوند.

وی افزود: کمک دولت موجب شد تا ما بتوانیم بازارهای صادراتی خوبی از جمله کشورهای حوزه خلیج فارس و روسیه و آفریقا را به دست بیاوریم، امسال به دلیل نوسانات ارزی این صادرات بدون کمک دولت ادامه پیدا کرد و ما توانستیم بازارهای هدف را از دست اروپایی‌ها دربیاوریم.

مقدسی بیان داشت: متأسفانه از یک ماه قبل آقای شریعتمداری به خاطر کنترل قیمت محصولات لبنی جلوی صادرات شیر خشک صنعتی را گرفت و این موضوع باعث شد تا بازارهای هدف خود را دو دستی تقدیم رقبای خود از جمله ترکیه کنیم، از طرفی این اقدام وزارت صنعت موجب افزایش صادرات قاچاق و غیررسمی شیرخشک شد.

وی گفت: لابی قوی که صنعت لبنیات با وزارت صنعت دارد باعث شد تا جلوی صادرات این کالا گرفته شود زیرا صنعت لبنیات تلاش دارد با نازلترین قیمت شیر را از دامپروری تهیه کند.

رئیس کانون گاوداران ایران تأکید کرد: این اقدام منجر به ورشکستگی صنعت دامپروری کشور می شود و ما را محتاج کشورهای دیگر خواهد کرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: 25 درصد شیر کشور در کارخانجات به شیرخشک تبدیل می‌شود تا در مصارف صنعتی از آن استفاده شود، ممانعت از صادرات شیرخشک به معنای این است که ما مجبوریم کالای خود را با هر قیمتی که صنعت لبنیات تعیین می‌کند به آن‌ها عرضه کنیم و مسلما آن‌ها هم پایین ترین قیمت را مدنظر دارند.