آرشیو   |  تماس با ما   |  جستجوی پیشرفته    RSS   |  نسخه موبایل   |  نسخه تلکس  
 خانه    درباره ما    ارسال خبر و یادداشت  
دوشنبه، 30 اردیبهشت 1398 - 03:31   
  تازه ها:  
 
   اقتصاد و بازار  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 168592صفحه نخست » تازه هاپنجشنبه، 3 خرداد 1397 - 00:15
ازگوجه‌سبز چند صدهزار تومانی تا موبایل طلا
اکوفارس: می‌توان با این توجیه که هرکسی مسئول خرج و هزینه خودش است و کارهایش به خودش مربوط است، از کنار برخی اتفاقات گذشت، اما همین بی‌تفاوتی و رسوخ برخی تفکرات و سبک‌های خاصی از زندگی در طبقات مختلف اجتماعی می‌تواند زمینه‌ساز مشکلاتی شود که نه‌فقط همان طبقه سرمایه دار که تمام اجتماع را درگیر خود و اولویت‌ها را دچار تغییرات اساسی کند. زمان زیادی از فروکش کردن تب چندصدهزار تومانی گوجه‌سبز‌های نوبرانه در تهران نمی‌گذرد که دونات با روکش طلایی به یکی از بحث‌برانگیز‌ترین سوژه‌های خبری در فضای رسانه‌ای تبدیل شده است. موضوعی که با بررسی سلسله‌وار و پیوسته آن با سایر موضوعات این‌چنینی می‌توان خبر از وقوع و البته بسط یک جریان مصرف‌گرا و مصرف‌زده که فخرفروشی را مقدم بر رفع نیاز می‌بیند، داد.
  

دونات طلایی: دونات طلایی و پخت شیرینی‌هایی که در مرکز آن‌ها الماس و جواهر قرار می‌دهند، از ویلیامزبورگ و پاریس آغاز شد. دوناتی با روکش طلای ۲۴ عیار و به ارزش ۱۰۰ دلار که برای جذب علاقه‌مندان به طلا و جواهر تهیه می‌شود و بدن نیز در دفع این روکش مشکلی ندارد. شیرینی‌هایی به ارزش ۶۵۰ دلار توسط یک زوج در پاریس پخت و عرضه شد، اما حالا با اختلاف چند‌هزار کیلومتر در شمال تهران ردپای خرید و فروش دونات‌های طلایی دیده شده است؛ دونات‌هایی که چگونگی عرضه آن‌ها در پایتخت کشور یک مساله و رسانه‌ای شدن آن به این حجم وسیع مساله دوم است. از آنجایی که دسترسی به مصرف‌کنندگان این دونات‌ها مقدور نبوده است با یکی از مدافعان آن در فضای مجازی در همان فضا گفتگو کردم. عمده علتی که او برای توجیه خرید و خوردن این دونات‌ها عنوان می‌کرد، بعد از خودنمایی و پررنگ بودن حضور در جمع‌های لاکچری، انباشت حجم بالایی از ثروت و عدم‌ارضای امیال از طریق خوراکی‌های معمولی و در دسترس همه بود و اینکه می‌خواهند خاص باشند و چیزی را مصرف کنند که کسی نداشته باشد، می‌خواهند با همه فرق کنند و این فرق را به رخ همه بکشند.

گوجه‌سبز چند صدهزار تومانی: چند وقت پیش بود که قبل از پرچمداری دونات طلایی در فضای مجازی، برچسب قیمت گوجه‌سبز به مقدار کیلویی دویست‌هزار تومان در یکی از مجتمع‌های تجاری تهران باعث شگفتی شد. درست در زمانی که بسیاری از مردم شب و روز خود را بدون‌وقفه صرف کسب حداقل درآمد‌ها می‌کنند، در همین تهران که فاصله شمال و جنوبش چند دقیقه بیشتر نیست، عده‌ای برای خرید زودتر یک نوبرانه نرسیده، کیلویی دویست هزار تومان هزینه کردند و باز هم با رسانه‌ای کردن آن به همان فضای فخرفروشی دامن زدند.

گوشی تلفن‌همراه از جنس طلا: یک روز که در زمان خالی بین دو کلاس دانشگاه در لابی دانشکده نشسته بودیم و با دوستم گپ می‌زدیم، یکی از دوستان‌مان نزدیک شد و با نگاهی عاقل اندر سفیه سوالی پرسید و رفت. نگاهش آنقدر سنگین بود که نتوانستم به‌عنوان یک پرسشگر معمولی او را حساب کنم و ذهنم را درگیر کرد. از دوستم علت این مدل رفتاری‌اش را سوال کردم که گفت: او فرزند فلان وکیل است و کارش خرید و فروش وسایل و ابزار کلکسیونی است و از همه بیشتر هم موبایل، البته موبایل طلا. موضوع عجیب بود و سوال کردم موبایل طلا چیست و گفت: تعدادی موبایل از جنس طلا وارد کشور می‌شود که افراد خاصی آن‌ها را خرید و فروش می‌کنند و، چون قیمت خیلی بالایی دارد هرکسی آن‌ها را نمی‌تواند بخرد، مثل همان موبایلی که دستش بود. البته او آنقدر‌ها هم آدم با شخصیتی نیست و چند سالی است این‌طور شده است، بگذریم، موبایلش فقط برای قیافه‌گرفتن است نه اینکه کار خاصی انجام دهد.

سیم‌کارت‌های میلیونی: در جریان یکی از عملیات‌های پلیس در مبارزه با خلافکاران تهرانی یکی از آن‌ها موضوع جالبی می‌گفت، البته آن وقت‌ها رسانه‌ای نکردم تا اینکه با موضوع سیم‌کارت‌های میلیونی مواجه شدم. در همین علاءالدین کمی که قدم بزنیم و پرس و جوی مختصری از فروشندگان داشته باشیم، با موضوع سیم‌کارت‌های میلیونی آشنا می‌شویم؛ سیم‌کارت‌هایی که یا شماره‌های خاص و رندی دارند یا اینکه صاحب قبلی آن‌ها شخص خاصی بوده است. فروشندگان می‌گویند که عده‌ای می‌آیند و هرچقدر که بخواهی هزینه می‌کنند تا فلان شماره تلفن همراه را داشته باشند و در این معامله هم اصلا چانه نمی‌زنند. اما موضوعی که آن خلافکار دستگیرشده می‌گفت: این بود که بعضی از شماره‌های موادفروشان و ساقی‌های مخدر چند ده‌میلیون قیمت دارد؛ چراکه همه خریداران با آن‌ها در ارتباط هستند و با خرید این سیم‌کارت به دریایی از خریدار و بازار درآمد‌زا متصل می‌شوید و این برای مواد‌فروش‌ها خیلی موضوع مهمی است. تلاقی و تضاد این دو نوع گرانفروشی جالب بود. یکی در دستان مواد‌فروشان جنوب تهران و دیگری در دستان آقازاده‌ها و سرمایه‌داران شمال تهران.

گوشت کیلویی چند صدهزار تومان: تغذیه دام با شیر، پخش موسیقی و ماساژ و این‌طور چیز‌ها برای دام، عامل عرضه گوشت به قیمت ۷۰۰ تا ۹۰۰ صدهزار تومان، گوشتی که در گران‌ترین حالت چند ده هزار تومان عرضه می‌شود به خاطر بهره‌مندی دام ذبح‌شده از آن امکانات خاص، یعنی تغذیه و موسیقی و ماساژ در بسته‌بندی‌هایی لاکچری در فروشگاه‌های شمال تهران و فروشگاه‌های اینترنتی با قیمت‌های نجومی به فروش می‌رسد و مشتری‌های خاص خود را دارد و بعد از گفتگو با فروشنده یکی از فروشگاه‌های فروش گوشت شمال تهران مشخص شد تعدادی از مسئولان خرید خانه‌باغ‌های شمال تهران برای دورهمی‌های میلیاردی‌شان از این فروشگاه‌ها خرید می‌کرده‌اند.

رستوران‌های لاکچری و گرانقیمت: یکی از موضوعاتی که همواره مورد توجه مردم و به‌خصوص طبقه جوان بوده، گشت‌و‌گذار در کافه‌ها و رستوران‌هاست. گشت‌وگذار‌هایی که درحال حاضر اگر بدون شناخت نسبت به آن محل صورت گیرد می‌تواند هزینه هنگفتی را متوجه آن‌ها کند. از نوشیدن یک لیوان چای به قیمت چند ده هزار تومان تا یک استیک چند صدهزار تومانی که گویا گوشتش از همان دام خاص که موسیقی گوش می‌دهد و شیر می‌خورد و... تهیه می‌شود. کاساب و اردک آبی و رستوران‌های اینچنینی تنها نمونه‌ای موجود و مشهود از این نوع اماکن هستند که به دلیل تبلیغات در فضای مجازی به صورت فراگیر شناخته شده‌اند والا می‌دانیم که فراوانند از این نوع رستوران‌ها و کافه‌های نجومی و به‌اصطلاح لاکچری.

در پایان می‌توان با دو دیدگاه به مواجهه با این دست از موضوعات رفت، نگاه اول برآمده از تفکر هرچقدر پول بدهی آش می‌خوری و هرکس مسئول کار‌های خودش است، می‌باشد و نگاه دوم برآمده از یک اضطراب و نگرانی نسبت به آینده جامعه‌ای که در حال حاضر فریاد منتقدان از شکاف عمیق اجتماعی موجود درآن به آسمان رفته است. کارشناسان و مصلحان اجتماعی که در این زمینه مطالعاتی انجام داده‌اند معتقدند این نوع سبک زندگی در زمان فعلی و تزریق آن به فرزندان و تربیت نسل‌های آینده با این نوع نگاه می‌تواند زمینه‌ساز نسلی باشد که مصرف‌زدگی نه وصله‌ای ناجور بر پیکره وجودی آن بلکه بخشی از هویت آن خواهد بود و جامعه دچار مشکلات جدی‌تری خواهد شد.

روزنامه فرهیختگان

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تازه ها  
  لفاظی تازه ترامپ علیه ایران: هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید
  انگلیس تعدادی نیروی نظامی به خلیج فارس اعزام کرده است
  رونمایی از بخش نخست معامله قرن
  عبور بارش‌ها از مرز ۳۲۳ میلیمتر+جدول
  یمن چند پایگاه عربستان را تصرف کرد
  بانک اهدافی شامل ۳۰۰ نقطه حساس در عربستان و امارات آماده کرده‌ایم
  حکیم: عراق می تواند میانجی ایران و آمریکا باشد
  ترامپ و دامادش به پولشویی متهم شدند
  7 کشته و 26 زخمی در حمله به اتوبوس حشد الشعبی
  مراسم ترحیم بهنام صفوی با حاشیه همراه شد
  عراق: یکی از سرکردگان داعش در موصل دستگیر شد
  جمعیت آوارگان جهان به بیش از ۶۲ میلیون نفر رسید
  تسلط ۷۰ درصدی نیروهای یمنی بر شهر «قعطبه»
  تایید محکومیت ۱۷ ساله یاسین رامین
  انفجار در نزدیکی سفارت آمریکا در مرکز بغداد
  نکونام به نیمکت تراکتورسازی نزدیک شد
  انصاری‌فرد: همه می‌خواهند قهرمان را از تخت پایین بیندازند
  برانکو: به عنوان قهرمان ایران وظیفه داریم که در هر بازی پیروز شویم
  دمشق استفاده ارتش سوریه از تسلیحات شیمیایی را تکذیب کرد
  اعتراض سپاهانی‌ها به ۵۰ - ۵۰ بودن سکو‌ها در بازی با پرسپولیس
 
 
 
© اکوفارس 1390
info@ecofars.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار