آرشیو   |  تماس با ما   |  جستجوی پیشرفته    RSS   |  نسخه موبایل   |  نسخه تلکس  
 خانه    بانک و بیمه    نفت و انرژی    اقتصاد کلان    صمت    بورس    درباره ما    ارسال خبر و یادداشت    گیشه مطبوعات  
چهارشنبه، 30 آبان 1397 - 16:02   
  تازه ها:  
   آخرین مطالب  
  تاثیر گردو در حفظ سلامت دستگاه گوارش
  تصاویر/ مراسم سنتی عروسی ترکمن ها
  کشته شدن ۲ سرکرده متجاوز سعودی در «مأرب»
  پمپئو: بد به‌ حال آنهایی که به دمشق نفت برسانند!
  تعرفه مکالمات بین الملل افزایش یافت
  امارات یک شهروند انگلیسی را به حبس ابد محکوم کرد
  امیر رضا خادم،رییس بعدی فدراسیون کشتی ایران؟
  واگذاری پرسپولیس و استقلال در نوبت هیات وزیران قرار دارد
  انتقاد کی‌روش از خط حمله تیم‌ملی
  مشمولان بازمانده از تحصیل دانشگاه آزاد برای سربازی اقدام کنند
  نوبخت: کارکنان دولت امسال افزایش حقوق ندارند
  مخوفترین قاچاقچیان مواد مخدر تاریخ
  فراخوان بیش از ۴۰ هزار خودروی فورد
  عرضه نخستین شاسی‌بلند استون مارتین
  رمزگشایی از سخنان فوکویاما
  هشدار مدیر آژانس بین‌المللی انرژی
  لیبی از کاهش تولید جدید اوپک معاف می‌شود
  تحلیل رسمی از سه حوزه فرابورسی
  عرضه مجدد نفت در بورس نیازی به مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی ندارد
  پیچ سخت بورس تهران
  اطمینان عراقی‌ها از کیفیت بالای محصول ایرانی از بستر بورس کالا
  تجلیل از شرکت فولاد هرمزگان به‌عنوان صادر‌کننده نمونه
  تعرفه برق پرمصرف‌ها نهایی شد
  موتورهای محرک مصرف سرانه فولاد
  قیمت و شرایط فروش خودروهای سایپا
  کارنامه «صفر» دولت در مترو
  تقویت شائبه بازارسازی محصولات پتروشیمی
  اثر تورم مصالح در قیمت نوسازها
  پیش‌بینی جدید از جمعیت هشتگرد
  نسخه جهانی مسکن ارزان
- اندازه متن: + -  کد خبر: 203009صفحه نخست » اقتصاد سه شنبه، 30 مرداد 1397 - 10:51
تصویر ۴ماهه تسهیلات
اکوفارس: دنیای اقتصاد : بانک مرکزی آمار تسهیلات پرداختی بانک‌ها در ۴ ماه نخست سال‌جاری را منتشر کرد. براساس آمار منتشرشده تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی ۴ ماهه سال ۱۳۹۷ به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۱/ ۱۶۷ هزار میلیارد تومان است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۸/ ۱۳ هزار میلیارد تومان معادل ۹ درصد افزایش داشته است.
  

به گزارش اکوفارس، گزارش بانک مرکزی از تسهیلات داده شده در ۴ ماه ابتدایی سال ۹۷ در ۵ بخش اقتصادی نشان می‌دهد که بیشترین تسهیلات داده شده با رقم ۲/ ۶۹ هزار میلیارد تومان متعلق به بخش خدمات بوده است. در واقع بخش خدمات سهم ۴/ ۴۱ درصدی از کل تسهیلات داده شده در شبکه بانکی کشور را به خود اختصاص داده است. این در حالی است که به‌جز گروه صنعت و معدن که حجم حدود ۸/ ۴۶ هزار میلیارد تومان و سهم ۲۸ درصدی از بازار تسهیلات را به خود اختصاص داده است سایر گروه‌های بازرگانی، مسکن و ساختمان و کشاورزی در مجموع سهم ۳۱ درصدی داشته‌اند. به این ترتیب، سهم تسهیلات دریافتی گروه بازرگانی ۱/ ۲۵ هزار میلیارد تومان، گروه مسکن ۱۵ هزار میلیارد تومان و گروه کشاورزی حدود ۹/ ۱۰ هزار میلیارد تومان بوده است. مقایسه تسهیلات داده شده به گروه‌های اقتصادی در ۴ ماه نخست امسال با مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد که تسهیلات داده شده در بخش مسکن و ساختمان رشد در حد ۴/ ۳۲ درصدی داشته که بیشترین رشد در میان سایر گروه‌ها بوده است. از سوی دیگر تسهیلات داده شده به گروه بازرگانی نیز به نسبت سال گذشته رشد ۲/ ۱۵ درصدی داشته است. در گروه خدمات و گروه صنعت و ساختمان نیز رشد به ترتیب ۳/ ۱۰ درصد و ۱/ ۲ درصد را شاهد هستیم. اما در گروه کشاورزی میزان تسهیلات داده شده به نسبت سال گذشته با کاهش مواجه بوده است. در آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که میزان تسهیلات داده شده به بخش کشاورزی در ۴ماه نخست امسال حدود ۹/ ۱۰ هزار میلیارد تومان بوده است که  نسبت به مدت مشابه سال‌گذشته حدود ۳/ ۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

اهداف تسهیلات پرداختی

گزارش بانک مرکزی تسهیلات نظام بانکی را بر اساس اهداف در نظر گرفته شده به ۶ گروه ایجاد، تامین سرمایه در گردش، تعمیر، توسعه، خرید کالای شخصی و خرید مسکن تقسیم می‌کند. بررسی این تقسیم‌بندی نشان می‌دهد که بیشترین میزان تسهیلات به تامین سرمایه در گردش اختصاص دارد. در واقع از کل تسهیلات داده شده در ۴ ماه نخست سال جاری، حدود ۵/ ۱۰۲ هزار میلیارد تومان آن به تامین سرمایه در گردش اختصاص داشته است. این مبلغ حجمی در حدود ۳/ ۶۱ درصد از کل تسهیلات داده شده را شامل می‌شود که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۹/ ۲ هزار میلیارد تومان معادل ۹/ ۲ درصد افزایش داشته است. از سوی دیگر بخش ایجاد در تسهیلات داده‌شده سهم حدودا ۱/ ۸ درصدی داشته است که رقمی معادل ۵/ ۱۳ هزار میلیارد تومان را شامل می‌شود. این بخش نیز در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد ۸/ ۱۲ درصدی را ثبت کرده است. اما نکته قابل‌ملاحظه از بررسی‌های انجام شده این است که در گروه مسکن و ساختمان بخش خرید مسکن رشد ۲/ ۸۰ درصدی را به نسبت مدت مشابه سال گذشته داشته است. براساس گزارش بانک مرکزی در ۴ ماه نخست سال‌جاری حدود ۹/ ۹ هزار میلیارد تومان از کل تسهیلات به بخش مسکن اختصاص داشته که به نسبت مدت مشابه سال گذشته حدود ۴/ ۴ هزار میلیارد تومان افزایش را ثبت کرده است. خرید کالای شخصی نیز سهم ۵/ ۷ درصدی را از کل تسهیلات دریافتی به خود اختصاص داده است. شبکه بانکی در ۴ ماه نخست سال‌جاری حدود ۶/ ۱۲ هزار میلیارد تومان به خرید کالای شخصی تسهیلات داده‌اند که به نسبت مدت مشابه سال گذشته رشد ۳/ ۲۵ درصدی داشته است. بخش توسعه نیز با رقم ۵/ ۸ هزار میلیارد تومانی سهم ۱/ ۵ درصدی از کل تسهیلات داده شده را به خود اختصاص داده که به نسبت ۴ ماه نخست سال گذشته رشد ۸/ ۱۳ درصدی را ثبت کرده است.

براساس گزارش بانک مرکزی، کمترین سهم در میان بخش‌های هدف تسهیلات داده شده در ۴ ماه نخست سال‌جاری به بخش تعمیرات اختصاص دارد که حدود ۵/ ۲ هزار میلیارد تومان بوده است. این بخش سهم ۵/ ۱ درصدی به نسبت کل تسهیلات داده‌شده در شبکه بانکی کشور را شامل شده که به نسبت مدت مشابه سال گذشته رشد ۱/ ۶ درصدی داشته است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که کمترین رشد نقطه به نقطه در میان گروه‌های هدف تسهیلات داده شده تا پایان تیرماه سال جاری به نسبت مدت مشابه سال گذشته به گروه تامین سرمایه در گردش تعلق داشته است. در واقع سرمایه گردش اگرچه بیشترین سهم را از کل تسهیلات داده شده به خود اختصاص داده اما به نسبت مدت مشابه سال گذشته رشد ۹/ ۲ درصدی داشته است.

جزئیات تسهیلات بخش‌های اقتصادی

گزارش رسمی بانک مرکزی از تسهیلات پرداخت شده تا پایان تیرماه سال‌جاری نشان می‌دهد که سهم تسهیلات پرداختی بابت تامین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در ۴ ماهه سال‌جاری معادل ۵/ ۳۹ هزار میلیارد تومان بوده است که ۳/ ۸۴ درصد از کل تسهیلات پرداخت شده به این بخش را شامل می‌شود که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تامین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال‌جاری است.

در بخش خدمات نیز از تسهیلات ۲/ ۶۹ هزار میلیارد تومانی که به این بخش اختصاص یافته است، ۱/ ۳۵ هزار میلیارد تومان آن معادل ۷/ ۵۰ درصد آن به بخش سرمایه در گردش تعلق داشته است. در گروه کشاورزی نیز از کل تسهیلات این گروه که شامل ۹/ ۱۰ هزار میلیارد تومان بوده، حدود ۱/ ۷ هزار میلیارد تومان یعنی معادل ۸/ ۶۴ درصد آن به بخش سرمایه در گردش تخصیص داده شده است. در گروه بازرگانی نیز از حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات دریافتی حدودا ۴/ ۱۸ هزار میلیارد تومان آن یعنی ۶/ ۷۳ درصد آن به گروه سرمایه در گردش اختصاص داشته است. اما نکته متفاوت در میان گروه‌های اقتصادی این است که درگروه مسکن و ساختمان که تقریبا ۱۵هزار میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده‌اند ۸ هزار میلیارد یعنی در حدود ۶/ ۵۳ درصد آن به خرید مسکن تعلق داشته است. در این گروه سهم تامین سرمایه در گردش حدود ۴/ ۲ هزار میلیارد تومان معادل ۶/ ۱۵ درصد آن را شامل شده است.

 

06-02

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ها  
  قیمت دلار در صرافی ملی امروز ۹۷/۰۸/۲۸
  راز خط خوردن بیرانوند از نامزدی مرد سال آسیا فاش شد+عکس
  حمایت رضا ویسه معاون جهانگیری از افزایش قیمت خودرو
  جدول رده بندی لیگ برتر فوتبال
  آشفته بازار خودرو و راه های برون رفت از بحران صنعت خودروسازی
  قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز ۹۷/۰۸/۲۹
  سکوت وزارت صنعت دربرابر ادعای خودرویی رسانه دولت
  کاهش قیمت طلا همسو با عقب‌گرد دلار
  نجات دختر 14 ساله از دست آدم ربایان رودهن
  سبد غذایی کارگران آماده شد
  مهدی رحمتی دقیقا چه کسی را زد؟
  قیمت جهانی طلا امروز ۱۳۹۷/۰۸/۲۶
  بشار رسن مصدوم شد
  افزایش حقوق کارگری؛ در پیچ تقسیم کار دولت و کارفرما
  "دستپخت" از مردم عذرخواهی کرد
  دست مدافع استقلال از دو ناحیه شکست+عکس
  خیز طلا برای عقب‌نشینی تا مرز ۱۲۰۰ دلار
  قیمت خودرو امروز ۱۳۹۷/۰۸/۲۹
  دستگیری 30 اخلالگر ارزی در البرز
  در صورت حمله ترکیه، جنگ بزرگی در خواهد گرفت
  افزایش قابل توجه معاملات نیمایی/ یورو ۹۰۱۶ تومان شد
  برانکو: از بازی تیمم لذت بردم
  خبر خوش برای کارآفرینان/ مشوق‌های مالیاتی در راه است
  تصاویر/ دستگیری سارقان توسط پلیس پایتخت
  پرداخت معوقه های فرهنگیان تا سه هفته آینده
  فوت دختر قائمشهری در برخورد با قطار
  عربستان و امارات نیرو به شرق فرات در سوریه اعزام کردند
  همه آنچه که باید از ترمز ABS بدانید +تاریخچه
  قیمت خودرو امروز ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
  شاخص بورس ۲۲۵۸ واحد رشد کرد
 
 
 
© اکوفارس 1390
info@ecofars.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار